Велике промјене! Миксеви мијењају “мушке” дисциплине у стрељаштву?!

На помолу су велике промене у програму стрељачких такмичења на Олимпијским играма.

Остали спортови 02.12.2016 | 11:15
Велике промјене! Миксеви мијењају “мушке” дисциплине у стрељаштву?!
Комисија Светске стрељачке федерације (ИССФ) за ревизију програма ОИ донела је предлог о новинама, који ће Извршни одбор и Административни савет ИССФ разматрати у фебруару.

Коначну одлуку средином наредне године доноси Међународни олимпијски комитет. Уколико МОК да „зелено светло“, нов систем би се примењивао од ОИ у Токију 2020. године

Најважнија предложена промена је избацивање из програма две дисциплине са дугом традицијом: гађања малокалибарским пиштољем слободног избора и гађања МК пушком из лежећег става (60 метака). Обе дисциплине се одржавају на 50-метарском стрелишту и у обе се на Олимпијским играма такмиче само мушкарци.

Надметање МК пиштољем слободног избора је у прогаму ОИ још од првих модерних Игара, у Атини 1896. године. Медаље МК пушком из лежећег става, дисциплини која се популарно назива и „олимпијски меч“ се на Ол деле од 1908. године. Дужу традицију од олимпијског меча, сем гађања МК пиштољем слободног избора, имају још само такмичење МК пиштољем брзом паљбом на 25-метарском стрелишту (од 1896. године) и гађање глинених голубова у дисциплини трап (од 1900. године).

Већ неколико година уназад провлачи се идеја о избацивању ове две дисциплине из програма, а све у циљу да се изједначи број мушкараца и жена на олимпијским стрељачким турнирима. Са програма би био скинут и дабл-трап, дисциплина у гађању глинених голубова, у којој се такође такмиче само мушкарци, али која нема дугу олимпијску историју (од 1996. године).

Место такмичења пиштољем слободног избора заузело би надметање миксева (мешовитих парова) ваздушним пиштољем. Олимпијски меч би заменио микс ваздушном пушком. Уместо дабл трапа, на олимпијску сцену би ступио микс трап.

На програму би остало по пет дисциплина пушком, пиштољем и у гађању глинених голубова. Сваким оружјем би се такмичило у по две „мушке“ и „женске“ дисциплине и у по једном миксу.

Мушкарци пиштољем би се за медаље борили ваздушним и малокалибарским пиштољем брзом паљбом (на 25 метарском стрелишту). Мало ко од светских стрелаца се озбиљно такмичи у обе дисциплине, док је велики број оних који паралелно тренирају и надмећу се ваздушним и МК пиштољем слободног избора, међу њима скоро сви српски стрелци.

На пример, Дамир Микец је прошле године на Европским играма у Бакуу освојио златне медаље ваздушним и МК пиштољем слободног избора. Такмичење пиштољем брзом паљбом за мушкарце код нас није много развијено.

У мушком олимпијском програму за дисциплине пушком остали би ваздушна и МК пушка из тростава (3 пута 40 метака). Већина стрелаца пушком се надмеће како ваздушним, тако и у гађању МК оружјем из тростава и из лежећег става. С друге стране, велики је број и оних који су специјалисти само за МК пушку из лежећег става, али међу њима нема врхунских српских стрелаца.

Неки од највећих успеха српског стрељаштва у „олимпијском мечу“ су бронза Стевана Плетикосића на ОИ 1992. у Барселони и бронзана медаља наше репрезентације у екипној конкуренцији, на СП у Гранади 2014. године. Тада су у тиму били Стеван Плетикосић, Немања Миросављев и Миленко Себић.

Кад је о миксевима реч, наши стрелци имају чиме да се подиче у краткој историји ове дисциплине. Такмичења мешовитих парова су ове године постала званични део програма Европских првенстава ваздушним оружјем. Шампионат је одржан у Ђеру, а Србија је доминирала. Пар Зорана Аруновић-Дамир Микец је освојио злато ваздушним пиштољем, а Андреа Арсовић и Милутин Стефановић су били најбољи ваздушном пушком. Арсовићева и Стефановић су победили на ЕП и годину дана раније, кад су миксеви били део ревијалног програма.

Најављене промене су већ изазвале многе полемике код стрелаца. Како се у саопштењу ИССФ наводи Светска стрељачка федерација је позвала стрелце, тренере и националне федерације да се укључе у дискусију и дају своје мишљење пре доношења коначне одлуке.

Без обзира да ли ће предлог промена бити прихваћен сва такмичења под покровитељством Светске стрељачке федерације до краја 2017. године ће бити одржавана по садашњем програму.

ПРЕДЛОГ НОВОГ ОЛИМПИЈСКОГ ПРОГРАМА

Уколико се предлог усвоји у олимпијском програму ће бити пет дисцпилина пушком, пет пиштољем и пет у гађању глинених голубова. Увела би се полна равноправност – шест „мушких“, шест „женских“ и три дисциплине мешовитих парова.

Нови олимпијски програм би овако изгледао-

Ваздушно оружје (10-метарско стрелиште): пушка (М и Ж), пиштољ (М и Ж), микс (мешовити парови) пиштољ, микс (мешовити парови) пушка.

Малокалибарско оружје (25-метарско стрелиште): пиштољ брза паљба (М), спортски пиштољ 30 метака прецизна + 30 брза паљба (Ж).

Малокалибарско оружје (50-метарско стрелиште): пушка тростав 3 пута 40 метака (М), пушка тростав 3 пута 20 метака (Ж)

Летеће мете: трап (М и Ж), скит (М и Ж), микс (мешовити парови) трап.

Нове дисциплине би били мешовити парови, а из програма би била избачена три такмичења у којима су до сада учествовали само мушкарци: малокалибарски пиштољ слободног избора , МК пушка лежећи став и дабл-трап.

МУЗИЧКА ПОДЛОГА ЗА ДУЖА ФИНАЛА

Светска стрељачка федерација је наставила са праксом промене правила на крају сваког олимпијског циклуса. Административни савет ИССФ је усвојио нова правила, која на снагу ступају 1. јануара.

Најважније промене везане су за финала.

У дисциплинама ваздушним оружјем, затим у гађању МК пиштољем слободног избора и МК пушком из лежећег става финале је продужено.

По правилима уведеним 2013. после првих осам хитаца финала испадао је осмопласирани, после наредна два седмопласирани и тако редом, да би на крају у последње две серије, у 19. и 20. у борби остали само првопласирани и другопласирани.

Од наредне године финале ће трајати дуже . Осмопласирани ће испадати после 12. серије, а два најбоља такмичара ће се за злато борити у 23. и 24. серији.

Промењен је и формат финала у гађању малокалибарским спортским пиштољем за жене на 25-метарском стрелишту. После квалификација (30 метака прецизна + 30 брза паљба) свих осам финалисткиња ће пуцати по четири серије од пет метака брзом паљбом. Тада ће испадати осмопласирана. Елиминације ће се наставити све до последње десете серије у којој ће се првопласирана и другопласирана борити за злато.

По правилима која су на снази од 2013. у првом делу финала свих осам финалисткиња је гађало по 25 метака брзом паљбом. Два најуспешније после тог дела су потом распуцавале за злато, а

трећепласирана и четвртопласирана за бронзу.

Некада је стрељаштво било спорт у коме је тишина на борилишту била обавезна. ИССФ је пре неколико година дозволила навијање. Сада се отишло и даље. У новим правилима захтева се да се током финала, а по могућству и током квалификација и елиминација, пушта музика.

Промењен је и систем финала дисциплина у гађању глинених голубова, по сличном принципу као и за спортски пиштољ за жене, уведене су и новине везане за опрему…

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар