Анализа: Одлазак човјека који је заувијек промијенио Формулу 1...!

Шта значи Рон Денис за ауто-мото спорт и због чега ће, извесно, морати да се повуче - прочитајте у тексту који следи...

Остали спортови 17.11.2016 | 00:00
Анализа: Одлазак човјека који је заувијек промијенио Формулу 1...!
Један од најважнијих људи у историји Формуле 1, аутомобилизма генерално, изгледа да ће морати да се повуче из овог спорта после 35 година на челу другог најуспешнијег тима у историји такмичења, Мекларена.

Наиме, Рон Денис (69), који је 1981. године откупио Мекларен од оснивача, новозеландског бизнисмена Бруса Мекларена (основао је тим 1963), везао је неколико очајних сезона, попут ове, а у међувремену ушао је у отворен сукоб са остала два власника тима, који заједно имају три четвртине акција Мекларена и који су, конкретно, затражили од Дениса да оде у пензију.

Његови бивши пријатељи из бахреинског инвестиционог фонда Мумталакат (имају 50 одсто акција) и такође бивши дугогодишњи пословни партнер Мансур Оџе, Француз саудијског порекла (има 25 одсто акција) отворили су Денису врата и понудили му да прода својих 25 одсто акција и повуче се мирно, што је према писању ББЦ-а времешни Енглез одбио и чак затражио заштиту на суду.

Али, констатује аутор текста, сасвим је извесно да ће на крају морати да попусти и да ће у директном разговору са већинским власницима бити одлучено на који начин.

"Денис и Оџе прекинули су пријатељство пре неколико година, када је Денис покушао да искористи утицај бахреинских партнера и искључи партнера из Мекларена", пише у тексту, у ком се наглашава да је Денис наставио аутократски да води екипу у Вокингу, не марећи много за сувласнике који су махом време проводили у Бахреину.

Један од највећих Денисових пораза, након раскола са сарадницима, био је тај што после изласка гиганта, компаније "Водафоне" 2013. године, није успео да нађе јаког генералног спонзора, а после растанка са Мерцедесом склопио је "наврат-нанос" уговор са Хондом, која на зиму између 2014. и 2015. није још била спремна за повратак у Ф1 циркус, па је 2015. остала упамћена као најгора у историји клуба, где су се два бивша шампиона, Фернандо Алонсо и Џенсон Батон, борила са до скоро недораслом конкуренцијом на зачељу колоне.

Американац Зек Браун, водећа фигура у Формули 1 када су комерцијална права у питању и човек који се сматра најутицајнијим у овом спорту од повлачења Бернија Еклстона, важи за озбиљног кандидата за будућег власника екипе. Извори ББЦ наводе да је Браун близу да прихвати суму која му је понуђена да преузме Денисов удео у Мекларену и постане део екипе, али за сада нема говора да ли ће тим потом остати у Вокингу, Денисовом родном граду, или се одселити.

Денис је 2009. одлучио да се повуче са места шефа такмичарског тима и у наследника именује дугогодишњег члана екипе, Мартина Витмарша, али се испоставило да је титула првака света коју је Луис Хамилтон освојио пре тога, 2008. године, до данас била последња коју је Мекларен унео у своје витрине, а има их укупно 12 у конкуренцији возача и осам у конкуренцији конструктора.

Денис је ушао у Мекларенов тим 1980, када је то већ била шампионска организација која је 1970. освојила прву конструкторску, а потом две појединачне титуле у три сезоне (1974. првак је био Емерсон Фитипалди, а 1976. Џејмс Хант). С обзиром на то да је Денисов претходних, Мекларен, 1974. потписао дугорочан уговор са најважнијим финансијером у наредне две деценије, америчким произвођачем дуванских производа "Пхиллип Моррис" (рекламиран је био бренд Марлборо), може се констатовати да је Денис искористио прави тренутак да преузме пуну контролу над тимом, постане власник и практично оснивач, јер је тај новозеландски Мекларен "умрежен" са његовом "Пројецт Фоур Рацинг" групом и пресељен у Вокинг, у Енглеској.

Мекларен је током 80-их и првим годинама 90-их освојио седам возачких титула захваљујући асовима попут Никија Лауде, Алана Проста и Ајртона Сене, а развијен је и незабораван, вероватно највећи ривалитет у историји овог спорта, са 100 одсто енглеским тимом од старта, Вилијамсом, на чијем је челу и данас Денисов "вечити" ривал, сер Френк Вилијамс.

На Хонда Агрегатима, Мекларен и Вилијамс освојили су све титуле од 1984. до 1994. године и доласка на сцену Флавија Бријатореа, Бенетона и Михаела Шумахера, а није био редак случај и да ова два тима "отимају" један другоме највеће звезде Формуле 1, па је тако и Ајртон Сена, као троструки првак света, 1994. прешао из Мекларена у Вилијамс.

Иначе, Денис је као "све и свја" у Мекларену, а ту мислимо на статус власника и шефа тима, успевао да формира неколико фантастичних тандема возача, од којих је најпознатији онај с краја 80-их: Ајртон Сена – Алан Прост.

Ипак, одласком Проста у Ферари, а Сене у Вилијамс, као и ступањем Шумахера на сцену, Мекларен је почео да губи корак и титуле су после Бенетона почеле у низу да одлазе у Италију, у Маранело, где се пробудио први прави Мекларенов ривал и једини старији тим у Формули 1, Ферари, тако да је од Сенине титуле 1991. до данас, Денис само још три пута имао шампиона у тиму.

Два ловора донео му је Мика Хакинен 1998. и 1999, а један Хамилтон 2008. године, када је почео суноврат Мекларена огледан у финансијској кризи, уласку сувласника у тим, престанку сарадње са Мерцедесом који је решио сам да влада Формулом 1, без енглеских партнера, итд, итд.

Уколико Денис заиста попусти, а њему наклоњени медији не налазе могући излаз из ове ситуације, отићи ће као човек са десет титула првака и шеф возачима какви су били или јесу: Ники Лауда, Алан Прост, Ајртон Сена, Мика Хакинен, Луис Хамилтон, итд, мада треба бити фер и рећи да су током тих 35 година за енглеску екипу возиле још неке легенде ауто-мото спорта које нису доносиле титуле првака, попут Фернанда Алонса, Мајкла Андретија, Герхарда Бергера, Марка Бландела, Мартина Брандла, Џенсона Батона, Андрее Де Ћезариса, Дејвида Култарда, Дејвида Хобса, Џекија Икса, Најџела Менсела, Хуана Пабла Монтоје, Џекија Оливера, Кекеа Розберга, Жила Вилнева, итд.

Извор: мондо.рс

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

ацогз

17.11.2016 07:10

Аиртон Сена, Хуан Пабло Монтоја и Луис Хамилтон, су возачи које сам увијек волио гледати (последњег и дан-данас пратим!)

ОДГОВОРИТЕ