За неплаћене казне дужан 44.000 КМ!

Да многи возачи у Босни и Херцеговини крше саобраћајна правила, а при том често прођу и некажњено, говори податак да је дуг по основу неплаћних казни већи од 56 милиона марака.

Босна и Херцеговина 18.10.2016 | 08:17
За неплаћене казне дужан 44.000 КМ!
Рекордер је возач из Сарајева, који је дужан чак 44.000 марака, док у Републици Српкој рекорд држи становник Модриче, који дугује 30.000 марака.

Ова дуговања најчешће и не буду наплаћена, јер не постаје ефикасни механизми за наплату, а велико је питање да ли ће и нове измене Закона о безбедности у саобраћају, осим што предвиђају значајно веће новчане казне, побољшати систем наплате.

Дуал радар је уређај помоћу којег саобраћајна полиција, без заустављања возила, евидентира њихову брзину. На његову меморију полицајци не могу да утичу, па је онемогућено брисање евидентираног прекршаја, а казне возачима стижу на кућну адресу.

Након што изрекну казну, осим евидентирања дуговања, у МУП кажу не могу много да ураде.

Овлаштени орган, у овом случају МУП, има обавезу да прати извршење новчане казне. Ако у року од једне године не буде плаћена казна, доставља се Пореској управи извршни налог да предузму поступак принудне наплате, каже Синиша Модић из МУП Српске.

Међутим, ако је дужник незапослен, нема приходе или имовину коју је могуће запленити, на томе се прича најчешће и заврши, па дуговања држави из године у годину расту. Само у овој години, МУП РС издао је близу 190.000 прекршајних налога, укупне вредности од 10 и по милиона марака, од чега је наплаћено тек 40-ак одсто. Управо због немогућности наплате, нацртом Закона о изменама и допунама Закона о прекршајима, предвиђено је претварање новчаних у затворске казне, ако дуг није измирен у року од три године.

Једно од решења могло би бити и одузимање возила. Слична решења већ постоје у неким земљама региона.

Ова одредба је предвиђена и нашим Законом о прекршајима, али се, због недоречености, готово и не примењује. Најчешћа санкција за возаче који не плате казне је забрана регистрације возила или обнове возачке дозволе. Колико је ефикасна ова мера, говори податак да су, неки од најчешћих прекршаја вожња без возачке дозволе и управљање нерегистрованим возилом.

Извор: Мондо.ба

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Педја

18.10.2016 06:49

Значи ко плаћа испада магарац ....све накарадно у овој назови држави!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јадници

18.10.2016 08:46

Доношење закона који се не могу извршити указује на два момента. Намјеру или незнање.

Name

блука

18.10.2016 08:33

Интересантно...неко незапослен, нема примања и ниста од некретнина а вози и прави прекрсаје?! Па ста то он вози? Комсијину зену?

ОДГОВОРИТЕ
Name

требиње

18.10.2016 13:16

Оваква појава постоји само код нас

ОДГОВОРИТЕ
Name

село

18.10.2016 13:46

Ово мени лици на ону стару пословицу УДРИ КОЊА КОЈИ ВУЦЕ !!!!

ОДГОВОРИТЕ