Отимачина: Из Приштине долази опаснији закон

Ако Закон о стратешким инвестицијама на самопроглашеном Косову ступи на снагу, у пракси би то могло да значи да ће Приштина моћи да ради са српском имовином шта жели, користи је, продаје и уступа стратешким партнерима.

Србија 13.10.2016 | 08:00
Отимачина: Из Приштине долази опаснији закон
Закон је усвојен у уторак и омогућава да косовска влада, са имовином, коју је претходно утврдила као државну и друштвену, располаже по сопственом нахођењу.
 
"Реч је о имовини Србије, српских предузећа, Српске православне цркве и српске заједнице на Косову и Метохији", каже за “Блиц” Славко Симић, шеф посланичког клуба Српске листе у косовском парламенту.

Имовина се дели директном погодбом

Како каже, ради се о бројној имовини, бројним објектима, фирмама и предузећима која су грађена на земљишту СПЦ. Међутим, како каже, оно што је још опасније јесте што овај Закон омогућава Влади Косова ту имовину додели коме год жели.

"Главна ствар је у томе да директно, путем одлуке владе, имовина може да се додели ономе за кога се процени да је стратешки инвеститор и да је то могуће урадити без тендера и било каквих консултација. Све се ради директном погодбом", прича Симић.

Оцена уставности

Иако је усвојен, овај Закон још није ступио на снагу, а Српска листа ће и његову примену, као и примену закона о “Трепчи”, покушати да колико-толико спречи.

"Од Уставног суда ћемо данас затражити оцену уставности за закон о “Трепчи”, а исто ћемо урадитити и са овим законом. Они не могу да ступе на снагу док се чека на оцену уставности", прича он, истакавши да ниједан амандман Српске листе на овај Закон није прихваћен.

Опасна фаза по односе на КиМ

Уколико се ипак догоди да Закон о стратешком инвестирању ступи на снагу, према Симићевим речима, сви економски ресурси у српским деловима КиМ биће угрожени.

"Ово је опасна фаза и може да има озбиљне последице по односе на КиМ ако не буде разумевања. Доћи ће до потпуне изолације српске заједнице, дезорјентације, отимања имовине... На овај начин Албанци желе да обесправе Србе на КиМ", прича Симић.

Да се ради о опасним стварима сматрају и у Канцеларији за КиМ, где наводе да Приштина и на овај начин Србима на Косову и Метохији поручује да немају никаква права. Овим се, наводе, задире у надлежности које су према Бриселском споразуму експлицитно припале Заједници српских општина (ЗСО).

"То неће моћи да се спроводи у срединама са српском већином. Закон забрињава и показатељ је опасног смера којим су се упутили албански политичари на Косову и Метохији. Отимачина српске имовине се не може легализовати никаквим законом", рекли су у Канцеларији.

Њен директор Марко Ђурић данас је казао да је управо због оваквих, једностраних докумената, ниво поверења Београда у Приштину и њен капацитет да преговара у доброј вери снижен.

Како ће се Србија убудуће понашати:

Упознати међународне политичке кругове са приштинским правним насиљем,

Министарство спољних послова ће дописом информисати чланице СБ УН и Европске уније о проблемима,

Шеф дипломатије Ивица Дачић ће о ономе што Приштина ради говорити на редовној седници СБ о КиМ, и указати на кршење Резолуције 1244.

Канцеларија за КиМ ће формирати правни и економски тим како би се заштитили српска имовина и интереси,

Београд жели да разговара о имовини и договором реши несугласице.

Извор: Блиц

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

ЖИКА Ж

13.10.2016 07:33

ВУЧИЋА У АУТ!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кал

13.10.2016 08:01

Трепча је у Шумадији

ОДГОВОРИТЕ