Први Србин који је побиједио кредит у ЦХФ

Пред Вишим судом у Новом Саду раскинут је банкарски уговор који је одобрен у францима. Умјесто 13 милиона, клијент банци мора да остави три милиона динара.

Србија 12.10.2016 | 11:48
Први Србин који је побиједио кредит у ЦХФ
Пред Вишим судом у Новом Саду раскинут је први уговор између једне стране банке и грађанина Србије који је имао стамбени кредит у швајцарским францима, пишу Вечерње новости.

Пресуда је донијета због "битно промјењених околности" од тренутка када је зајам узет 2008. године до данас. Обје стране, и банка и клијент, морају да врате износе са затезном каматом које су примиле од тренутка закључења уговора у динарима.

За дужника то ће бити износ од два до три милиона динара, а не 13 милиона динара, колико још треба да врати банци до краја периода отплате.

Наиме, вредност стамбеног кредита који је узет 2008. године била је седам милиона динара. За осам година, дужник је исплатио 6,5 милиона динара, а преостали дуг му је још 13 милиона динара. Умјесто толико велике своте, настале због курсних разлика, вратиће банци много мање, док ће банка њему да исплати све што је платио за протеклих осам година.

“Јасно се види до каквог је поремећаја дошло”, каже Дејан Гавриловић, из Удружења грађана "Ефектива".

“Да је грађанин знао да ће франак са 50 динара, колико је вриједио 2008. године, нарасти на 112 динара, сигурно не би потписао такав уговор. Промене курса су те - битно промењене околности. Ово је иначе прва правоснажна пресуда која нам даје наду да ће се грађани задужени у швајцарским францима домоћи правде”, објашњава он.

Због драстичног скока швајцарског франка 2008. године, када је почела велика свјетска економска криза, банке су грађанима повећали и камате, тако да су рате биле дуплиране. Други удар је био прије нешто више од годину и по дана, када је франак поново порастао за трећину и одстигао 120 динара. Сада је на нивоу од око 112 динара. Тако висок ниво курса оптерећује дужнике.

У Србији нешто више од 18.000 грађана дугује за стамбене кредите у швајцарским францима. Народна банка Србије је нудила моделе за превазилажење проблема, али се веома мали број дужника јавио и прихватио нове услове. Већина жели да се ријеши проблем са курсом. Због тога грађани подносе и колективне тужбе.

(Вечерње новости)

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Бајо

12.10.2016 09:51

Небески

ОДГОВОРИТЕ