Косово у ФИВБ: Зашто је Србија била уздржана, а не против?!
Шпанија против тзв. Косова, а Србија уздржана... Зашто су представници ОСС били уздржани када се у Буенос Ајресу гласало за пријем тзв. Косова у ФИВБ? Председник Одбојкашког савеза Србије Ненад Голијанин објаснио је зашто је на Конгресу ФИВБ у Буенос Ајресу српски савез био уздржан по питању пријема Косова.
Остали спортови 12.10.2016 | 15:15
Зашто?
"Ја сам устао и пошто су све чланице осим Шпаније биле за пријем такозване државе Косово у ФИВБ, рекао сам да ОСС неће да гласа ни против, ни за, већ да је уздржан", образложио је свој поступак председник Одбојкашког савеза Србије Ненад Голијанин за "Вечерње новости".
Свима је апсолутно јасно да српско "НЕ", као ни у многим другим случајевима, не би стопирало напредак тзв. Косова у спортским форумима, међутим намеће се питање како и зашто очекујемо подршку других земаља у борби за насилно отцепљену јужну покрајну уколико се у оваквим случајевима држимо по страни, уздржани?
Уосталом, Голијанин и јесте касније додао да "наша одлука не може да утиче на њихову одлуку", што је јесте тачно и потврђено више пута, али је питање - како ће наша уздржаност бити схваћена код оних који се двоуме око неког будућег "НЕ" у нашу корист?
Након што је Међународни олимпијски комитет, упркос томе што Уједињене нације нису препознале "Косово" као независну државу, примио спортисте са ове територије као равноправне учеснике Олимпијских игара, са правом да наступају под заставом и химном, било је јасно да ће исто урадити и највеће међународне спортске организације, а ФИВБ само је последња у низу.
Нису ни људи из Фудбалског савеза Србије успели да стопирају тзв. Косово, иако су "дебело" успорили пријем ФСК у ФИФА и УЕФА, али уместо да буду уздржани, у Старој Пазови и даље се боре против ове одлуке и подносе тужбу Међународном суду за арбитражу у спорту, у Лозани, а челници фудбалске организације труде се да у свим форумима, када год се пружи прилика, нагласе како су УЕФА и ФИФА прекршили сопствене статуте у намери да, како знају и умеју, убаце "Косово" у квалификације за СП у Русији.
У ОСС имају сасвим другачије резоне.
"Као Србин, рођен у Србији, никако не могу да прихватим да се отима део територије моје земље. Наша одлука не може да утиче на њихову одлуку, а као спортисти не желимо младим људима да забранимо да се баве спортом, одбојом", рекао је Голијанин и додао:
"То нема везе са мојим људским, политичким ставом. Као спортиста сам за то да млади људи играју одбојку, било одакле да су. Не могу то ни да им браним и нећу да моја одлука добије било какву другу конотацију осим спортске".
У међувремену, клубови са територије Косова и Метохије увелико се такмиче на међународној сцени, јер им ФИВБ прошле године дала привремено чланство, а од сада ће и репрезентација такозване Републике Косово имати право да учествује.
Док је и даље за расправу какав би став требало да заузму спортске организације у Србији, по питању напретка "Косова" у међународним спортским форумима, а веома брзо и по питању одигравања утакмица са клубовима и репрезентацијама државе коју Србија не признаје, па тако ни њена обележја, приметно је да не постоји заједнички наступ, јединствен став и здружена енергија у суочавању са изазовима који захтевају да будемо неподељени и истрајни.
До тада, како ко одлучи...
Извор: мондо.рс
Коментари / 1
Оставите коментарТзв
12.10.2016 14:48Мислим да је тзв заправо тзв.
ОДГОВОРИТЕ