Стручњаци: Превише је лако доћи до дозволе за коришћење допинга!

Стручњаци широм света дижу полако свој глас после објава руских хакера да су бројни олимпијци наступали, или наступају, са привременим дозволама за употребу допинг средстава. Како истичу, те дозволе се добијају исувише лако.

Остали спортови 21.09.2016 | 10:15
Стручњаци: Превише је лако доћи до дозволе за коришћење допинга!
Подсетимо, хакерска група "Елегантни медведи", за коју се верује да је из Русије иако се она представља као "међународна група", обелоданила је четврти талас података о олимпијцима који су учествовали на Играма у Рио де Жанеиру, а који су имали дозволе за коришћење допинга. Међу најзвучнијим спортистима нашли су се Рафаел Надал, Мо Фарах и Ласло Чех.

"Економист" је истраживао шта стручњаци мисле о томе, и добијени одговори нису охрабрујући.

"Искрено, увек ће постојати нека слаба тачка у било ком систему", каже Кен Фич, експерт спортске медицине који је и помогао да се успостави процедура за добијање ТУЕ-а (енглеска скраћеница за "изузеће из терапеутских разлога").

Тренутно је довољно да лекар препише лек, који рецимо садржи неку недозвољену супстанцу са списка Светске антидопинг агенције, а онда спортиста поднесе молбу да му се одобри наставак такмичења, док уноси ту супстанцу у себе. О томе одлучује његова национална антидопинг агенција или, ако се такмичи на међународном нивоу, федерација спорта коме припада (ФИФА, ФИБА, ФИНА и слично). Међутим, како наводи "Економист", негде о том захтеву одлучује само један медицински радник, а негде постоје и комисије.

"Манипулација у овом процесу је изузетно лака", сматра Лариса Мајер из швајцарског Истраживачког института за јавно здравље и завноссти. Она наглашава да је у истраживању из 2012, 67% швајцарских лекара изразло спремност да пацијентима да одређене "стимуланте" иако за тиме не постоји апсолутно јасна медицинска потребе. А 2013. је чак половина од 600 испитаних данских спортиста признало да је добило позитивне ТУЕ одговоре, иако нису имали јасну медицинску потребу за коришћењем тих супстанци.

"Ако вам први доктор то не препише као лек, можете само да скокнете до следећег и пробате да ту добијете рецепт", открива Мајерова.

Како наглашава, прошле сезоне је 67 америчких спортиста добило ТУЕ да користи глукокориткостероиде, који се обично дају асматичарима, што би спортистима могло да омогући да тренирају дуже. А њих 30 је добило привремену дозволу за анаболике, који увећавају мишћну масу.

Чак је и Ричард Мекларен, спортски адвокат и аутор великог истраживања о руском функционисању тамошње антидопинг службе, због које су и уследиле силне супснезије руских такмичара, истакоа "да је садашњи систем отворен за злоупотребу и да се ревизија мора урадити".

Пример за то, како наводи Економист, је да је на светском нивоу 2002. процењено да 4,3% популације има проблем са астомом, а да је само на Зимским Олимпијским играма у Солт Лејк Ситију те године 5,2% учесника наступало са лекарским дозволима да користе Бета-2 агонисте, који се обично дају асматичарима, али заправо код здравих људи могу да увећају мишићни раст.

"Најгора ствар која може да се деси са ТУЕ дозволама је да их неко злоупотреби као Ленс Армстронг: славни амерички бициклиста је ухваћен на делу када је 1999. откривено да је на Тур де Франсу користио кортикостероиде, а он је, накнадно, набавио ТУЕ, са неким датумум из прошлости, и тако избегао казну".

Извор: блиц.рс

Коментари / 0

Оставите коментар