Допинг афера: Шта је ТУЕ и траже ли га српски спортисти?!
Спорт је потресло "откриће" групе руских хакера "Фанцy Беарс" која је са сајта Светске антидопинг агенције "украла" поверљиве податке о спортистима који су користили недозвољена средства, а за шта су пре тога добила дозволу. Ево како!
Остали спортови 16.09.2016 | 15:45
WАДА (Светска антидопинг агенција) потврдила је да им је сајт хакован, осудила их као "покушај подривања глобалног антидопинг система", а између редова закључено је и да су објављени подаци - аутентични.
Прве "мете" хакера били су амерички спортисти: тенисерке Серена Вилијамс и Венус Вилијамс, гимнастичка Симон Бајлс и кошаркашица Елен Дели Дон, да ви већ данас наставили са "цурењем" података и објавили нових 25 имена међу којима су заступљени најразличитији спортови.
Да ли то значи да су они допинговани?
Оно што је заједничко свим документима које су руски хакери објавили јесте то да се недозвољена средства појављују на одобрењу за њихову употребу у терапијске сврхе (ТУЕ).
Због великог броја питања и неразумевања читавог процеса допинг контроле, одобравања и забрана, огласила се и Антидопинг агенција Републике Србије која је издвојила поглавља из уџбеника "Спортска медицина" (проф. др Владимир Јаковљевић и доц. др Ненад Дикић) које је писала др Марија Анђелковић.
ШТА ЈЕ ТУЕ И ЗАШТО ПОСТОЈИ?
Како се објашњава у овом поглављу спортисти су одговорни за присуство било ког забрењеног средства у њиховом узорку, али да и као и сви други људи и они имају право да се разболе или поведе и да се у току болести лече.
Како не би унели недозвољено средство они морају посебно водити рачуна о томе чиме ће се лечити и нису у могућности да користе лек или терапијску процедуру без консултације са стручним медицинским особљем.
Уколико је лек који им је потребан у лечењу на листи забрањених морају да упуте захтев за ТУЕ!
"ТУЕ (Тхерапеутицал Усе Еxемптион), или изузеће ради терапеутске употребе, спортиста подноси управо у случају када постоји индикација за коришћење супстанци и метода с Листе забрањених средстава (због болести или повреде), и служи да спортисту ослободи опасности проглашења допинг позитивним, у току или ван такмичења. Сви спортисти имају право на ТУЕ, али постоје јасне индикације за његово одобравање".
Међутим, постоје критеријуми који морају бити испуњени како би захтев био одобрен.
Они су следећи...
1) медицинско стање спортисте је дијагностиковано у складу с постојећим међународним стандардима и верификовано одговарајућом медицинском документацијом;
2) не постоји адекватна терапијска алтернатива забрањеној допинг супстанци и/или методу за лечење медицинског стања спортисте;
3) неузимање забрањених допинг супстанци или непримењивање метода током третирања неког акутног или хроничног медицинског стања значајно би погоршало здравље спортисте;
4) терапијско коришћење забрањених допинг супстанци и/или метода неће изазвати никакво додатно побољшање способности спортисте осим оног које би се могло очекивати услед враћања у нормално здравствено стање након третирања легитимног медицинског стања. Коришћење забрањених супстанци и/или метода у циљу повећања нивоа ниских/нормалних вредности ендогених хормона неће се сматрати оправданим;
5) неопходност коришћења забрањених допинг супстанци и/или метода није, у потпуности нити делимично, последица њиховог претходног нетерапеутског коришћења.
КО ОДОБРАВА И КАКО СЕ ДОБИЈА ТУЕ?
Овако се објашњава...
"ТУЕ потврђује Одбор за одобравање изузетака за терапеутску употребу антидопинг агенције, на одређени временски период. Спортиста је дужан да Одбору за ТУЕ достави захтев за одобравање ТУЕ најкасније 30 дана пре следећег спортског такмичења на којем жели учествовати, односно у фази тренинга, пре давања забрањеног допинг средства".
Он међутим неће бити одобрен уколико "тражена примена забрањеног допинг средства или методе служи ПРИКРИВАЊУ дејства претходне повреде антидопинг правила" са нагласком на употребу забрањене допинг супстанце.
Потом...
"Одвор за ТУЕ се у задатом року изјашњава, и ако одобри изузеће ради терапеутске употребе, национална антидопинг агенција обавештава о томе Светску антидопинг агенцију, надлежну међународну и националну спортску асоцијацију".
Оно што је занимљиво је да се ТУЕ може издати и ретроактивно!
"Али, само у изузетним ситуацијама када постоји потреба за ургентном применом забрањених супстанци и метода (на пример, трансфузија код искрварења)".
Постоји и листа "стања" и "забрањених супстанци" за које спортиста мора да тражи одобрење ТУЕ како би могао да их користи, а између осталих ту је и "поремећај хиперактивности и дефицита пажње" који се третира метилфенидатом или амфетамином – који је управо Симон Бајлс користила.
Она је навела да то користи од детињства, а имала је ТУЕ за њега за време Олимпијских игара.
Такође, сви лекови који се налазе на листи "недозвољених супстанци" могу бити предмет ТУЕ, односно - спортисти могу тражити одобрење за њихову употребу у терапијске сврхе.
"Сви лекови који служе за лечење болести за које се одобрава ТУЕ могу код здравог спортисте да служе као допинг средства. Глукокортикостероиди се налазе у терапији више болести с ове листе, али највећи проблем је њихова честа несистемска употреба без оправданих медицинских индикација, која може довести до штетног ефекта. Тестостерон је лек који је, осим за лечење хипогонадизма, нашао примену и злоупотребу код младих људи жељних мишићавог изгледа. Диуретици су супстанце које се најчешће користе у спортовима с тежинском категоријом, где је циљ скидање вишка килограма за што краћи временски период. Салбутамол као бета-2 агонист ефикасан је у лечењу астме, али га због бронходилататорног ефекта често злоупотребљавају спринтери. Еритропоетин служи за поправљање анемије и повећање броја еритроцита, а самим тим побољшава кисеонички капацитет, па га бициклисти често употребљавају као допинг. Психостимуланси – модафинил, којим се лечи нарколепсија, и метилфенидат или амфетаним, којима се лечи хиперактивност – користе се као допинг јер спортисти дају снагу, оштрину и побољшавају резултате. Хормон раста, популарно назван извор младости или убица масти, често у спортским круговима служи за добијање мишићне масе заједно с тестостероном".
КАКВА ЈЕ СИТУАЦИЈА КОД НАС?
Антидопинг агенција Републике Србије (АДАС) наводи и да је за десет година постојања добила двеста пријава за ТУЕ. Он је током година варирао и како они кажу највише их је било "2010. и 2011. године, када је локална примена глукокортикостерида и бета-2 агониста захтевала пријаву декларације о употреби (више није у употреби, а обухватала је скраћен процес добијања ТУЕ за одређене лекове)".
Наводе и да је од тог броја пријава 2/3 чине мушкарци, а 1/3 жене.
Највише пријава било је у тимским спортовима какви су кошарка и фудбал, али ту су и веслање, рвање...
"Најзаступљеније дијагнозе због којих су спортисти морали да пријаве ТУЕ биле су из групе инфламаторних стања локомоторног апарата, од тога 17% ентезитиси, тендинитиси и фасцитиси. Астма и лумбални синдром се налазе на другом и трећем месту по броју пријава ТУЕ с учесталошћу од 14% и 11%".
Потом кажу и...
"Бетаметазон, дексаметазон и метилпреднизолон су три најчешће забрањене супстанце које лекари преписују као део терапије у лечењу спортиста и налазе се у преко 50% свих ТУЕ пријава. Ако, с друге стране, погледамо доступну статистку коју води WАДА о пријавама ТУЕ на светском нивоу у 2013. години, видећемо да глукокортикоиди такође представљају најзаступљеније забрањене супстанце за које су спортисти тражили одобрење ТУЕ".
Ту је и велика разлика!
"Велику разлику у односу на Србију чини много већи број стимуланса за које је пријављен ТУЕ и то највише због дијагнозе поремећаја пажње, која КОД НАС НИЈЕ ЗАБЕЛЕЖЕНА КОД СПОРТИСТА". (ово се односи на проблем Симон Бајлс, али и многих других спортиста)
Постаје врло занимљиво, а доц. др Ненад Дикић поставља занимљиво питање.
"Ако знамо да Антидопинг агенција Немачке годишње обради и до 4500 ТУЕ, а Антидопинг агенција Републике Србије око 20, поставља се питање да ли су наши спортисти толико здравији од осталих у свету, или једноставно немају навику и културу пријављивања употребе забрањених супстанци у терапијске сврхе. До сада је било случајева да су спортисти проглашени допинг позитивним и кажњени јер је код њих откривено присуство забрањених супстанци које су користили као лекове, али нису то пријавили. Анализа 200 ТУЕ пријава у претходних осам година показала је да је едукација спортиста и осталих спортских радника још увек на недовољно развијеном нивоу. И даље је веома важна улога тимских лекара и медицинског стручног тима како би се број пријава ТУЕ повећао у складу с реалним бројем индикација који постоји међу нашим спортистима. Док неке светске антидопинг организације броје стотине ТУЕ на годишњем нивоу, ми анализирамо 200 пријава током осам година".
"То је јасан показатељ да је едукација о значају пријаве ТУЕ и даље један од приоритета АДАС. Идеја је да спортисти заједно са својим стручним тимом поднесу захтев за ТУЕ пре узимања лека, а лек почну да пију тек када за то добију одобрење од надлежне институције".
За крај...
"На крају, не желимо да коментаришемо здравствено стање и медицинске налазе спортиста чији су ТУЕ налази хаковани, јер тиме угрожавамо њихова права и коментаришемо њихово здравствено стање на шта немамо право. Можемо само да додамо да су сви они добили ТУЕ у регуларној процедури на законски прописан начин".
КО ИЗДАЈЕ ТУЕ?
"Питање ТУЕ је увек актуелно, посебно због односа између интернационалних федерација (ИФ) и националних антидопинг организација (НАДО). Чланом 4.4.3.1 новог Светског антидопинг кодекса (2015) дефинише се признавање ТУЕ. Када спортиста већ има ТУЕ који је одобрила његова НАДО и ако ТУЕ испуњава критеријуме Интернационалних стандард за ТУЕ, онда ИФ мора да га призна. Међутим, уколико ИФ сматра да ТУЕ не испуњава критеријуме и одбије да га призна, мора о томе да обавести спортисту и његов НАДО, с одговарајућим образложењем".
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар