Анализа: ФСС "сече" Партизанов чвор?!

Једна од могућности за решавање управљачких проблема у Фудбалском клубу Партизан јесте да Фудбалски савез Србије пресече и да он уведе привремене мере.

Фудбал 16.09.2016 | 13:30
Анализа: ФСС "сече" Партизанов чвор?!
Фудбалски клуб Партизан има рок до 26. новембра да реши врло непријатну ситуацију - да изабере председника и руководство. 

У Партизану је сада све "привремено" (говоримо о врху клуба), а није искључено да после 26. новембра то привремено буде појачано и то споља, односно под капом Фудбалског савеза Србије!

О чему је реч?

Југословенско спортско друштво Партизан је 26. маја увело привремене мере у клуб, а, уз посредовање ФСС, две зараћене стране (коју предводе дојучерашњи пријатељи Жарко Зечевић и Ненад Бјековић), некако су се договорили да у овом вакууму клубом привремено управљаПРИВРЕМЕНА Радна група (било је то 2. јуна), која је имала задатак да припреми терен за нормално одржавање Скупштине 24. маја, која се завршила неславно, уз свађе, тешке речи...

Радну групу чинили су (и чине): Иван Ћурковић, Миле Јовичић, Жарко Зечевић, Ненад Бјековић, Вељко Одаловић и Слободан Станојевић.  Али, та Радна група се никада није састала у пуном броју.

Дакле, од јуна ове године Партизаном руководи привремено тело - Радна група формирана под оком звездаша, председника ФСС Славише Кокезе, а у којој су обе стране. У тој групи је и Миле Јовичић, некедашњи потпредсеник клуба у време Драгана Ђурића, који је час добар са једнима, час са другима. Како се не збуни!?

Миле Јовичић, који је словио за човека из "Зекиних редова", појављивао се на утакмицама, у канцеларији, на маркетиншким догађајима клуба, а онда одједном... нема га на скупштини! У међувремену је опет, изгледа, "променио дрес".

Припрема за Скупштину је текла тако што су, тврди Бјековићева страна, Зечевић и екипа мењали све могуће делегате скупштине, како би себи обезбедили већину и тако изабрали свог кандидата Милорада Вучелића за председника клуба. Иначе, Вучелић је председник Спортског друштва.

Зечевићеви су до 14. септембра променили чак 12 делегата, између осталих уместо МИлутина Шошкића, за делегата су поставили његовог сина Миљана Шошкића, иначе запосленог у клубу. "Милутин је веома болестан, пре неки дан је било организовано давање крви за нашег легендарног голмана. Он је молио да буде замењен у скупштини, а нормално је да то буде његов син, који ради у клубу", изјавио је генеракни директор Партизана Милош Вазура.

Упркос замени целог фудбалског тима и више, Зечевићева струја у уторак, 14. септембра на Скупштини није имала кворум. Имала је 32 делегата. Недостајао је један. Тврди та струја да има још "сигурна два гласа" (Јован Милеуснић и Лазар Радовић), али су они били спречени да дођу.

Ситуација, благо речено парадоксална. Они који тврде да имају већину немају кворум, а ови други који немају већину имају довољну моћ да одложе Скупштину јер би са њима било кворума!

Занимљиво је погледати ко је све одсуствовао. Почев од Ненада Бјековића, преко многих бивших играча, попут Мустафе Хасанагића, Момчила Вукотића, Никице Клинчарског, Звонка Живковића, Зорана Мирковића, Звонка Варге, Ивице Краља, Сава Милошевића, али и тројице некадашњих председника: Светолика Костадиновића, Драгана Ђурића и Зорана Поповића. Ни поједини политичари се нису појавили: Расим Љајић, Вељко Одаловић, Слободан Станојевић... Није дошао ни помињани Миле Јовичић.

Недолазак Поповића био је енигма и за Зечевићеве "пулене", јер Поповић је био на оној прекинутој седници, а сад је требало да поднесе извештај о пословању клуба док је он био председник.

На Скупштину није дошао ни филмски редитељ Срђан Драгојевић, али је, по обичају, своје мишљење изнео на Тwиттеру. Он предлаже повлачење обе опције.

Са друге стране, од бивших играча, Вучелића (Зечевића) подржавају: Бранко Рашовић, Иван Ћурковић, Ивица Илиев... Енигма је био Гордан Петрић. Он се јесте појавио у "Земунелу", али је, према речима директора клуба Милоша Вазуре, сачекао да види да ли ће бити кворума. Зечевић, пак, тврди да је Петрић био тај 32. делегат.

Партизаном сада наставља да управља то тело под називом Радна група, али фактички клубом и даље руководи струја коју подржава Жарко Зечевић, дакле Милорад Вучелић, Милош Вазура...

Вратимо се на, увек растегљив, правни терен. Шта је све могуће да се догоди?

"Не желим да шпекулишем шта би све могло да се догоди, али можда би цела ова скупштина била распуштена, па бисмо поново ишли на конституционе зборове. Позивам ФСС да реагује. Ово је пут у пропаст који траје већ месецима. Те привремене мере најдуже могу потрајати шест месеци. Дакле, ако до 26. новембра не изаберемо руководство, бојим се да ћемо имати правно неодрживу ситуацију, а не бих шпекулисао шта то све може да значи", одговорио је председник Надзорног одбора клуба, правник Владимир Вулетић на питање да ли је могуће да ФСС уведе привремене мере у Партизану.

И једни и други су се јуче позивали на ФСС, и поручивали да им је поново потребна помоћ више инстанце. Милорад Вучелић је оптужио другу страну да је "обманула и привремену управу и ФСС", а Бјековић је у писму изразио наду и очекивање да ће кровна организација српског фудбала, уз друге државне органе, испитати све "противправне и противстатутарне радње" Вучелића и екипе.

Једна могућност је да Скупштина буде одржана до 26. новембра и да једна од страна обезбеди већину, а самим тим и победу.

Друга могућност је да ако Скупштина Партизана не буде одржана (или буде одржана као ове две претходне - дакле, јалово), а самим тим не буде изабрано ново руководство до 26. новембра, све буде у рукама Фудбалског савеза Србије, који би после одређеног процеса, увео привремене мере у клуб. 

У Статуту ФСС, у члану 83 пише: "У случајевима озбиљног нарушавања принципа из Статута ФСС и одговарајућих прописа, Извршни одбор ФСС може да уведе привремене мере и свим нижим савезима, односно стручно-струковним организацијама".

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар