Зашто је алергија на амброзију све гора?

Климатске промене могле би до 2050. године да удвоструче број Европљана алергичних на полен амброзије, па би се тај број са садашња 33 милиона могао попети на 77 милиона, оцењује се у студији објављеној ове недеље.

Здравље 29.08.2016 | 13:20
Зашто је алергија на амброзију све гора?
Ова биљка пореклом из Северне Америке која се веома брзо шири и чији полен узрокује јаке алергије, већ је доста присутна у средишту и на југу Европе као и на југоистоку Француске, упркос редовним уништавањима.

Алергија на амброзију спада у поленске или сезонске алергије од којих у различитом степену пати готово 40 одсто Европљана. Те алергије може проузроковати полен дрвећа (бреза, чемпрес) у пролеће, а у лето и јесен полен трава и корова.

"Ово је прва студија којој је задатак да измери евентуални утицај климатских промена на алергије", истакао је Иаин Лејк, вођа студије објављене у часопису "Енвиронментал Хеалтх Перспецтивес".

Научници су до броја од 77 милиона алергичних Европљана дошли полазећи од претпоставки које показују да ће се полен амброзије у будућности проширити и на друге европске земље попут Немачке и Пољске.

Како наводе истраживачи, две трећине тог повећања могу се приписати климатским променама, а једна трећина природном ширењу те агресивне биљке.

Буду ли се спроводиле мере за сузбијање амброзије, број алергичара би до 2050. могао пасти на 52 милиона, а буде ли се биљка ширила брже него што се предвиђа, тај број би могао да нарасте на 107 милиона, упозорила је Мишел Епстајн, научница на бечком универзитету.

Она у будућности предвиђа погоршање симптома алергије на амброзију због јаче концентрације полена и дужег раздобља цветања које би се могло продужити до средине октобра.

Ова биљка која може да нарасте до 1,80 м, изузетно је отпорна и прилагођава се готово свакој врсти тла, добро подноси сушу а њено семе може у тлу преживети више од десет година.

Осим у Северној Америци и у Европи, проширила се и у неким деловима Аустралије, Јужне Америке, па чак и Јапана.

Извор: ТПОРТАЛ

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Нема спаса, неуништива је

29.08.2016 15:57

Биолошки рат. Великодушно нам поклонили амери, исто као и кромпирову златицу. Ове године попрскао амброзију Тоталом, уништио је , да би након мало више од мјесец дана уочио да поново ничу нове амброзије. И шта урадити, значи у сезони најмање два пута прдкати да би се тло очистило од ове напасти. Скупо, прескупо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

О чему ви

30.08.2016 07:17

Само косење сваких 25 дана. 28 треба да сазори полен. 2 до 3 пута у сезони. Проблем је сто је вецина лијена па ти средис а комсо лези и цека да и његово покосис. Бетери