Видео: Пет ствари које требате да знате о ОИ у Токију...
Гашењем олимпијског пламена у Рио де Жанеиру већ је почела припрема за следеће Олимпијске игре, које ће се одржати 2020. у Токију. Шта ће тамо очекивати олимпијце?
Остали спортови 27.08.2016 | 23:00
Олимпијце који ће се за четири године такмичити у Јапану очекиваће потпуно другачије ствари него у Бразилу. Контраст између та два града-домаћина не може бити већи - уместо самбе на улицама, биће робота и аутомобила који управљају сами собом.
Шта све треба да знате о наредном домаћину Олимпијских игара?
1. Високотехнолошке игре
Када је Токио први пут био домаћин Олимпијских игара, 1964. године, Игре су симболизовале опоравак Јапана од разарања у Другом светском рату и његов повратак у међународну заједницу. Воз велике брзине "Шинкансен" (Метак) који је кренуо те године, постао је симбол технолошке снаге Јапана.
Пола века касније, Токио је један од најфутуристичнијих градова света - од система смарт-карт возова који ради као сат, до електронских тоалета са грејањем седишта који препадају неке нове посетиоце: "Како ли се ово испира?".
Јапан планира да Игре 2020. године употреби да би показао најнапреднију врхунску технологију, с роботима, инстант-преводом са разних језика, возилима која управљају сама собом и са екранима телевизије "ХД 8К".
2. Сналажење
Игре у Токију неће бити компактне као што се обећавало.
Док је првобитни план захтевао да се сва такмичења одржавају у кругу од само осам километара око олимпијског села, то ипак неће бити тако.
У покушају да се смање расходи, неколико спортова, као што су кошарка, бициклизам и теквондо, премештено је у постојеће објекте ван Токија, да се не би градили нови.
У томе ће помоћи густа мрежа подземне железнице и возова Токија. Изазов ће бити како помоћи посетиоцима да се снађу у толико обимном систему који може бити збуњујућ.
3. Нови спортови
Игре ће другачије изгледати и из спортске перспективе.
Бејзбол и софтбол, сурфовање, скејтбординг, карате и спортско пењање су додати у програм у Олимпијских игара.
Бејзбол и софтбол, који се враћају први пут од 2008. године, као и карате, популарни су у Јапану.
Сурфинг, скејтбординг и спортско пењање су додати у покушају да се привуче млађа генерација спортиста и навијача.
4. Скандали
Сваке Олимпијске игре изгледа да имају своје скандале, те Токио није изузетак.
Рад на новом главом стадиону касни, јер је Влада одустала од првобитног пројекта због нагло растућих трошкова.
Првобитни лого Игара, бучно представљен, одбачен је због тврдње да је плагијат.
Премештање неких такмичења са нових места одржавања на старија борилишта је спасло 200 милијарди јена (две милијарде долара), али и даље се очекује да ће укупни трошкови далеко превазићи првобитне процене.
Организациони комитет Токија је признао да ће оперативни трошак Игара бити знатно већи од предвиђене три милијарде долара, с колико се Токио кандидовао за Игре, али није изнео нову процену.
Ти трошкови не укључују расходе за изградњу нових спортских објеката и друге инфраструктуре, повезане са Играма.
5. Земљотреси
У Токију владају и силе изван било какве контроле.
Токио редовно потресају умерени земљотреси. Они ретко изазивају било какву штету у граду у којем су зграде пројектоване да издрже и јаче ударе, али стручњаци упозоравају да се велики земљотрес може десити у било којем тренутку.
Обала североисточној Јапана је 2011. године уништена када је подморски земљотрес магнитуде 9,0 изазвао цунами од којег је погинуло више од 18.000 људи и који је покренуо растапање нуклеарних језгара три реактора у електрани "Фукушима 1".
У Токију није било великог земљотреса готово читав век - потрес магнитуде 7,9 и њиме изазвани пожари изазвали су смрт 140.000 људи још 1923. године, те земљотрес можда одавно касни, али, када ће се догодити, немогуће је предвидети.
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар