У Јасеновцу и послије 75 година ћути ужас

Ниједно српско чељаде под капом небеском никада не сме заборавити какав су ужас преживели њихови сународници и несрећни преци у злогласном логору Независне Државе Хрватске, Јасеновцу. Тако каже сваки јасеновачки страдалник, којих је све мање међу живима.

Република Српска 17.08.2016 | 11:45
У Јасеновцу и послије 75 година ћути ужас
Преживели логораши и данас се са сузама у очима сећају свирепих усташких злочина. Само ретки успели су да преживе најмонструозније начине ликвидације под окриљем Независне Државе Хрватске, о чему сведоче казани као остаци стравичне фабрике сапуна прављеног од делова људског тела, "Топола ужаса", али и 105 масовних гробница у Доњој Градини.

Ни седам деценија након стравичних јасеновачких злочина, почињених под окриљем злогласне НДХ, здрав разум не може да разуме монструозну усташку идеологију која, нажалост, у суседној Хрватској и данас има много поклоника.

У овом злогласном логору током Другог светског рата на најстравичније начине убијено је 700.000 људи, међу њима 500. 000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста и 20.000 нејаке деце.

Под Козаром, скоро да нема српске куће која у оно време усташких злочина није била завијена у црно. Колике су биле размере страдања, потврђује податак да је убијено чак 54 одсто становништва поткозарске општине Козарска Дубица.

Монструозни злочини имали су само један циљ - истребљење Срба, Јевреја и Рома са ових простора. Систем јасеновачких логора, у свету јединствен по страхотама, једини је имао логор за децу.

У циљу очувања истине од заборава, у Јавној установи Спомен-подручје "Доња Градина" ове године покренули су иницијативу за прикупљање фотографија становништва Козаре и Поткозарја, страдалог у Другом светском рату у концентрационом логору Јасеновац, али и бројних докумената из тог времена. Нису очекивали да ће одзив бити више него огроман.

"На нашу адресу стигло је на стотине фотографија, дописних карата, бројних предмета и докумената који сведоче о зверским злочинима над Србима, Јеврејима и Ромима у Јасеновцу. Сведочанства су историјски доказ страдања, а ми желимо да жртве поново добију име и презиме. Знамо да су људи емотивно везани за неке фотографије и не желе да нам их поклоне. Ми их у том случају скенирамо, тако да углавном можемо остварити сарадњу, и сви који поседују документе или фотографије жртава могу нам се јавити", каже директорка Спомен-подручја "Доња Градина" Тања Тулековић.

ЦЕНТРАЛНА МАНИФЕСТАЦИЈА

У Спомен-подручју "Доња Градина" код Козарске Дубице у петак, 19. августа, Влада Републике Српске и Влада Србије заједнички ће организовати централну манифестацију поводом обележавања 75 година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору Јасеновац.

Предвиђено је да окупљање почне у 19 часова код "Тополе ужаса", док је за 20 часова заказан час историје. Посетиоцима ће се обратити председник Републике Српске Милорад Додик и председник Владе Републике Србије Александар Вучић.

Паљењем свећа жртвама злогласног јасеновачког логора око 21 час биће завршена манифестација. Овим поводом, у Бањалуци ће у петак у девет часова бити служена света литургија у Храму Светог Христа Спаситеља.

БЕСПЛАТАН ПРЕВОЗ

Град Бањалука обезбедио је бесплатан превоз грађана до Спомен-подручја "Доња Градина", поводом обележавања 75 година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору Јасеновац.

Аутобуси ће кренути са старе аутобуске станице у Видовданској улици у петак, 19. августа, у 16.00, док је повратак предвиђен по завршетку манифестације.

Извор: Вечерње новости

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Комсо

17.08.2016 16:42

Свака цаст за организовани превоз.Посјета треба да буде у великим броју.

ОДГОВОРИТЕ