ОИ - Представљамо: Ко је момак који је срушио рекорд Мајкла Џонсона?!

Прошле године победио је Киранија Џејмса и Лашона Мерита на Светском првенству у Пекингу, сва тројица трчали су испод 44 секунде.

Остали спортови 15.08.2016 | 23:15
ОИ - Представљамо: Ко је момак који је срушио рекорд Мајкла Џонсона?!
Међутим, Вејд ван Никерк у финале у Рио де Жанеиру ушао је са петим најбржим временом, трчао је у осмој стази и мало ко је могао да претпостави оно што ће се догодити – момак из Кејптауна не само да је освојио златну медаљу, него је и оборио рекорд легендарног Мајкла Џонсона (43,18 из Севиље 1999) претрчавши 400 метара за нестварних 43,03 секунде.

“О, мој Боже! Светски рекорд из осме стазе“, викао је Мајкл Џонсон у коментаторској кабини Би-Би-Сија, “Никада нисам видео тако нешто од 200. метра до краја, можда је чак и брже трчао у других 200 метара него у првих. Свака част овом младићу, био је ово масакр Вејда ван Никерка“.

Момак који је освојио прву златну медаљу за своју земљу на Играма у Рију каже да је одувек веровао у себе.

“Сањао сам о овоме још откад сам био дете и веровао сам да је могуће. Драго ми је да су ствари ишле мени у корист. Хвала Мајклу Џонсону што нам је био тако сјајан узор, ја сам само дао све од себе“, каже 24-годишњи Ван Никерк.

Пре четири године почео је да показује таленат за трчање на 400 метара, а његов успон кулминирао је у Рију.

“Знао сам да ће бити брз, али не толико – тако је како је, морам то да прихватим. Истрчао је срцем“, признао је пораз Мерит, који је узео бронзану медаљу.

Није Ван Никерк баш ново лице, носио је и заставу Јужне Африке на церемонији отварања ОИ, али није сматран првим фаворитом. Еуфорија се није ни слегла, а већ је уследила прва провокација и питање може ли се веровати његовом рекорду, тј. шта каже људима који причају да је допингован.

“Ја знам да нисам“, кратко је одговорио Ван Никерк.

После трке видели сте једну старију госпођу како се радује његовом успеху и питали сте се ко је то – Анс Бота, његов тренер која је прабака.

“Она је невероватна жена, одиграла је огромну улогу у ономе што сам данас – учинила је да будем веома дисциплинован и фокусиран на своју улогу и на оно што морам да будем. Захвалан сам јој што ме је гурала до крајњих граница. Све је могуће и захвалан сам на томе што могу да верујем у њен рад“, каже Вејд.

Како наводи Ди-Би Принслу, који је са 74-годишњом Ботом 25 година радио на Универзитету Фри Стејт, Вејд и Анс изузетно су блиски и повезани.

“Створила је позитивно окружење за његов тренинг, заштитила га је, али истовремено није остављала простор за глупости – има правила, стандарде и много полаже на дисциплину. Са њом Вејд увек зна на чему је, свестан је њеног искуства и користи се њеном мудрошћу“, објасњава Принслу тајну ’Тени Анс’, како је зову њени ’ученици’ (Тени значи тетка на Африкаан/бурском језику).

Њен кључ јесте отворен ум, госпођа Бота прошле године у Пекингу први пут је била на неком светском првенству и каже да је много научила.

“Ако видим нешто што може да ми помогне у раду са мојим атлетичарима, покушаћу то да применим. Увек покушавам да уведем новине у тренинг – кажу да никада нисте престари да научите нешто ново, нарочито у атлетици“.

Анс Бота пореклом је из Намибије и почела је да ради као тренер шездесетих година, прво само са својом талентованом децом, а после су је приметиле и друге звезде у успону.

“Благословена сам јер немам никаквих здравствених проблема, а то је зато што сам окружена младим људима. Не размишљам о повлачењу, моја страст је превелика да бих и помислила тако нешто“, каже Бота и додаје:

“Не могу да кажем да се плашим, али имам велику одговорност да извучем максимум из спортисте – дајем све од себе да не урадим нешто погрешно што би могло да га сломи. Мој основни принцип јесте: ’Слушај своје тело’. Ако оно каже да станемо, онда станемо или наставимо мало блаже“.

Вејд је у Рио дошао са десет чланова породица, укључујући своје родитеље, баку и деду, као и девојку Чесни Кембел.

Посебна инспирација била је његова мајка Одеса, која је у условима режима апартхејда била бриљантна на 100 и 200 метара, али због политчких околности није могла на међународном плану да покаже своје способности.

Сада је дочекала да види свог сина са златном медаљом око врата, а сада је пред њиме ново питање – где су границе? Одговор покушава да понуди најкомпетентнији – Мајкл Џонсон.

“Толико је млад, може ли да иде испод 43 секунде? То је нешто што сам ја мислио да могу, али никада нисам урадио. Усеин Болт ће се ускоро повући, Вејд би могао да буде следећа звезда нашег спорта“, закључио је Џонсон.

Из личног угла

Ван Никерк је дубоко религиозан човек, у слободно време воли да игра видео-игре, а студирао је маркетинг. Чеслин Колбе, репрезентативац Јужне Африке у рагбију, брат је новог светског рекордера, а и сâм Вејд воли рагби и као дете га је играо.

Духовни раст

"Године 2014. први пут сам био без повреда током целе сезоне, до тада би ме увек нека ситница мучила. Тада сам развио самопоуздање. Сумњао сам у себе у периоду опоравка од повреда, али тада сам упознао себе боље као спортисту, а почео сам да растем и духовно, вера у Бога гурала ме је напред".

Вејд ван Никерк једини је човек у историји који је трчао испод 10 секунди на 100 метара, испод 20 на 200м и испод 44 секунде на 400.

Да, звезда је рођена.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар