Под лупом некретнине у власништву Арапа

Надлежне институције БиХ покренуле су провјеру куповине некретнина на атрактивним локацијама, углавном у околини Сарајева, за потребе арапских туриста, у које се улажу милиони конвертибилних марака.

Босна и Херцеговина 11.08.2016 | 12:00
Под лупом некретнине у власништву Арапа
Осим Службе за странце, СИПА-е и Пореске управе, у случај провјере је укључена и Обавјештајно-безбједносна агенција Босне и Херцеговине.

У акцију провјере се кренуло након што су одређене институције у БиХ посумњале да је у процесу куповине било сумњивих радњи - прање новца, утаја пореза... Истрагом је обухваћено 108 фирми.

''И нашли смо да пуно, пуно фиктивних фирми ту има, да чак лица нису ни ушла у БиХ, немају уопште боравка а да су овластили наше држављане који могу у име њихове фирме куповати некретнине у БиХ", рекао је за сарајевски Н1 Слободан Уљић, директор Службе за послове са странцима у БиХ.

Утврђено је, казао је, да су странци купили те некретнине, односно да је ријеч о 51 правној особи. Служба је порвјерила и оснивачки капитал тих фирми.

У 99 одсто случајева износио је око 2.000 марака. А дошло се и до података да одређена правна лица имају некретнине које вреде сигурно 600, 700 и више хиљада марака.

''Па смо дошли до ситуације да помислимо да се ради о кривичним дјелима прања новца, утаје пореза и остало. Сва наша сазнања смо прослиједили другим безбједносним агенцијама, на првом мјесту СИПА-и, а са Пореском управом смо у више наврата у посљедњих пола године одржали састанке и има доста правних лица која не плаћају порезе, цифре су чак и милионске'', казао је Ујић.



И Федерална управа полиције посумњала је да одређени бх. држављани користе ситуацију, на начин да, у сарадњи с Арапима, куповином енормног броја некретнина, између осталог, варају грађане.

ФУП је, на примјер, поднио кривичну пријаву против једног члана Нотарске коморе Федерације, а Кантонално тужилаштво у Сарајеву је донијело одлуку да неће спроводити истрагу, па је предмет архивиран.

А да Арапи купују земљиште у БиХ доказују и подаци из Службених новина Федерације. Један кувајтски туриста је испричао да је посјетио неколико атрактивних локација, што изграђених, што у процесу изградње искључиво за потребе Кувајћана. Купују, казао је брда и граде насеља попут оног у Хаџићима.

''Срећни смо када дођемо овдје и када трошимо наш новац на ову лепоту, на ово мјесто. Јер знате нас је страх, не могу ја отићи у било коју земљу и имати повјерење. Управо ће то повјерење натјерати многе Кувајћане да дођу овдје и купују земљу'', рекао је он за Н1.

Грађани сматрају да би у рукама Арапа мого завршити велики дио домаће имовине. Када је ријеч конкретно о кувајтским инвестицијама, подаци Централне банке БиХ говоре да је до краја 2015. у различите пројекте у БиХ уложено око 86 милиона евра, што према висини улагања у БиХ Кувајт ставља на 15. мјесто.

Ипак, већином је ријеч о улагањима управо у атрактивна насеља, за властите потребе. Служба за послове са странцима БиХ у сарадњи са другим бх. институцијама провела је акцију која је имала за циљ утврдити легалност куповине земљишта, открити евентуалну утају пореза приликом куповине и прање новца, потврђено је за Н1.

Иначе, од 108 фирми које су регистроване у БиХ, а чији су власници странци 71 је из Кувајта, из Либије 13, УАЕ 12, Сирије 10 и Катара два. Уљић каже да су сва сазнања о овим куповинама некретнина прослијеђена другим сигурносним агенцијама у БиХ, СИПА-и, али и Пореској управи.

Извор: Н1

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Освит

11.08.2016 11:09

Трзисте некретнина се уредује законом а не полицијом.Паметне земље стимулису инвестирање у некретнине и зависно од висине улагања дају и дрзављанство.Закон прије свега треба да спријеци да се некретнине купују прљавим новцем и да се инвеститори обавезно провјере безбједоносно а ако се деси да се таква лица касније повезу са тероризмом они се протјерују ако дјела тероризма нису уцинили у БиХ,када за њих вазе кривицни закони земље,а имовина им се одузима.Ни далеко богатије земље себи немогу дозволити луксуз да спријеце овакве врсте инвестирања па би била глупост да то уради и БиХ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

арап из РС

11.08.2016 11:23

Боље и Арапи јер донесу паре, него Станковићи, Додици, кумови и др. Додиковци, којима се бесплатно додељују стотине дулума државне земље, путем Геодетске управе РС са уиграними кадровима за ове послове.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боле

11.08.2016 23:48

Код нас у РС Миле и владајуца клика дијеле за дзабе, пријатељима тајкунима, порези не постоје за њих, зато и јесмо пропали

ОДГОВОРИТЕ