Пракса: Расипништво парламентараца БиХ

Парламентарна скупштина Босне и Херцеговине, као и претходних година, наставила је с расипништвом и праксом нетранспарентног трошења новца, посебно оног којим се финансира рад клубова и политичких партија које партиципирају у Представничком и Вијећа народа парламента БиХ.

Босна и Херцеговина 05.08.2016 | 13:23
Пракса: Расипништво парламентараца БиХ
Иако су од Канцеларије за ревизију институција БиХ добили позитивно мишљење с неколико препорука из извјештаја који се односи на 2015. годину, може се закључити да унутар парламента БиХ на најбољи начин не функционише систем интерних контрола, а што су ревизори на неколико мјеста и закључили.

"И поред вишегодишњих препорука ревизије о неопходности доношења јасних правила и процедура трошења и правдања средстава клубова, нема битних промјена у начину трошења и правдања у односу на претходне године", наводи се у извјештају ревизора који је јуче објављен.

Иначе, за финансирање рада клубова и политичких партија, прошле године потрошене су 929.402 КМ, које су утрошене на девет клубова, односно парламентарних група у оквиру Представничког дома и три клуба у оквиру Вијећа народа.

Највећи дио овог новца завршио је у џеповима посланика и делегата, којима је на име накнада за посјету изборној бази исплаћено више од 159.000 КМ, а ништа мање није подијељено и "страначким војницима" ангажованим углавном по уговору о дјелу, на шта је отишло 116.800 КМ.

Ревизори су констатовали да нема јасних процедура на основу којих се ангажују по уговору о дјелу, а да није риједак случај да запослени у парламенту БиХ на истим или сличним пословима буду ангажовани за накнаде које се крећу од 450 до чак 1.600 КМ.

Једна од главних замјерки ревизора односила се на средства за репрезентацију на шта је у оквиру клубова и партија потрошено више од 43.000 КМ. "Средства за репрезентацију користе се на исти начин као и ранијих година.

Недостају образложења о поводу настанка трошка, док се на основу спецификација у прилогу рачуна стиче утисак да се средства користе у сврху топлог оброка, што није сврха репрезентације", навели су ревизори.

Оно на шта је скренута пажња је и исплата разних накнада посланицима и делегатима, на шта је отишло више од 1,6 милиона КМ, а између осталог као паушал народним трибунима исплаћено је 472.301 КМ, односно свима њима по 714 КМ поред плате и без обзира на радно-правни статус.

Такође, што се тиче накнада за три посланика и три запослена по основу отпремнине за одлазак у пензију отишло је 119.188 КМ "Сматрамо да би плате, накнаде и остала материјална права посланика и делегата требало да буду регулисани на јасан и транспарентан начин, доношењем посебног закона о правима и дужностима посланика и делегата", наводи се у извјештају.

Занимљиви су и трошкови који се односе на издатке за лична возила у земљи по основу којих су посланици и делегати наплатили чак 113.667 КМ, а готово исто толико је потрошено и на возни парк парламента БиХ, док је значајан дио новца потрошен за мобилно телефонирање, и то више од 70.000 КМ.

Парламент БиХ прошле године потрошио је 16.395.395 КМ од чега је на плате отишло 10.653.786 КМ. Јели на рачун другог, а узимали дневницу Парламентарна скупштина БиХ прошле године по основу путовања у иностранство потрошила је 585.694 КМ од чега је на смјештај потрошено 242.885 КМ, затим превоз 177.362 КМ, али и на дневнице на које је отишло 170.491 КМ.

"Тестирањем обрачуна ових издатака, констатовали смо да су у појединим случајевима обрачунате пуне дневнице, умјесто умањених дневница, без обзира на то што је на основу документације утврђено да је исхрана била обезбијеђена од стране организатора", навели су ревизори

(Независне новине)

Коментари / 0

Оставите коментар