Јубилеј - 120 година олимпијске ватре! И краљ Александар...

Краљ Александар Обреновић једини владар на отварању првих ОИ у Атини! Када би постојале матичне књиге у којима би се заводио датум рођења спортске нације, Србија би с поносом могла да прибележи 1896. годину. Тада се на Играма по први пут чула наша државна химна у част младог краља, последњег Обреновића...

Остали спортови 07.08.2016 | 23:30
Јубилеј - 120 година олимпијске ватре! И краљ Александар...
Српски краљ Александар И Обреновић био је једини европски владар на првим Олимпијским играма 1896. у Атини. Од тог дана на олимпијском копљу вијори се застава Србије, тако да на основу тог податка можемо закључити како се наша земља може сматрати и једном од најстаријих олимпијских нација.

Сви знају да је Француз Пјер Кубертен решио да крајем 19. века покрене нови олимпијски покрет. У томе је добио подршку из више земаља, а међу пионирима у тада још слабо прихваћеном спортском стилу живота истакла се и једна мала, тек стасала краљевина. Србија, и њен млади, двадесетогодишњи краљ Александар Обреновић, стали су уз Кубертена и грчког краља Георгиоса који је истини за вољу био дански принц, али је вољом великих сила проглашен за краља Грчке 1863. године.

Тако се некако десило да Александар Обреновић буде једини европски владар који је посетио прве Олимпијске игре у Атини уколико изузмемо домаћина, поменутог краља Грчке. Том приликом, Србија није имала званичног представника, али је један Србин ипак учествовао на ОИ. Његово име било је Момчило Тапавица, Србин из Војводине, која је у то време припадала Аустроугарској монархији. Војвођанин се такмичио у више дисциплина па је за репрезентацију, између осталог, освојио треће место у тенису. Тапавица је био четврти у рвању грчко-римским стилом и шести у дизању тегова, али је због повреде одустао од наступа на атлетском борилишту. Момчило Тапавица, Новак, много пре Новака...

Било како било Србија је на тим олимпијским играма била запажена по краљу Александру Обреновићу али и Момчилу Тапавици чији резултат је до те мере надахнуо нашег владара да је Србија од тог тренутка незадрживо кренула у развој свих спортских дисциплина.

Интересантно је још напоменути да је Александар Обреновић у Атину повео и већи број сада славних историјских личности. На поклоњење спорту те 1896. кренуо је и Момчило Франасовић, српски генерал и министар војни, Милан Ђак Милићевић, књижевник и председник Српске академије наука. У делегацији је био и доктор Ђока Јовановић, али и Михаило Рашић, тадашњи маршал двора. На првим Олимпијским играма присутан је био и војвода Живојин Мишић, који је у то време био у чину мајора, а у улози ађутанта краља Александра.

У својим мемоарима Мишић се са сетом сећа четвородневног боравка у Атини и вишеструког интонирања химне Боже правде у част највишег државног представника на највећем спортском скупу…

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар