Мистериозна и никад пронађена блага

Од украденог блага Астека до несталих европских уметнина које су украли нацисти или злата закопаног у земљи, ове драгоцености и даље голицају машту многих људи...

Занимљивости 20.07.2016 | 09:30
Мистериозна и никад пронађена блага
1. Изгубљено благо "Тужне ноћи"

Крајем јуна 1520. г. Астеци су напокон пружили отпор Ернану Цортезу и шпанским освајачима, отеравши их из свог главног града Теночтитлан. Кортез је потом наредио својим војницима да скупе блага и злата колико могу, нагурају га у своје одоре и с њима отпливају до бродова који их чекају. Али, будући да се Теночтитлан налазио усред језера, а злато је тешко, многи војници су се утопили заједно с драгоценостима. Догађаје из те "Ла Ноцха Триесте" (Тужне ноћи) остали су записани у историји, а благо никад није пронађено па и данас наводно почива испод Мексико Ситија, који се сместио поврх пресушеног језера.

2. Благо Лиме

1820. године британски капетан Вилијам Томпсон је имао један основни циљ - украсти благо из ризнице чиленаског града и однети га у Мексико. Ипак, капетан никад није дошао до Мексика, а постоје записи како је благо сакрио на Кокосовом острву, ненасељеном острву испред Пацифичке обале Костарике. Ловци на благо деценијама безуспешно покушавају пронаћи изгубљено злато, а један од њих био је и амерички председник Франклин Д. Рузевлт. У колекцији блага наводно се налазе збирке златника, златних кипова, драгуља, круна и сребрних и златних плочица данас вредних преко 250 милиона долара.

3. Плен пуковника Џона Синглтона Мозбија

Пуковник Конфедерације Џон С. Мозби 9. марта 1863. се са својим војницима упустио у опасан подвиг - напали су војнике Уније, заробили њих 42 и онда су опљачкали одаје генерала Едвина Х. Стотона. Но како су бежали с места злочина, нашли су на велики контингент трупа Уније код Хејмаркета, недалеко од Вирџиније. Мозби је дао благо свом помоћнику и човеку од поверења како би га закопао, па да га војници не уграбе усред битке. Оно до данас није пронађено.

4. Благо госпе од Аточа

Иако је део овог блага већ пронађено, то је за бројне ловце на благо само додатан аргумент да оно постоји. Оно је изгубљено 6. септембра 1622. године са шпанског брода "Ла Нуестра Сеñора де Атоцха“, након што се брод нашао усред урагана недалеко од Флорида Киза. Брод је био натоварен благом, али је на свом повратку у Шпанију потонуо код плитких коралних гребена око 56 км далеко од Флорида Киза, на дубини од 16 метара. Део блага је 1985. г. пронашао амерички ловац на благо Мел Фишер, а наводно још недостају драгоцености вредне око 500 милиона долара, укључујући седам тона сребра, 128.000 златника, 27 кг смарагда и 35 кутија црквеног злата. Иако рониоци и данас често на том подручју пронађу златнике, нико није пронашао целу ризницу блага.

5. Благо на дну језера Гватавита

Злато које се нађе испод воде је обично резултат незгоде, али то није случај и с овим благом. Реч је о једном племену у Колумбији, чији се свештеник као део религијског обреда прекрива златним прахом и потом баца у језеро Гватавита. Тиме се наводно и дан данас нуди жртва воденом богу. Иако је било више покушаја да се језеро исуши и дође до злата на дну језера, колумбијска је влада то законом забранила.

6. Европско благо

Како су нацисти терорисали Европу током 1930-их и 40-их, у њихове руке је доспело огромно благо и имовина имућних, већином Јевреја. Крајем Другог светског рата постало је очигледно да ће они изгубити, па су почели да скривају и уништавају оно што су отуђили. Наводно су већу количину уметничких предмета и злата бацили у језеру Тауплиц у суседној Аустрији.

7. Изгубљено Конфедерацијско благо

Конфедерација је губила своју моћ и пропадала од средине 1865. па се Југ припремао на предају. Конфедерацијска влада је тада наводно одлучила да сакрије своје богатство у залихама златних полуга. Постоји прича како оно још увек стоји закопано негдје у близини Вашингтона и чека сретног налазника.

Б 92
фотот: интернет

Коментари / 0

Оставите коментар