Контролисани хаос у режији Ердогана?

Све упућује на закључак да је Ердоган знао за пуч. Питање је да ли је све направио како би предупредио неки далеко озбиљнији пуч или је све сам исценирао.

Свијет 18.07.2016 | 07:13
Контролисани хаос у режији Ердогана?
Главна вест из Турске — већ трећи дан — гласи да је Реџеп Тајип Ердоган велики победник. Почело је од војног пуча у ноћи између петка и суботе, а завршено је са (до сад) ухапшених 6.000 људи, више од 30 смењених војних лица, ухапшених 2.839 војника, 140 чланова Уставног суда, 48 чланова Државног савета и смењених 2.745 судија.

Епилози победе

Зашто је Ердоган победник?

Прво, и најједноставније, јер пуч није успео. Међутим, то никако не значи да је у питању пораз пучиста, већ је управо реч о снази одбране режима турског председника. Ердоган, то је друга важна ствар, сигурно неће пропустити прилику да се обрачуна са противницима. То већ показују и наведени подаци.

Треће, уследиће „проветравање“, односно реформа војске и служби безбедности, али ово „реформа“ читајте као приближавање или прилагођавање турском председнику, а не као институционалну реформу. Тим потезом Ердоган ће ослабити делове „институција силе“ који су били „избушени“ са стране, а са којима је и без бочних утицаја од доласка на власт имао извесну врсту проблема.

Четврта — свакако и најважнија ствар — јесте да све упућује на то да је Ердоган знао за пуч. Питање је само да ли је све направио како би предупредио неки далеко озбиљнији пуч или је све сам исценирао.

Војска као стална опозиција

Републиканска народна партија, Партија националистичког покрета и прокурдска Народна демократска партија нису противници којих се Ердоган плаши и који могу да га угрозе тако што ће због њих изгубити већинску подршку народа. Војска, као чувар Ататурковог секуларног наслеђа, и делови полиције су за њега далеко озбиљнији противници. Дакако, ни они нису довољно јаки да дођу на његово место. Али сметају.

Сметали су му и пре три године кад је у полицијској акцији приведено неколико десетина кључних Ердоганових пословних и политичких савезника због оптужби за корупцију. Оптужбе су стигле управо од делова оружаних и полицијских снага, које неки називају паралелним структурама у Турској блиским Мухамеду Фетулаху Гулену, муслиманском свештенику и идеологу.

Гулен је вођа покрета Хизмет (на турском — служење другима), који постоји око 50 година и има милионе симпатизера, не само у Турској, већ и широм света. Вредност капитала који овај покрет поседује процењује се на око двадесет милијарди долара (највећи турски дневни лист „Заман“, телевизијска станица, банке). Гулен данас има 75 година и четврт века живи у Пенсилванији (САД).

Гуленов покрет био је главна подршка Ердогановој Странци правде и развоја кад је први пут дошла на власт 2002. и помагао је Ердогану у обрачуну са секуларним структурама у полицији и правосуђу. До отвореног сукоба између Ердогана и Гулена дошло је пре три године, управо после поменутих хапшења.

Извор Спутњика, а то пишу и неки хроничари турске политичке сцене, каже да Гулен и покрет Хизмет имају — да не употребимо неки јачи израз — блиске везе са ЦИА. Поједини аутори тврде да постоје документовани подаци који показују да је мрежа Гуленових школа током деведесетих послужила као покриће за 130 оперативаца ЦИА у Узбекистану и Киргистану, који су као наставници енглеског језика шпијунирали за америчку Владу.

Неки од добрих познаваоца турских прилика кажу да је Гуленов покрет „имао прсте“ у готово свим превратима и пучевима у Турској, почевши од 1961, 1970. и 1981. године, па и у антивладиним демонстрацијама од пре три године.

Ко је организовао пуч?

Да ли су Гулен и Химзет имали улогу и овом неуспелом пучу? Сам Гулен је то одмах демантовао, а Ердоган захтева од америчког председника да, ако су партнери, испоручи Гулена Турској. То што Ердоган сад тражи Гулена од Американаца, говори више о томе да жели и тај проблем да реши, па је ово добра прилика за „паковање“.

Било како било, у питању је био контролисани хаос у режији турског председника.

Једино отворено питање јесте да ли је све направио сам како би предупредио неки далеко озбиљнији пуч, тако што је пресрео информације о њему, или је све исценирао преко својих људи у противничким редовима.

У првом случају би, према логици ствари, а и искуству које има, сачекао да види хоће ли га неко са стране о томе обавестити. На пример Американци.

Потом је кренуо да плете мрежу. Пустио је пучисте да помисле да могу да остваре свој наум, односно кренуо им је у сусрет. У другом случају је знао историју пучева у Турској, свестан је противника у војсци и онда им је само дао идеју.

Гулену, а ако су тачне инсинуације и ЦИА, свакако да пуч не би сметао. Мада, наивно је помислити да Америка подржи око 30 генерала да у некој држави изведу пуч и да то не успе. Мада, и ЦИА је у толико других случајева испала неспретна, јер је бахата и мисли да је најбоља и најпаметнија на свету. Уосталом, пре неки дан су признали да нису најбоље проценили исход „арапског пролећа“.

Оно што иде у прилог тези о Ердогановом контролисаном хаосу јесте и чињеница да народ не може победити силу која је решена да нешто оствари. Не може то ни у Енглеској, а не у Турској. Такође, упада у очи и податак да је народ, који у то време у Турској обично седи у кућама, кренуо на улице и отишао на тачно одређене локације.

Пре годину дана Ердоган је расписао изборе како би променио устав и уместо парламентарног увео председнички систем власти у Турској. Сад ће му тај посао бити неупоредиво лакши.

(Спутник)

Коментари / 16

Оставите коментар
Name

ЖИКАЖ

18.07.2016 05:27

СЦЕНАРИО ПРЕПИСАО ОД ПОКОЈНОГ АЛИЈЕ ИЗЕТБЕГОВИЋА. МАРКАЛЕ, СРЕБРЕНИЦА, ИТД.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нео

18.07.2016 05:52

Није бас од колеге али јесте од амера и израелаца... 9/11, Француска...и остало...

Name

Туњо

18.07.2016 07:06

Није од Алије него од Томислава Николића. Николић је исценирао тобожњу диверзију на његов авион, када је почео нагло пропадати и кафом која просута по инструментима. На крају нико није одговарао за ову диверзију.

Name

лол

18.07.2016 06:43

Многима је жао што пуч није успео а да је успео то би можда оставило тешке последице по земље Балкана јер би кренуо велики ( милионски) број избеглица !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ердоган

18.07.2016 06:44

Нумбер оне но сикирики свака школа се плаћа

ОДГОВОРИТЕ
Name

блабла

18.07.2016 06:50

Новинар Спутњика је имао велику зељу да нас убиједи како је Ердоган знао за пуц или како га је лицно инсценирао. Писе : ..."Четврта — свакако и најважнија ствар — јесте да све упућује на то да је Ердоган знао за пуч "... ..."Било како било, у питању је био контролисани хаос у режији турског председника"... Једно је заборавио,овако крупне тезе тразе АРГУМЕНТЕ. Нисам их могао пронаци у његовом тексту. У озбиљној стампи, у какву сврставам нпр београдску Политику, ,нисам процитао ниста слицно . Политика писе да је његов авион ,док је летио према Истамбулу,био на мети авионима пуциста. Нисам сигуран да би неко ко је знао за пуц, дозволио себи тај луксуз. Затим ,мада цијели (неновинарски) свијет зна за цувени иПхоне позив (да народ изадје из куца) ,само новинар Спутњика се пита како је могуце да су се у то вријеме људи насли на улицама. Итд..итд.. У сваком слуцају ,како Турска заслузује либералнијег предсједника ,тако и извикани Спутњик квалитетнија новинарска пера. Ово горе ипак мирисе на зуто .

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

18.07.2016 07:56

Ако контролисес несто сто иде у твоју корист,онда нецес допустити да те несто омете да не додјес до циља,ако разумијес! Све се ради да изгледа као пуц а то уствари није

Name

Мики

18.07.2016 06:53

Чудно. Сви коментаришу неуспјели пуч Јел намјестен или није Нажалост нико не говори о око 300 мртвих људи. Наравно за то треба неко да одговара и сноси последице

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мујо хрсуз

18.07.2016 07:15

Јели се огласио Додиков експерт за све и свашта - Галијашевић?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ах еxперт

18.07.2016 07:51

Треба да добије текст од Додика ста мора реци,огласице се.

Name

Кики

18.07.2016 13:04

Чекају Лажанског да се врати са запада..отисо на баустелу да убије који динар.

Name

диктатор

18.07.2016 07:15

Ето испада Ердоган једини тежи да има власт у својим рукама, а заборављамо да драги Путин челичном руком влада Русијом и када је Медведев био предсједник овај ништа није смио без Путиновог одобрења иако формално Путин као премијер није имао скоро никакве овласти. Види се да је многима жао и криво што се Ердоган одржао али нека.

ОДГОВОРИТЕ
Name

лоло

18.07.2016 07:30

Јуче су Путин И Ердоган разговарали телефоном а нисам знао да су Руси укинули Турцима већи део санкција!!!То можда многима смета ?...

Name

За Микија и остале

18.07.2016 07:21

Многи жале што Турска није постала попут демократских земаља као што су Ирак,Сирија,Либија,Египат,Венецуела...На жалост смрт И једног човјека је велика али шта да се десило да је пуч успјео И имао на десетине хиљада мртвих или стотине а висе милиона избјеглица ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЗОКА

18.07.2016 07:31

Теско је ово исценират,оцито вас мало зна о десавањима те ноци ,убијен му је и најбољи пријатељ и његов 16 год син.Људи не будимо зли ,по цијели регион је боље сто је Ердоган на власти инаце би била Америка, овако је сад са Русима и Асадом и мирисе на мир видјецете ускоро.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фикрет

18.07.2016 08:07

Народи увјек страдају јел их медији одведу на погресну страну.Ердоган це унистит Турску народ страдат води Турску тамо код је отисла Југославија Сирија Либија.Турска се мозе спасит само да брзо оде Ердоган а он то нец вец проводи репресију.Увео их је у хаос.

ОДГОВОРИТЕ