Коју животињу је човјек прво припитомио?

Међу првим животињама које је припитомио човек истичу су козе: по неким особинама сличне псима, издржљиве и моћног вида. Остаци првих „домаћих коза” пронађени у западној Азији стари су више од девет хиљада година.

Занимљивости 14.07.2016 | 06:55
Коју животињу је човјек прво припитомио?
Истраживачи су утврдили да су козе веома сличне псима. Козе ће вас, попут штенета, гледати у очи ако им је нешто потребно и на тај начин тражити помоћ, наводи се у студији која је објављена у часопису „Бајолоџи летерс".

Захваљујући археолошким налазима, утврђено је да су козе биле међу првим припитомљеним животињама; човек их је гајио још пре 10 000 година.

Остаци првих „домаћих коза", пронађени су у западној Азији, а стари су више од девет хиљада година.

Занимљиво је да и мужјак и женка ове врсте имају браду. Нису љубитељи воде ‒ умеју да осете долазак олује и често ће се потрудити да нађу најближе склониште и пре него што падну прве капи кише.

Уз то, козе су скоро па „алергичне" на барице и блато које ће заобилазити у широком луку.

Широко видно поље и заштита од сунца

Ако вам поглед ове животиње некада делује застрашујуће због необичних зеница, знајте да је реч о природном механизму. Он пружа широко видно поље и омогућава козама да не буду заслепљене јаким сунчевим зрацима, те на тај начин лако уочавају потенцијалне опасности.

Козе су прилично издржљиве животиње и могу преживети и на подручјима са врло мало траве. Једина станишта која им не одговарају су пустиње.

Рађају се са зубима а у зрело доба укупно имају 32 зуба: 24 кутњака и осам секутића. Козе припадају роду преживара, па је за проток хране кроз њихов пробавни систем потребно 11‒15 сати.

Величина коза зависи од расе. У Нигерији се гаје патуљасте козе које су тешке тек двадесетак килограма. С друге стране, англо-нубијска коза може бити тешка чак 250 кг.

РТС
фото: интернет

Коментари / 0

Оставите коментар