Пронађени Будини посмртни остаци?
У 1000 година старој пећини у Кини пронађен је златни ковчежић који би могао да представља једно од највећих открића у историји археологије
Свијет 02.07.2016 | 14:55
Тим археолога пронашао је у Нанђингу 2010. године. фрагменте костију који би могли да припадају Буди - путујућем учитељу, мудрацу и оснивачу будизма.
Археолози су у пећини пронашли храм, испод којег се налазила крипта. У крипти је пронађен велики камени ковчег који је садржао ‘ступу’, украшени олтар намењен медитацији.
Реч је о интарзираном објекту висине 117 центиметара и шитине 45 центиметара, начињеном од сандаловине, злата и сребра, у којем су пронађене кости будистичких светаца, пише портал ЛивеСциенце.
Олтар краси натпис у којем се наводи име његовог ктитора и градитеља, а набројана су и имена светаца чији су остаци били смештени у ковчег.
У олтару је пронађен сребрни ковчег дужине 20 центиметара, у који је био смештен још мањи, златан ковчежић, нешто краћи од 8 центиметара. Он је садржао део лобање, за коју се претпоставља да припада Буди.
Како је ковчег у ковчегу био закључан у олтару, а олтар закључан у камени ковчег у крпити под храмом, научнци истичу да је пронађени садржај имао изузетан значај за монахе јер су уложили нарочит труд у то да реликвије буду сачуване.
Натпис прича причу о томе на који начин је кост Будине лобање доспела у златни ковчежић.
Према предању мушкарца званог Деминг, Будино тело кремирано је на реци Хиранавати, а посмртне остатке тадашњи краљ поделио је на хиљаде делова, од којих је 19 однесено у Кину. Један од тих 19 делова управо би требало да буде парче лобање која је пронађена у ковчежићу.
Реликвије су у прошлости због ратних сукоба премештане неколико пута, све док цар Ченчонг у 11. веку није саградио храм у којем су провеле наредних 1000 година.
Кости су по откривању премештене у локални храм Ћисја, где се налазе и данас.
Истраживање је објављено у магазину Кинеске културне реликвије.
ИЗВОР: ДАИЛY МАИЛ
Коментари / 0
Оставите коментар