3 године у ЕУ: Како данас живе Хрвати?

Три године након уласка у чланство ЕУ, привредна реалност далеко је од очекивања које су влада пре неколико година.

Регион 01.07.2016 | 19:40
3 године у ЕУ: Како данас живе Хрвати?
Хрватска је по развијености на зачељу лестице европских земаља на 59 одсто европског просека, а лошије су само Румунија и Бугарска. Међутим, и то би се могло ускоро преокренути јер по по стопама раста заостају за тим југоисточно европским суседима, пишу тамошњи медији.

И сама Европа нашла се под егзистенцијалним упитником након што ју јој Британци на референдуму рекли збогом, а цену 'брегзита' данас је немогуц́е утврдити.

Хрватска није искористила предност почетног ефекта приступња Унији, значајно заостаје за стопама искоришц́ења европских фондова, а ниво страних улагања била је тек 127 милиона евра, што је најниже од 1995, показала је анализа Хрватске привредне коморе (ХГК) о последње три године чланства у ЕУ, као и анкета спроведена међу 200 малих и средњих фирми. Средином 2013. по развијности Хрватска је била на 61 посто европског просека, а данас су три бода ниже на лествици. По стопи незапослености Хрватска је друга најлошија чланица, а трец́а најлошија по стопи активности и запослености, показује анализа. Пољопривреда је најугроженији део привреде јер је изложена великом притиску конкуренције, а ниска куповна моц́ домац́ег становништва окрец́е купце према производима нижих ценовних категорија.

Негативан спољнотрговински биланс у пољопривреди нарастао је за 230 милиона евра, рекао је помоц́ник директора сектора за међународне односе ХГК Саша Буковац. Празних рукава остао је и грађевински сектор у којем није дошло до видљивог и очекиваног напретка. Препрека расту је висока цена рада, изостанак великих инвестиција финансираних из европских фондова, фрагментираност сектора као и недовољна сарадња код такмичења на тендерима, казао је Буковац. С друге стране, светли пример је туризам који бележи раст по свим показатељима. Од 2012. до 2015. доласци страних туриста порасли 22 одсто, ноц́ења страних туриста 15 одсто, а приходи од туризма 16 одсто, на 7,9 милијарди евра.

Позитивне трендове бележе и извозници, 33 одсто анкетираних почело је да извози на тржиште Уније након пуноправног чланства, 35 одсто их је повец́ало пласман производа и услуга, 37 одсто њих остварило је виши приход од извоза, а 16 одсто их је нашло новог партнера за улагање. Чак 78 одсто испитаних истакло је да има бољи приступ информацијама о ЕУ фондовима. Три године реално је прекратак рок да би се осетио значајнији ветар у леђа привреди, спушта лоптицу економиста Хипо банке Хрвоје Стојиц́.

"Хрватска се данас перципира као сигурнија земљу, у најширем смислу те речи, што значи поверење да ц́емо провести реформе, увести ЕУ стандарде и економски конвергирати земљу европском просеку. Након уласка у чланство несумњиво је видљив утицај на извоз и туризам, а случајно или не , након уласка у чланство надмашили смо чланице у средњој и источној Европи по питању ценовне конкурентности ", каже Стојиц́. Истиче да није упитно је ли Хрватској, као малој отвореној економији, боље на јединственом тржишту ЕУ него ван њега, али због каскања за осталима могу да криве само себе, преноси Пословни дневник.

"Европска унија нуди низ алата за бржи развој институција и вец́у конкурентност, пристуна је доза надзора фискалном смислу, но питање је да ли знате то искористити. Наш проблем увек је кредибилност", каже Стојиц́ алудирају на реформе о којима се лако говори, али се тешко проводе, додајуц́и у шали да на "сваку Шпанију постоји један Португал".

Слично као Стојиц́ размишља и вец́ина предузетника. Пре три и више година унисоно су подржавали улазак у ЕУ и имали велика очекивања, а премда се тај инвестициони и развојни бум још увек није догодио, превладава и даље став како је то била исправна одлука.

"То је најсветлије што је политика у последњих петнаест година направила. Све наше владе нису радиле како је потребно привреди и улазак у ЕУ је најпозитивније што се досад догодило", каже један од водец́их хрватских хотељера Јако Андабак, не желец́и улазити у то колико су сами предузетници успели искористити прилике које су добили уласком у ЕУ.

У неким производним секторима ни након уклањања баријера чланством није олакшан пробој на нова европска тржишта због недовољне конкурентности.

"Наше тржиште отворило се и друга су привреде то боље искористиле. То осетимо, док с друге стране нису остварена очекивања како ц́е се смањити каматне стопе и трошак финансирања приближити европском просеку или пример Словенији", истиче лидер Звечева Марин Пуцар, не скривајуц́и горчину што они позитивни процеси на које се полагало наде не иду темпом који се прижељкивао.

Биц́емо, закључује, паметнији за неколико година. Власник загребачке Муње Иван Милоложа разочаран је што хрватска привреда није узела више од онога што јој се отварало пре три године.

"Задњи смо ушли, но нико пре нас није пропустио такву прилику. Као да смо заспали", каже Милоложа, који одговорност за пропуст пре свега види у политици, која ствара оквир за деловање привреди, а која се и у време кризе и данас бави сама собом.

"У ових седам-осам година претворили смо се у апатично друштво и то нас све спутава, јер без оптимизма нема успеха", додаје Милоложа.

Извор: Б92

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

ОДЛИЧНО ЖИВЕ

01.07.2016 18:12

ОДЛИЧНО ЖИВЕ, СВЕ РАСПРОДАЛИ И ДУЖНИ 80 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА.А ПЉУЈУ ПО ЈУГОСЛАВИЈИ КОЈА ИМ ЈЕ СВЕ ИЗГРАДИЛА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милојко

01.07.2016 18:51

Укратко 4 милиона таквих као ти

Name

Миле

01.07.2016 21:08

Браво Милојко,свака ти је златна!!!Позззз

Name

Миле

01.07.2016 21:11

Тооо Милојко свака ти је златна!!!Поооззз!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ја

02.07.2016 06:36

Лосије него код вас???

ОДГОВОРИТЕ
Name

прогресивни

02.07.2016 08:35

Земља на зачељу ЕУ је и даље по стандарду и култури научна фантастика за нас. тако да...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лијепа њихова

02.07.2016 13:40

Ј***еној се касно кајати.

ОДГОВОРИТЕ