БиХ освојила Кирин куп, доминирао Ђурић, који је најбољи играч и стријелац турнира!

Босна и Херцеговина је освојила Кирин куп у Јапану, а најзаслужнији за први трофеј у историји био је двоструки стријелац за "змајеве" Милан Ђурић!

Фудбал 07.06.2016 | 15:30

"Змајеви" су у "Земљу излазећег сунца" стигли без својих највећих звијезда Едина Џеке, Миралема Пјанића, Асмира Беговића и осталих, што је изузетно наљутило јапанског селектора Вахида Халилхоџића.

Одговорио му је његов колега са клупе БиХ Мехмед Баждаревић рекавши да његови "змајеви" долазе по шампионски пехар и то се на крају и догодило!

Подмлађени састав БиХ, састављен и од играча из Премијер лиге БиХ, у финалу је савладао домаћина резултатом 1:2 (1:1), а оба поготка и то након преокрета, као и у првом мечу на Кирин купу против Данске, постигао је одлични нападач Ћезене Милан Ђурић.

Јапанци су повели у 28. минуту голом Хирошија Кијотакеа након што је "пробијена" десна страна одбране БиХ и тада се чинило да ће фаворит оправдати свој епитет и на терену стадиона "Суита" у Осаки.

Међутим, високи Тузлак је најприје изједначио само два минута касније поспремивши "одбијанац" у јапанску мрежу, да би послије асистенције Мирослава Стевановића у другом дијелу запечатио судбину домаћина - 1:2.

Имале су обје селекције своје шансе, погађане су и пречке испред оба голмана Ибрахима Шехића и Шусаку Нишикаве, али кад се све сабере, БиХ је заслужено освојила први пехар у Осаки и чек на 250.000 америчких долара.

Све честитке су заслужили Баждаревић и његови изабраници, одиграли су мушки, срчано, борили се за сваку лопту и показали да будућност не мора да буде тмурна кад дође до "смјене генерација" у националном тиму.

"Змајеви" су до финала Кирин купа стигли преко Данске послије бољег извођења једанаестераца (у регуларних 90 минута било је 2:2), док су Јапанци у полуфиналу "разбили" Бугарску (7:2).

У финалу, тим Мехмеда Баждаревића је био додатно ослабљен, јер осим неиграња највећих звијезда у полуфиналу је "поцрвенио" Огњен Врањеш, а повријеђени су били Сеад Колашинац и Раде Крунић, као и Бањалучанин Срђан Граховац.

Главни судија утакмице био је је Жеред Џилет из Аустралије, уз асистенцију Дејвида Волша, Џорџа Лакриндиса и Бенџамина Вилијамса.

У утакмици за треће мјесто, Данска је декласирала Бугаре са 4:0 (1:0) захваљујући "хет-трику" фудбалера Тотенхема Кристијана Ериксена.

Центарфор репрезентације Босне и Херцеговине Милан Ђурић проглашен је најбољим фудбалером и стријелцем Кирин купа у Јапану.

Нападач италијанске Ћезене је постигао укупно четири поготка, по два Данцима у полуфиналу и Јапанцима у финалу и донио "змајевима" први трофеј у историји, а себи кошаркашки речено, титулу "МВП" у Осаки.

На другом мјесту листе стријелаца са по два постигнута гола налазе се Јапанци Шинђи Кагава и Маја Јошида, који су торпедовали Бугаре у полуфиналу са 7:2.

Извор: мондо.ба