BiH osvojila Kirin kup, dominirao Đurić, koji je najbolji igrač i strijelac turnira!

Bosna i Hercegovina je osvojila Kirin kup u Japanu, a najzaslužniji za prvi trofej u istoriji bio je dvostruki strijelac za "zmajeve" Milan Đurić!

Fudbal 07.06.2016 | 15:30

"Zmajevi" su u "Zemlju izlazećeg sunca" stigli bez svojih najvećih zvijezda Edina Džeke, Miralema Pjanića, Asmira Begovića i ostalih, što je izuzetno naljutilo japanskog selektora Vahida Halilhodžića.

Odgovorio mu je njegov kolega sa klupe BiH Mehmed Baždarević rekavši da njegovi "zmajevi" dolaze po šampionski pehar i to se na kraju i dogodilo!

Podmlađeni sastav BiH, sastavljen i od igrača iz Premijer lige BiH, u finalu je savladao domaćina rezultatom 1:2 (1:1), a oba pogotka i to nakon preokreta, kao i u prvom meču na Kirin kupu protiv Danske, postigao je odlični napadač Ćezene Milan Đurić.

Japanci su poveli u 28. minutu golom Hirošija Kijotakea nakon što je "probijena" desna strana odbrane BiH i tada se činilo da će favorit opravdati svoj epitet i na terenu stadiona "Suita" u Osaki.

Međutim, visoki Tuzlak je najprije izjednačio samo dva minuta kasnije pospremivši "odbijanac" u japansku mrežu, da bi poslije asistencije Miroslava Stevanovića u drugom dijelu zapečatio sudbinu domaćina - 1:2.

Imale su obje selekcije svoje šanse, pogađane su i prečke ispred oba golmana Ibrahima Šehića i Šusaku Nišikave, ali kad se sve sabere, BiH je zasluženo osvojila prvi pehar u Osaki i ček na 250.000 američkih dolara.

Sve čestitke su zaslužili Baždarević i njegovi izabranici, odigrali su muški, srčano, borili se za svaku loptu i pokazali da budućnost ne mora da bude tmurna kad dođe do "smjene generacija" u nacionalnom timu.

"Zmajevi" su do finala Kirin kupa stigli preko Danske poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca (u regularnih 90 minuta bilo je 2:2), dok su Japanci u polufinalu "razbili" Bugarsku (7:2).

U finalu, tim Mehmeda Baždarevića je bio dodatno oslabljen, jer osim neigranja najvećih zvijezda u polufinalu je "pocrvenio" Ognjen Vranješ, a povrijeđeni su bili Sead Kolašinac i Rade Krunić, kao i Banjalučanin Srđan Grahovac.

Glavni sudija utakmice bio je je Žered Džilet iz Australije, uz asistenciju Dejvida Volša, Džordža Lakrindisa i Bendžamina Vilijamsa.

U utakmici za treće mjesto, Danska je deklasirala Bugare sa 4:0 (1:0) zahvaljujući "het-triku" fudbalera Totenhema Kristijana Eriksena.

Centarfor reprezentacije Bosne i Hercegovine Milan Đurić proglašen je najboljim fudbalerom i strijelcem Kirin kupa u Japanu.

Napadač italijanske Ćezene je postigao ukupno četiri pogotka, po dva Dancima u polufinalu i Japancima u finalu i donio "zmajevima" prvi trofej u istoriji, a sebi košarkaški rečeno, titulu "MVP" u Osaki.

Na drugom mjestu liste strijelaca sa po dva postignuta gola nalaze se Japanci Šinđi Kagava i Maja Jošida, koji su torpedovali Bugare u polufinalu sa 7:2.

Izvor: mondo.ba