Друмски разбојници харају аутопутевима

Око 60 друмских разбојника хара дуж српских аутопутева. Попут нарко-дилера, они се добро међусобно познају и имају подељену територију.

Србија 01.06.2016 | 10:45
Друмски разбојници харају аутопутевима

Њихове мете су страни држављани који долазе или су на пропутовању кроз нашу земљу, није им важна националност потенцијалних жртава, већ само да ли имају новац.

Спретни су и брзи. За свега неколико секунди украду 200, 300 па и до 3.000, 4.000 евра, сазнаје „Политика” у Управи криминалистичке полиције МУП-а Србије.

Ови гусари 21. века, како су их медији назвали, пљачкају ноћу и у раним јутарњим часовима – „на препад”, док уморне од пута, њихове жртве спавају у возилима. У крађу иду по две-три екипе са по три или четири члана. Отимају им новчанике и торбице са новцем, документа, накит, сатове. Престрављени странци најчешће не виде ни возило којим пљачкаши побегну.

У Управи криминалистичке полиције (УКП) МУП-а за „Политику” наводе да се број ових пљачки и разбојништва повећава у јеку туристичке сезоне. Оштећених су углавном турски држављани, због чињенице да они највише и пролазе српским путевима.

„Поред странаца, очекује се и повећан долазак наших људи на привременом раду у иностранству, који стижу на годишњи одмор у Србију. Имајући то у виду, реално је очекивати и повећање крађа и разбојништава на траси аутопута Е-75 и Е-70”, наводе у УКП-у.

Највише друмских пљачки се према информацијама полиције, догоди између маја и септембра сваке године. Пљачкаши најчешће користе тренутак док странци спавају у возилима на бензинској пумпи, ресторану или одморишту поред аутопута.

Често прво пробуше гуму на возилу, разбију стакло или кроз врата незакључаног теретног или путничког моторног возила краду торбицу са новцем, накитом и документима. У одређеном броју случајева се догађа да пљачкаш отме торбицу из руку, док особа седи у возилу и спава, а евидентирано је и неколико случајева разбојништава са нанетим повредама.

Овакве пљачке својевремено су биле најучесталије у Бугарској и Румунији. Дешавало се да туристи из страха заобилазе њихове друмове или туда путују искључиво дању.

Данас је ових пљачки и разбојништава знатно мање у овим земљама, уверавају у полицији.

Друмски пљачкаши у Србији су често повратници, а радијус кретања им је цела траса аутопута.

„Управа криминалистичке полиције предузима низ мера за спречавање ових крађа: повећавамо присуство полицајаца на критичним локацијама, које чешће обилазимо и контролишемо. Трудимо се да осигурамо пуну заштиту и безбедност наших, али и грађана других држава који пролазе кроз Србију или бораве у нашој земљи. Сарађујемо са Управом саобраћајне полиције, Управом полиције и официрима за везу страних држава”, каже саговорник из УКП-а.

Резултат рада инспектора УКП-а је хапшење седам особа крајем маја ове године из Јагодине, Краљева и Београда, због крађе и разбојништва дуж аутопута од Батроваца до Ниша, као и на Новосадском путу. Од њих је полиција привремено одузела и четири аутомобила са страним регистрацијама. У току је вештачење ових возила, а осумњичени су у једномесечном притвору.

На питање због чега су учиниоци ових кривичних дела најчешће повратници, у УКП-у одговарају да је велики проблем њихово процесуирање. Полиција тешко долази до исказа оштећених, будући да је реч о страним држављанима.

Поред тога, њихова сведочења су углавном „танка”, јер они најчешће ни не виде учиниоце. Због тога, највећи број друмских разбојника ретко стигне до суднице. А када се то и догоди, поступци се најчешће завршавају благим казнама.

За крађу закон предвиђа новчану или казну до три године затвора. За тешку крађу, друмски разбојник може да буде кажњен затвором од једне до осам година, а за разбојништво од две до 10 година. Ако је разбојништво извршено у групи или је жртва тешко повређена, казна је од три до 15 година затвора.

Извор: Мондо.рс

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

марија

22.06.2016 09:31

Не краде се само по друмовима, вец и у центру града. Страна аута паркирана на главним саобацајницама или близу њих, такодје нису сигурна. Странци остају без аута за цас, преко ноци, при првој посети граду и сигурно им неце пасти на памет да понове посету. Обесхрабрују и изјаве надлезних о малом проценту надјених украдених возила, о улицним камерама које ниста нису снимиле, јер је угао био незгодан, о осигурању које це им свакако надокнадити стету, па цак и сумје да су працени и типовани јос са границе.

ОДГОВОРИТЕ