Анализа и најава - видео: У сусрет Копа Америка...!

Копа Америка слави 100. рођендан! Чиле брани титулу, Нејмар не игра за Бразил. Прочитајте занимљивости о овом такмичењу...

Фудбал 24.05.2016 | 23:00
Анализа и најава - видео: У сусрет Копа Америка...!

Сједињене Америчке Државе биће домаћин 16 најбољих тимова који ће кроз 32 меча пробати да дођу до до финала.

Арена спорт ће преносити све мечеве овог најстаријег интернационалног континенталног фудбалског такмичења које ће бити одиграно од 3. до 26. јуна. 

Бранилац трофеја је Чиле, који је прошлог лета победио Аргентину у финалу (0:0, па пеналима 4:1).

- ГРУПЕ -

ГРУПА А: САД, Колумбија, Костарика, Парагвај.

ГРУПА Б: Бразил, Еквадор, Хаити, Перу.

ГРУПА Ц: Мексико, Уругвај, Јамајка, Венецуела.

ГРУПА Д: Аргентина, Чиле, Панама, Боливија.

Куп Америке отвориће утакмица САД - Колумбија у Санта Клари, где је недавно одржан 50. Супербоул, финале лиге америчког фудбала (НФЛ).

Дерби првог кола, а можда и целе прве фазе, биће окршај прошлогодишњих финалиста, Аргентине и Чилеа, који се 6. јуна игра такође у Санта Клари.

У четвртфинале (16-18. јуна) ће се пласирати по две најбоље селекције, полуфинала су на распореду 21. и 22, а меч за титулу 26. јуна у Ист Радерфорду, близу Њујорка.

***ВАЖНА НАПОМЕНА: Утакмице ће почињати у терминима од 17 до 22 сата по локалном, односно од 23 до четири сата ујутру по средњеевропском времену. Гледаоци у Орланду, Чикагу и Бостону ће у групној фази гледати мечеве у најранијем термину, у нокаут рунди ниједан дуел неће почети пре један сат после поноћи по нашем времену, а борба за титулу заказана је за сат касније.

- ПРОГНОЗЕ -

Ако је судити по ранг листи ФИФА, главни фаворити за освајање Копа Америке Сентенарио биће репрезентације Аргентине, Чилеа, Колумбије и Бразила. Једно од кључних питања сигурно ће бити хоће ли селекција Чилеа успети да одбрани титулу освојену прошле године.

ЧИЛЕ: У односу на претходни турнир који су организовали, Фудбалска федерација Чилеа ангажовала је новог селектора, па ће уместо Хорхеа Самполија, Аргентинац Хуан Антонио Пици пробати да одведе тим до још једног шампионског звања. Санчез, Медел и остали фудбалери већ на старту такмичења имаће изузетно тежак задатак, будући да се у првом колу састају са Аргентином. У репризи прошлогодишњег финала Меси и саиграчи тражиће освету за пораз на стадиону Сантијаго де Чиле, а неће бити изненађење уколико то не буде једини сусрет тих репрезентација.

АРГЕНТИНА: Жеље и амбиције репрезентације Аргентине само фудбалским лаицима нису позанте. Када у саставу уз Месија видимо и Агуера, Игуаина, Ди Марију, Маскерана и Банегу, с разлогом их можемо декларисати за једне од најозбиљнијих кандидата за победнички пехар. Аргентина је у претходна четири издања Првенства Јужне Америке три пута играла финале, али ниједном се није радовала тријумфу. Ако Меси и Игуаин на турниру буду расположени као у својим клубовима, тешко је веровати да ће их ико надмашити.

БРАЗИЛ: Ако изузмемо 2007. годину репрезентација Бразила одавно није направила велики резултат. У Чилеу их је прошле године у четвртфиналу елиминисао Парагвај, а иза једне од најпопуларнијих репрезентација света је и неуспех на Мундијалу пре мало мање од две године. Од Дунгиног повратка на клупу националног тима, Бразил је променио начин игре и то је дало резултате у неким контролним утакмицама, међутим, у квалификацијама за следеће Светско првенство у Русији, Бразил је од могућих шест бодова узео само два. Ако узмемо у обзир и да Нејмар неће играти (тако су бар поручили из Барселоне), као и да Дунга проблем најистурнијег играча покушава да реши увођењем времешног Рикарда Оливеире, јасно је да ће Бразилци морати да одиграју изнад тренутних могућности уколико желе девети пут да освоје турнир.

КОЛУМБИЈА: Фаворит из сенка за тријумф у Сједињеним Државама могла би да буде репрезентација Колумбије. За тренутно четвртопласирану селекцију на ранг листи ФИФА, најважније је да није било промене на клупи, упркос најавама да би Хосе Пекерман могао да напусти тренерску функцију. Много је оних који ће рећи да ова генерација може да надмачи учинак старијих колега који су 2001. године Колумбији донели једини наслов победника на првенству Јужне Америке. Играч који се пита за многе ствари у колумбијском тиму, сигурно је Џејмс Родригез. Одлични плејмејкер је у међувремену изгубио стартно место у мадридском Реалу, што је истовремено добро за Колумбијце, који би са свежим и одморним Родригезом, уз мало среће, могли чак и до финала. Амбиције Колумбије нису нереалне, будући да осим Родригеза селектор Пекерман може да рачуна и Карлоса Баку, Муријела, Квадрада, Запату и голмана Оспину - фудбалере који наступају у најјачим европским лигама.

УРУГВАЈ: Када једна репрезентација у саставу има Луиса Суареза, не можемо а да је не схватимо озбиљно. Уругвај је са 15 титула најтрофејнија репрезентација у историји овог такмичења, а упркос прошлогодишњој елиминацији у четвртфиналу сигурно ће с великим очекивањима допутовати у Сједињене Америчке Државе. По професији учитељ, а по занимању селектор, Оскар Табарез већ 10 пуних година важи за особу која се пита за многе ствари у игри популарних "Ћаруаса". Подједнако добри у скоро свим линијама тима, Уругвајци ће покушати у конкуренцији Мексика, Венецуеле и Јамајке да потврде прво место у групи Ц и тако избегну Аргентину у евентуалном четвртфиналу.

Од репрезентација које би могле да буду пријатно изненађење, издвајамо Мексико и домаћина турнира, Сједињене Америчке Државе. Мигел Ерера је коначно смењен са места селектора Мексика, упркос освајању прошлогодишњег Голд купа, а судећи по досадашњем раду Хуана Карлос Осорија, који је познат и по необичним тренерским методама, Мексиканци би могли да остваре много бољи резултат него у Чилеу када у конкуренцији Чилеа, Боливије и Еквадора нису прошли ни групну фазу такмичења.

Амерички национални тим и даље предводи чувени Немац, Јирген Клинсман. Са циљем да унесе мало европског шмека у игру Јенкија, Фудбалска федерација Сједињених Држава ангажовала јебишвег тренера Бајерна крајем јула 2011.године. Са Клинсманом на клупи, Американци су учествовали на Мундијалу у Бразилу пре две године, али су у истој земљи пропустили ФИФА Куп конфедерација 2013. Једини наслов са немачким селектором, Сједињене Америчке Државе узеле су 2013. на КОНКАКАФ Голд купу. Највећи успех на турниру Копа Америка, забележили су средином деведесетих година прошлог века, када су били четврти. У Еквадору 1993. године и 2007. у Венецуели, нису прошли ни групну фазу.

ИСТОРИЈАТ

Први фудбалски меч на јужноамеричком континенту одигран је 1867. године у Аргентини, а актери су, наравно, били Британци који су у овој земљи градили железницу. Непуних пола века касније, 1916. године одржан је и први Копа Америка, најстарије репрезентативно такмичење на свету.

Аргентина је била домаћин турнира на којем су учествовале и селекције Бразила, Чилеа и Уругваја, који је био доминантна светска фудбалска сила у првој трећини 20. века. Уругвајци су после победа над Чилеом и Бразилом уз реми против Аргентине у последњем колу постали први шампиони Јужне Америке, а најбољи стрелац инаугуралног такмичења био је Изабелино Градин, нападач шампионског тима, са три постигнута гола.

На наредна три такмичења Уругвај је још два пута био најбољи, а шест титула освајача Копа Америка у првих десет издања умногоме су помогли да држава која данас има тек 3,5 милиона становника буде најуспешнија фудбалска нација на континенту.

Последњи тријумф из 2011. Уругвају је био 15. у историји, Аргентина је 14 пута била најбоља, а Бразил тек осам.

За лош учинак на континенту петоструки шампиони света - Бразилци - могу да захвале сушном периоду од чак четири деценије између 1949. и 1989. Тек је генерација коју су на терену предводили Ромарио, Бебето, али и актуелни селектор Бразила Дунга, прекинула вишедеценијски пост, а занимљиво је истаћи да су у том периоду Бразилци, иако нису могли до титуле најбољег у Јужној Америци, три пута били светски прваци.

Колико је тешко освојити титулу на Копа Америка говори и податак да до ње никада нису дошли Пеле и Марадона, а питање је да ли ће у томе успети и Лео Меси који ће у јуну, два дана пре финала Сентенарија, напунити 29 година.

Ако Аргентина не буде најбоља у Сједињеним Америчким Државама, Месијева вероватно последња шанса за трофеј биће у Бразилу 2019. године.

То ће бити тежак задатак за Месија и "гаучосе", јер у Бразилу домаћин никоме није допустио да дође до титуле на Копа Америка. Сва четири пута, 1919, 1922, 1949. И 1989. Бразил је био доминантан, освајао је прво место и готово је сигурно да ће Нејмарова генерација бити фаворит пред својим навијачима и за три године.

Стопостотан учинак као домаћин има и Уругвај, који је тријумфовао на свих седам шампионата, док је Аргентина рекордних девет пута угостила најбоље јужномеричке екипе уз шест освојених титула.

Аргентина држи и рекорде по броју победа и голова, остварила је најубедљивији тријумф у такмичењу победивши 1942. Еквадор са 12:0, а и једина је репрезентација која је три пута заредом освајала трофеј намењен најбољој јужноамеричкој екипи.

Од десет јужноамеричких екипа које од 1993. гледамо у овом формату Копа Америка, осам је освајало трофеј. Неприкосновеном трију, Уругвају, Аргентини и Бразилу, први је конце помрсио Перу тек у 15. издању овог такмичења. Перуанци су до данас освојили још једну титулу, а две има и Парагвај. По једном су најбољи у латинској Америци били Колумбијци, Боливијци и Чилеанци. Чиле је био учесник и првог турнира 1916, али је тек после 99 година генерација Брава, Медела, Видала и Санчеза донела трофеј својој земљи.

Без трофеја од јужноамеричких селекција само су Еквадор и Венецуела, али и све гостујуће које су на Копа Америка наступиле у претходне 22 године. Формат такмичења са 12 репрезентација условљава организаторе да имају по две репрезентације ван континента, али ниједна од њих није освојила трофеј. Најближи су били Мексиканци који су у два од својих девет наступа дошли до финала - 1993. су поражени од Аргентине, а осам година касније од Колумбије.

Копа Америка Сентенарио биће специфичан и по томе што ће на њему, први пут учествовати чак шест репрезентација из Северне и Средње Америке. Поред домаћина САД-а и Мексика, гледаћемо респектабилну Костарику, али и Јамајку, Панаму и Хаити, реално репрезентације које су без озбиљнијих изгледа за висок пласман.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар