Обавезе ФЗО Српске прешле пола милијарде

Непокривени дефицит Фонда здравственог осигурања Републике Српске у 2015. години износио је 84,3 милиона марака, док су укупне обавезе ФЗО на крају прошле године премашиле пола милијарде марака, наведено је у ревизорском извјештају Фонда за прошлу годину.

Република Српска 20.05.2016 | 10:40
Обавезе ФЗО Српске прешле пола милијарде

Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске дала је мишљење са резервом Фонду за рад у прошлој години, а ревизори су посебно истакли огромне обавезе ФЗО од којих је значајан износ доспио на наплату, затим дефицит, као и бројне друге пропусте.

„Укупни приходи и примици Фонда у 2015. години су износили 624,8 милиона КМ, док су расходи и издаци исказани у износу од 709,1 милиона марака, што је за 13 одсто више у односу на остварене приходе и примитке. Стварање обавеза изнад расположивих средстава није у складу са Законом о буџетском систему Републике Српске“, наводи се у извјештају и додаје да је буџетски дефицит Фонда лани био 20,2 милиона марака.

Укупне обавезе Фонда на крају 2015. године износиле су 528 милиона марака и незнатно су смањене у односу на прошлу годину. Од тог износа на краткорочне се односи 381,7 милиона, а на дугорочне 146,5 милиона КМ.

Ревизори су скренули пажњу на краткорочне обавезе Фонда које су углавном доспјеле на плаћање.

„Од укупног износа краткорочних обавеза Фонд до краја фебруара ове године није измирио обавезе у износу од 310,2 милиона КМ, од којих обавезе из ранијих година износе 183,6 милиона, а из 2015. године 126,5 милиона КМ“, наведено је у ревизорском извјештају Фонда.

Обавезе Фонда према дијализним центрима у Републици Српској на крају 2015. износиле су 61,5 милиона КМ што је 30 одсто односно за 14,3 милиона КМ више у односу на годину раније.

Трошкови рефундација нето плата за вријеме привремене спријечености за рад износили су 11,4 милиона КМ и већи су за осам одсто у односу на ребаланс буџета Фонда. На крају 2015. године обавезе по основу накнада боловања преко 30 дана износиле су 38,9 милиона КМ и веће су за 21 одсто или за 6,8 милиона КМ у односу на претходну годину.

С друге стране, краткорочна потраживања Фонда за ненаплаћене доприносе у прошлој години износила су 38,8 милиона КМ.

Ревизиори су навели и да је Фонд по основу Уговора о компензацији закључених са Министарством финансија, Министарством за избјеглице и расељена лица, Министарством рада и борачко – инвалидске заштите, Заводом за запошљавање Републике Српске и Министарством здравља и социјалне заштите затворио међусобна потраживања и обавезе у укупном износу од 11 милиона КМ, а те компензације нису спровођене преко трансакционих рачуна, што није у складу Законом о унутрашњем платном промету.

Истакли су и да нису евидентирана ни призната потраживања Фонда из стечајних поступака у износу од 1,4 милиона КМ, чиме су потраживања и приходи периода потцијењени за овај износ.

Фонд здравственог осигурања Републике Српске добио је мишљење са резервом од Главне служба за ревизију јавног сектора због тога што нису евидентирани одређени приходи, те због грешака код књиговодственог евидентирања, као и због тога што је ФЗО имао веће расходе и издатке у односу на приходе и примитке, саопштено је из Фонда.

У саопштењу се наводи да је из односа укупних прихода са обрачунским приходима и укупних расхода са обрачунским расходима произашао позитиван финансијски резултат у износу од 9,9 милиона КМ, захваљујући контроли трошкова.

„На буџетски дефицит са финансирањем највише је утицала отплата обавеза из ранијих година у износу од 57,6 милиона КМ, те отплата кредита у износу од 41 милион КМ, као и промјена начина евидентирања измирења обавеза из ранијег периода у односу на претходне године“, истиче се у саопштењу Фонда.

Из Фонда појашњавају да су обавезе које су плаћене у 2015. години, а односе се на раније године, књижене преко дефицита, што није био случај претходних година, због чега је дошло до повећања буџетског дефицита са финансирањем у односу на 2014.

У Фонду напомињу да остварење прихода Фонда у потпуности зависи од наплате доприноса за здравствено осигурање, а по том основу се Фонду дугује више од 200 милиона КМ.

Извор: ЦАПИТАЛ

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Кум

20.05.2016 08:58

Ранко Шкрбић, Горан Кљајчин, Мирко Станетић, Линднер, Вамед, Марковић инвест...крене се од ових, па да видите роцк анд ролл.

ОДГОВОРИТЕ
Name

куме

20.05.2016 11:11

И Марковицу и Вамеду и Линдеру је то све омогуцио Богданиц (за то је и доведен на мјесто министра), као и да покрије криминал Скрбица и других.

Name

ДЕ ГОТХИА

20.05.2016 09:32

ТРОШЕ СЕ ВЕЛИКИ НОВЦИ НА РАСИПНИЧКИ НАЧИН. ДУГОВИ СУ ДОШЛИ ДО ГРЛА И ПРИЈЕТИ КОЛАПС И РАСПАД ЗДРАВСТВЕНОГ СИСТЕМА... ЈАВНО ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО У ЗДРАВСТВУ ЈЕ СКРИВЕНИ НАЗИВ ЗА ОТВОРЕНУ ПЉАЧКУ И ТО ДО ЗАДЊЕ МАРКЕ ФОНДА ЗДРАВСТВЕНОГ ОСИГУРАЊА. ЈАХАЧИ ОВЕ ПОСЛЕДЊЕ АПОКАЛИПСЕ ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ ПОЛАКО СЕ СПРЕМАЈУ ДА НЕКАЖЊЕНО "ПРЕЛЕТЕ" У МИРНЕ ВОДЕ ЛОКАЛНЕ УПРАВЕ - ДАРКО ТОМАШ ДИРЕКТОР ФОНДА ЗДРАВСТВЕНОГ ОСИГУРАЊА ПЛАНИРА СЈЕСТИ У ФОТЕЉУ НАЧЕЛНИКА ПРЊАВОРА, А СВЕЗНАЈУЋИ МИНИСТАР ЗДРАВЉА И СУВЛАСНИК БАЊЕ У ТЕСЛИЋУ, ДРАГАН БОГДАНИЋ У СВОЈИМ МИСЛИМА ВЕЋ СЈЕДИ У ФОТЕЉИ НАЧЕЛНИКА ОПШТИНЕ ТЕСЛИЋ - ЈЕР ЈЕ СИТУАЦИЈА ТАКВА ДА СЕ "ПАПЦИ" НА СВИМ ЛОКАЦИЈАМА НУДЕ ЗА МАЛЕ НОВЦЕ, МОЖДА ЋЕ НЕКИ БИТИ КУПЉЕНИ УПРАВО НОВЦИМА ОД ДОПРИНОСА ЗА ЗДРАВСТВО... ВЕСЕЛО ДРУШТВО НЕМА ШТА !!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Баја

20.05.2016 09:39

Само задузуј и кради, а имас овце које јос увијек иду за тобом.

ОДГОВОРИТЕ
Name

локо

20.05.2016 09:40

Магистар економије води ФЗО како то да му се десава?! Исто је урадио у Прњавору, задузио опстину ниста урадио није, окренуо и отисао.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мара

20.05.2016 10:16

Обавезе фонда су смањене у односу на ранији период

Name

радоје

20.05.2016 11:47

Видим, руже свјетају, лепа Маро!

Name

Неће бити

20.05.2016 13:41

Нема он од економије везе ни појма. Није то ни Е од економисте. Економиста је нешто сасвим друго од тих олако стечених диплома. Економија је спој науке, струке и праксе, рада, труда и поштења, воље и хтијења.

Name

п

20.05.2016 11:30

Шта на ово имају рећи Шкрба и Богданић???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мика

20.05.2016 11:42

А ста раде институције, људи покрали милијарде, а као нема доказа. Има само пратите траг новца, све се мозе наци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

20.05.2016 11:45

Ех, та "политичка воља"...