Сјећања - видео: Ово је био Лестеров посљедњи евро-излет...
Појачања од 20.000.000 евра и Звездина лекција! Сећате се Мазија Изета, Севиџа, Ленона, Тагарта? У јесен 2000. Лисице су такође биле хит у Премијер лиги, али даље од првог кола Купа УЕФА нису могле...
Фудбал 30.04.2016 | 22:40
Сезону из снова, најбољу у 130 година дугој историји, Лестер ће имати прилику да крунише шампионском титулом! Већег престижа од трона у Премијер лиги у конкуренцији најбогатијих фудбалских ала на планети вероватно нема, а док се чекају још та три неопходна бода не треба заборавити да су Ранијеријеви момци већ направили историјски резултат – осигурали су први пласман у Лигу шампиона и изборили тек четврти излазак у Европу.
Вероватно је мало оних који не знају да је претходни пут Лестер еврокупове играо још пре 16 година, а још мање оних који нису упознати са тим да су те сезоне Лисице елиминисане од наше Црвене звезде. Ишчекујући тај окршај са Манчестер Јунајтедом на Олд Трафорду, где би клуб са Кинг пауер стадиона могао и званично да буде крунисан, могли бисмо да се мало детаљније присетимо те последње генерације која је Лисице представљала у Европи...
Млађима ова имена неће много значити, старијма сигурно хоће: Тим Флауерс, Гари Роует, Гери Тагарт, Мет Елиот, Ендрју Импеј, Роби Севиџ, Нил Ленон, Мази Изет, Стив Гапи, Дарен Иди, Аде Акинбиј. Резерве: Сајмон Ројс, Франк Синклер, Дин Стариџ, Стен Колимор, Стефан Оукс, Мет Џонс, Тревор Бенџамин, Ричард Кресвел, Калум Дејвидсон... Тренер: Питер Тејлор.
Овај тим Лестера започео је сезону 2000/01 како се само пожелети може, после осам премијерлигашких кола био је први на табели са бодом више од Манчестер Јунајтеда. У међувремену, дошле су те чувене утакмице против Црвене звезде у првој рунди Купа УЕФА...
Мање је познато да је Лестер тог лета 2000. био међу клубовима који су највише уложили у Енглеској. За десетак играча који ће доћи на стари Филберт стрит утрошено је близу 17.000.000 фунти - Роует (3.000.000), Дејвидсон (1.750.000), Бенџамин (1.500.000), Акинбиј (5.000.000), Џонс (3.000.000)... Са таквим тимом Лисице су изашле на мегдан Београђанима.
Звездашка јавност поново је била разочарана одлуком УЕФА, као и претходног лета, јер црвено-бели нису могли да код куће дочекују своје ривале због лоше безбедносне ситуације у тадашњој Југославији. Огорченост је била још већа када је у првој утакмици у Лестеру 14. септембра постигнут изванредан резултат – 1:1. Филберт стрит је те вечери видео један од најлепших голова откако је саграђен – то је она бомба Миленка Аћимовића са преко 30 метара у рашље Тима Флауерса свега неколико секунди након што је Норвежанин Том Хенинг дао знак за почетак сусрета. Изједначио је Тагарт у финишу првог дела. Свих 90 минута пљуштала киша...
ЛЕСТЕР: Флауерс, Ровет, Елиот, Тагарт, Гапи, Колимор, Севиџ (Оукс), Ленон, Изет, Акинбиј (Кресвел), Иди.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Коцић, Глоговац, Буњевчевић, Лалатовић, Марковић, Аћимовић (Бајчетић), Леринц, Бошковић (Гвозденовић), Витакић, Друлић (Стевановић), Пјановић.
Тадашњи стратег црвено-белих Славољуб Муслин није крио разочарење због свега што је задесило њега и његове момке. Посебно је био киван на одлуку из Европске куће фудбала која ће уследити:
"Најбоље да се реванш игра у Бирмингему, то је 50 километара од Лестера, па нека се поново осећају као домаћини".
УЕФА је, очекивано, била немилосрдна. Лестер је 14 дана касније гостовао Звезди у Бечу, стадион Герхард Ханапи. Судио је Италијан Пасквале Родомонти, и добро је одрадио своје. Барем није отежавао посао Београђанима који су у меч ушли силно мотивисани. Током утакмице било је нереда на трибинама, пошто су навијача Црвене звезде на расној основи вређали фанове Лестера и гађали их бакљама. Тренер Лисица Питер Тејлор, који ће већ идућег месеца на кратко преузети репрезентацију Енглеске, искористио је све то како би оправдао „сраман пораз свог тима и елиминацију у првом колу“, како су колеге са Острва окарактерисале то вече у Бечу.
Тејлор после 1:3 на Ханапију чак није желео да пружи руку Муслину...
„Моји играчи су били уплашени када су видели да навијачи Звезде бакље бацају на наше навијаче. Још више су их уплашиле увреде. Чуо сам и ја врло ружне повике на рачун наших црних играча... Штета, имали смо доста шанси, поготово Иди, али смо их пропустили на почетку меча. Нисам се поздравио са Муслином по заврштеку меча, али ако га видим честитаћу му. Вероватно“.
Питер Тејлор није се још дуго задржао у Лестеру, убрзо је добио отказ.
Ц. ЗВЕЗДА – ЛЕСТЕР 3:1 (1:1)
Стрелци: Друлић у 22. и 71. и Гвозденовић у 47. за Црвену звезду - Изет у 42. минуту за Лестер. Стадион: Герхард Ханапи. Гледалаца: 15.000. Судија: Пасквале Родомонти (Италија).
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Коцић, Буњевчевић, Витакић, Лалатовић, Марковић, Гвозденовић, Илић (од 43. Бајчетић), Леринц (од 61. Бошковић), Аћимовић (од 82. Зорић), Пјановић, Друлић.
ЛЕСТЕР: Флауерс, Роует, Тагарт, Елиот, Импеј, Севиџ, Ленон, Изет, Гапи (од 79. Гунлаугсон), Иди (од 58. Кресвел), Акинбиј (од 79. Дејвидсон).
Прву утакмицу после Црвене звезде Лестер је одиграо код куће против Сандерленда, било је 0:0 и то је био почетак њиховог „пропадања“ на табели. Три дана касније Манчестер Јунајтед их је добио са 3:0, а онда и Ливерпул 1:0. После 20 одиграних кола и даље су били при врху, 4. место, али онда је уследила серија ужасних резултата. Од последњих десет утакмица Лисице су изгубиле девет и сурвале се на 14. место. Тејлор је добио отказ, а његово место заузео Дејв Басет.
Наредне сезоне Лестер је забележио само пет победа у сезони и испадање је било неизбежно. Екипа се потпуно распала. Идућих година клуб је још два пута улазио у елиту и одмах испадао. Године 2008. доспео је чак у Лигу 1.
Иначе, тај двомеч са Црвеном звездом 2000. био је тек трећи излазак у Европу за Лисице. У претходна два наврата избацивао их је Атлетико Мадрид...
Коментари / 0
Оставите коментар