Било је само питање је времена: ЛШ од сада само за богате!

УЕФА планира да смањи број учесника у групној фази Лиге шампиона на 16! Разлог? Да се наградни фонд не би преливао на "лузере".

Фудбал 26.03.2016 | 12:40
Било је само питање је времена: ЛШ од сада само за богате!

Као да јаз између богатих са Запада и остатка Европе није већ довољно велика...

Тек, енглески "Гуардиан" пише да највећи клубови из континенталног дела Европе, а то би отприлике требало да значи Реал Мадрид, Барселона, Бајерн Минхен, Јувентус, Милан, Интер, Борусија Дортмунд, у последње време Пари Сен Жермен и још понеко... гурају идеју да групна фаза Лиге шампиона буде смањена на 16 тимова.

Штавише, лист наводи да УЕФА озбиљно разматра ову могућност, а да се иза свега крије брига набројаних клубова због енормног уговора о ТВ правима који је потписала Премијер лига и на основу којег ће енглески клубови у будућности имати огромна загарантована примања.

Да би се то испратило, наводно је идеја великих из Шпаније, Италије, Немачке и Француске, наградни фонд који јамчи УЕФА за учешће у Лиги шампиона не би требало да се расипа на, цитирамо, "лузере", а јасно је на кога се ту мисли и ко су клубови и из којих земаља који не би требало да сметају...

Промена тамичења, наглашено је, значила би формирање две мини лиге од осам клубова, а лист наводи да би УЕФА требало да саопшти има ли промена или не до почетка наредне сезоне и следећег циклуса потписивања комерцијалних уговора са већ устаљеним партнерима. С обзиром на то да УЕФА потписује уговоре на три године, било каква промена после сезоне 2017/18 била би тешко изводљива.

Портпарол "Европске куће фудбала" у Ниону није демантовао ову причу, већ је "Гуардиану" дао дипломатски одговор, из ког се може наслутити да се нешто, ипак, догађа.

"УЕФА је у константном контакту са свим својим члановима, рачунајући и клубове, по свим фудбалским питањима. Утолико, свако план о промени формата наших клупских такмичења биће координисан и договорен са њима. Тренутно не постоји ниједан конкретан предлог на столу, јер смо на почетку новог трогодишњег циклуса наших клупских такмичења", рекао је званични говорник УЕФА.

Лист даље најављује могуће продужење квалификација до уласка у групну фазу, односно додавање још једне рунде, током које би списак учесника "пао" са 32 на 16, а повлашћени клубови не би могли да се сусретну у тој рунди. "Топ клубови из континенталног дела Европе сматрају да би им овај систем такмичења донео веће шансе да избегну мале тимове у групној фази, а формат од две групе по осам клубова донео би већи број квалитетних утакмица у првој фази, седам код куће и седам у гостима", објашњава се.

Аутор текста наводи да клубови попут Реала или Барселоне не виде смисао у такмичењу са БАТЕ Борисовим или Малмеом, већ да желе да већим бројем утакмица са атрактивним противницима подигну компетитивност и – приходе.

Заправо, прва фаза Лиге шампиона изгледала би идентично као Топ 16 фаза Евролиге у текућој сезони.

Премијер лига продала је ТВ права за 5,14 милијарди фунти с очекиваним приходом из иностранства од још 2,37 милијарди, што брине конкуренцију са континента. Ускоро ће буџети 20 учесника Премијер лиге бити редом већи од највећег броја клубова у Европи који се боре за титуле првака, осим можда горе набројаних гиганата, који су према "Гуардиановом" тексту покренули ову иницијативу.

Следеће сезоне, екипа која испадне из Премијер лиге добиће као награду 100 милиона фунти, односно 130 милиона евра, што је премија коју је прошле сезоне Челси добио за освајање шампионске титуле. Првак Премијер лиге наредне сезоне добиће 150 милиона фунти, односно 195 милиона евра, а када се урачунају и остали приходи, попут продаје улазница и слично, "дављеник" попут Астон Виле данас инкасирао би 140 милиона фунти (182 милиона евра) на путу у Чемпионшип.

Севиља, поређења ради, функционише сасвим добро са буџетом од око 65 милиона евра по сезони, а ускоро би поједини учесници Чемпионшипа могли да имају у три пута више.

Освајање Лиге шампиона, тренутно, доноси приход од око 60-65 милиона евра, троструко мање од освајања Премијер лиге.

Иначе, ова модификација такмичења и "затварање" највећих само би био корак ка ултимативном сну европских гиганата, названом Европска супер лига, о којој су прошлог месеца у луксузном лондонском хотелу расправљали челници енглеских клубова, Челсија, Манчестер јунајтеда, Манчестер ситија, Арсенала и Ливерпула, а свему је присуствовао и амерички тајкун Чарли Стилитано, председник Релевент Спортс организације која организује ревијални Интернационални куп шампиона.

Клубови су потом демантовали да је то била тема састанка, али је два дана касније Стилитано дао веома занимљиву изјаву у којој је поставио реторичко питање:

"Ко је створио фудбал овакав какав данас постоји? Манчестер јунајтед или Лестер? Лестер је дивна прича, али морате сагледати и угао из ког све посматра Манчестер јунајтед. То је јако стара расправа, али подсетићу да амерички спорт нема систем испадања какав постоји у Европи".

Јасно је шта би све ово значило не само за српски, већ фудбал остатка света...

Коментари / 0

Оставите коментар