Просјечне плате у државама бивше СФРЈ

Највећа просечна плата у прошлој години на простору бивше Југославије исплаћена је у Словенији и износила је 1.004 евра, док је најмања била у Србији 361 евро.

Регион 20.03.2016 | 14:40
Просјечне плате у државама бивше СФРЈ

Просечна плата у Црној Гори прошле године била је 482, у Хрватској 747, у Босни и Херцеговини 422, а у Македонији 365 евра. Међутим, када се погледа раст просечне плате у 2015, јасно је да је он највећи у Србији.

Наиме, просечна плата у Словенији прошле године порасла је за свега 1,49 евра, у Хрватској за 5,44, а код нас за 34,77 евра, јер је Србија у прошлу годину ушла са просечном платом од свега 326,42 евра.

По оцени економисте Милана Ћулибрка, проблем је у ниском стандарду и није довољно имати највећи раст плата у једној години, ако се креће са најнижом основицом у комшилуку.

“Тачно је да само ми имали највеће повећање просечне плате, али не сме се заборавити са каквим стартом смо се у трку упустили. Уколико плате најбрже расту у Србији , а и даље су најниже у региону, онда је јасно да имамо проблем и да је он у економској снази и моћи ове државе, која је најгора економија, према 10 битних индекса, на простору бивше Југославије. Када се све то зна, онда подаци о најмањој просечној плати и највећим њеним повећањем истовремене не може никог да изненади”, каже Ћулибрк за “Дневник”.

Он указује на то да би у Србији на просечну плату, као што је то у свим другим европским државама, требало да утичу веће плате у привреди, односно да би оне морале бити веће него у јавном сектору, али да то изостаје.

“Србија је једна од ретких европских држава у којој су плате запослених у јавном сектору веће него у приватном. То нигде није случај. Предузетницима нико не може одређивати колику ће коме дати плату. Међутим, проблем је што су плате у нашој привреди мале или се барем тако приказују – а то улази у просек – јер радници на папиру добијају минималну зараду, али им се део даје на руке”, каже он.

“То је зато што онда послодавац плаћа порезе само на минималац и много их користи ту могућност. Ипак, у основи је велики проблем то што је држава дозволила да и даље запослени у јавном сектору имају значајно веће плате од оних који раде у приватном. С друге стране, приватници који добро послују, чија се продуктивност повећава, који више зарађују, требало би да сразмерно томе повећају и плате својих запослених а не да свеколики профит задржавају само за себе. Онда би и укупна просечна плата била већа, објашњава Ћулибрк.

Он подсећа на то да се Фискални савет Србије, зарад наставка финансијске консолидације државе која је тек започета, залаже да се плате у јавном сектору замрзну у наредне две године. С друге стране, приватни сектор би, насупрот томе, требало да повећа плате радницима који производе.

“На крају крајева, Фискални савет и када предлаже замрзавање плата у јавном сектору, пре свега мисли на одрживост јавног дуга Србије. Због тога инсистира да се удео плата за јавни сектор смањи у БДП-у.

Јер, све док је тај удео велик, јавни дуг Србије наставиће да расте. А ако се ништа не промени, процењујем да ћемо већ крајем ове године прећи 80 одсто БДП-а, што је граница која се по међународним стандардима сматра границом презадужености неке земље”, оцењује Ћулибрк.

С друге стране, уколико се спроводе најављена рационализација јавног сектора и без посла остане око 30.000 запослених онда ће, сматра Ћулибрк, просечна српска плата за ову годину бити још мања.

“Српска просечна плата ће пасти зато што ће остати без прихода 30.000 људи, односно толико ће плата бити мање у просеку, а да ли ће приватни сектор “усисати” толики број тешко је поверовати. Поготово, што су запослени у јавном сектору и сада имали плате изнад просека, па су самим тим повећавали укупну просечну плату државе”, закључује Ћулибрк.

Извор: Б92

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

камени

20.03.2016 14:12

Која глупост,као прво код нас висе од 50% људи нема посао,а као друго ту надувану просјецну плату су надували будзетски корисници,направите изтразивање просјецне плате у привреди,па цемо видјети да просјек није ни 400 марака.

ОДГОВОРИТЕ
Name

еее

20.03.2016 15:00

Свака цаст.тако је 100%.

Name

дипл инг

20.03.2016 18:35

И то све од кредита.

Name

Каменом

20.03.2016 19:42

Камени ни у Словенији обицни радник не зарадјује 1000€ нити се на тај начин дошло до просецне плате свадје обицни радник зарадјује мање него сто је просек.

Name

камени

21.03.2016 20:13

Ма знам како је у Словенији,имо сам прилику бити тамо,није добро али бар је донекле мало уредјен систем,а ово код нас је прави јаваслук,паре нестају из банке извлаце се из предузеца,и нико не оговара,е онда нама повецају акцизе на бензин,па ево и нови радари стигли по путевима да снимају даноноцно,тако кад нам јос узму од ових 400 марака,мислим да цемо брзо морати на улицу.

Name

вупер

20.03.2016 16:11

Па будзетски корисници и зиве и гласају за ово власт. Радницка класа само квари просек, њих треба ликвидирати

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зеро

20.03.2016 16:30

Нема радницке класе,она је протјерана 92 и сад ради по цијелом свијету. Остао је који клошар,сељак,сировина,безхљебић,глупсон. Они нису способни ни репрезентативни за РК.

Name

Сад је касно

20.03.2016 18:34

Ко год је бип збиља образован, није требао остати овдје.

Name

xx

20.03.2016 16:27

У БиХ није јос ни била посто касне

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тито

20.03.2016 17:37

"послодавци уплаћују само минималац"-па уреду,повећајте минималац сваке године на разуман износ и диктирајте висину плата,али држава то не жели јер ће послије морати да исплаћује и много веће пензије.

ОДГОВОРИТЕ
Name

корни

20.03.2016 20:11

Тито драги,врати се!

Name

ОО7

21.03.2016 10:21

Колико администрације имају ЕX Државе и колика је задуженост тих држава?

ОДГОВОРИТЕ