Најмање краљевство на свијету
Јужно од Коста Смералде на Сардинији налази се малено острво Таволара. На њему нема путева ни хотела, а једини насељени део представља појас од белог песка.
Путовања 09.03.2016 | 11:00
Управо тамо наћи ћете Антонија Бертолеонеа, 83-годишњег бившег пецароша који управља острвом и поседује једини ресторан на Таволари. У последње 22 године, Бертолеоне, којем је надимак Тонино, управља минијатурном монархијом на пет квадратних километара у шортсу и сандалама, пише ББЦ.
“Ја сам вероватно најобичнији краљ на свету. Једина привилегија у којој уживам су бесплатни оброци”, каже Тонино, гледајући према ресторану.
Краљевство Таволара ускоро слави 180 година постојања, а прича је почела давне 1807, када је Ђузепе Беролеони, Тонинов чукундеда, постао први становник тада ненасељеног острва. Описан као “пола пастир, пола пират”, Ђузепе се оженио двема сестрама и спас од законске казне против бигамије пронашао управо на Таволари.
Ђузепе и његов мали харем убрзо су схватили да острво деле са ретком врстом дивљих коза. Ова вест убрзо се проширила до владара Сардиније, Карла Алберта, који је 1836. одушевљено отпутовао на Таволару како би ловио необичне животиње. Ђузепеов син Паоло, 24-годишњи младић, водио је тада ловачке екскурзије.
“Када се искрцао, краљ се Паолу представио речима ‘Ја сам Карло Алберто, краљ Сардиније’, на шта је младић одговорио ‘Ја сам Паоло, краљ Таволаре’”, каже Тонино.
Након што је убијено неколико коза и приређена гозба у Паоловом дому, Карло Алберто је био толико одушевљен да је рекао ‘Паоло, ти си заиста краљ Таволаре!’. Било да је реч о шали или није, Карло Алберто потврдио је касније да удаљено острво заиста никад није било део Сардинијског краљевства и потврдио Паолу статус монарха.
Новопечени краљ је ускоро осмислио грб породице Бертолеони и осликао га на зиду своје куће. Такође је нацртао краљевско породично стабло и на острву саградио гробље за себе и своје наследнике. Желео је да, када умре, буде сахрањен са круном зацементираном над његовим надгробним спомеником, оном коју никад није носио за живота.
У наредним годинама вести о самосталном острву су се прошириле Медитераном и Таволара је чак створила велики број политичких пријатељстава, Ђузепеа Гарибалдија, Виторија Емануелеа ИИ Савојског, као и британску краљицу Викторију.
Након 126 година, НАТО је 1962. на Таволари успоставио базу, окончавши тиме независност краљевства, и учинивши четвртину острва недоступном становницима. Ипак, Таволара никада званично није припојена модерној Италији, што Тонина чини петим краљем краљевства које свет више не признаје.
Ових дана, када не лови лигње, његово височанство управља заједницом од 11 грађана, 100 коза и неколико врста угрожених соколова које живе на врху кречњачке стене, високе 565 метара.
“Моја породица има дивну прошлост. Али, радимо тешко и живимо скромно, баш као и сав остали свет”, каже Тонино.
Острво опстаје претежно захваљујући туризму. Једна је од најатрактивнијих локација за роњење, где посетиоци у подводним лепотама Медитерана уживају пливајући уз корњаче, китове и ајкуле рушљорибе.
Б 92
Коментари / 0
Оставите коментар