БиХ депонија за штетне производе!

Због неисправности и потенцијалне опасности по здравље људи, у БиХ годишње буде уништено на хиљаде производа широке потрошње увезених из иностранства, док на сметљишту завршавају и огромне количине хране којој је истекао рок или је иструлила, а да прије тога није повучена из продаје!

Босна и Херцеговина 27.02.2016 | 18:40
БиХ депонија за штетне производе!

Међу овом фуш робом је и велики број дјечјих играчака које садрже опасне састојке у количини већој и до 230 пута од дозвољене, као и електричних уређаја који за грађане представљају посебан ризик због могућности изазивања струјног удара и пожара.

Пољопривредници, с друге стране, посебно указују на проблем увоза неквалитетне, често и здравствено неисправне хране из иностранства која је, због ниске цијене, буквално преплавила бх. тржиште.

А колико је бх. тржиште заиста (не)заштићено, потврђују и подаци да је лани с њега повучено више од 17.000 производа, од чега је око 8.750 уништено.

Из Агенције за надзор над тржиштем БиХ недавно су потврдили да су међу опасним производима повученим са тржишта најзаступљенији електрични уређаји, играчке и дјечја спортска помагала.

Прошле године смо реализовали пројекат у оквиру којег је узето 14 узорака играчака различитих робних марки и извршена лабораторијска анализа. Код десет узорака концентрација фталата била је и до 230 пута већа од дозвољене границе. У оквиру овог програма са бх. тржишта повучено је и уништено више од 6.030 дјечјих лутака - саопштили су из ове агенције.

Кад је ријеч о неисправним прехрамбеним намирницама, у Инспекторату РС кажу да је лани, након лабораторијске провјере, забрањен увоз 60 пошиљки хране, које су уништене или враћене добављачу.

"Тако је одлучено због њихове микробиолошке и хемијске неисправности, труљења, непотпуног или неадекватног декларисања, а ријеч је о пошиљкама месних прерађевина, кондиторских производа, алкохолних пића, сокова и прерађевина од поврћа. Ове пошиљке су углавном из Србије, Хрватске, Њемачке, Аустрије, Македоније, Француске и Холандије", каже за Пресс виша сарадница за односе с јавношћу Душанка Макивић.

Према њеним ријечима, у унутрашњем промету у 2015. години републичка инспекција за храну је наредила повлачење и уништавање 386 килограма хране из малопродаје, која је била неприкладна за људску употребу.

"Разлози су истекао рок употребе, неадекватно декларисање, труљење и друга оштећења. Лани је, према налогу општинских, односно градских инспекција такође уништено 220 килограма хране", истиче Макивићева.

Први пољопривредник Српске Владимир Усорац наглашава да га нимало не чуди што домаћим тржиштем царују трули и неквалитетни прехрамбени производи, с обзиром на то да, како истиче, државне границе практично и не постоје.

"Примјера ради, гранични прелаз Бијача тек је недавно званично отворен, иако годинама преко њега у БиХ несметано улази роба из увоза?! С друге стране, на нашим граничним прелазима нема фрижидера, тако да и не вриједи узимати било какве узорке хране за контролу", истиче Усорац.

Он додаје да у таквој ситуацији никаква новост није то што је тржиште Српске, односно БиХ, постало права депонија за отпад из Европе и свијета.

"Оно што нигдје не би могло да прође, немилице се увози код нас, па ако прође-прође. А прође! Посебно брине астрономска вриједност увезеног меса за прераду, које на нашем тржишту бива прерађено у тоне и тоне хренвиршли, кобасица, салама и пљескавица", истиче Усорац.

Подсјетимо, у БиХ је за десет мјесеци прошле године увезено више од 21.000 тона меса за прераду готових кланичких производа, који се сврставају у трећу класу, а чија вриједност премашује 72 милиона КМ.

У Покрету потрошача Републике Српске наглашавају да поменуте уништене количине спорне робе потврђују да инспекцијске службе прилично добро раде свој посао, што се, како истиче, не би могло рећи за оне на границама.

"Проблем је што на нашем тржишту завршавају производи који су неријетко опасни по здравље, па чак и живот грађана. Овдје прије свега мислим на храну, те дјечје играчке, али и опасне електричне апарате. Да би њихов увоз био смањен, контроле на границама морају бити далеко строже", истиче Петровић.

Извор: Прес РС

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

дон Кихот

27.02.2016 19:19

Ми смо идепонија пропалих политичара попут Баје,Краишника,шпирића,радмановића,Вучићаи осталих цвијановића; дакле ,значи...структурални дијалог...може да почне..

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДЕПОНИЈА ЗА СВЕ

27.02.2016 20:16

БИХ ЈЕ ДЕПОНИЈА ЗА СВЕ,ЗА ЛИЈЕКОВЕ, ПРЕХРАМБЕНЕ ПРОИЗВОДЕ И ЗА ИСЛУЖЕНЕ АМАТЕРЕ ИЗ МЕДЈУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пролазник

27.02.2016 22:58

Баш добро раде! Увезено десетине хиљада тона меса, а уништено 385+220 кг хране

ОДГОВОРИТЕ
Name

Роцко.

28.02.2016 13:25

Јуце сетам Б.Луком И видим на сваком мјесту смртовнице ! Одлазе млади људи.Једемо И пијемо сваста? Од данас избјегавам сумљива меса И преци цу у биљоједе.