Статусна конференција у случају Махмуљин

Суд БиХ данас ће одржати статусну конференцију у случају некадашњег команданта Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиба Махмуљина, којег оптужница терети за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Возуће 1995. године, речено је Срни у овој правосудној институцији.

Босна и Херцеговина 25.02.2016 | 07:49
Статусна конференција у случају Махмуљин

Суд БиХ потврдио је 7. јануара оптужницу која Махмуљина терети за злочин над ратним заробљеницима, рањеницима, болесницима и српским цивилима на подручју општине Завидовићи.

У оптужници се наводи да Махмуљин, у својству команданта Трећег корпуса у чијем саставу је дјеловао и одред "Ел муџахедин" током 1995. године, док је трајала војна акција на ширем подручју Завидовића и Возуће, није ништа предузео да спријечи злочин припадника овог одреда над ратним заробљеницима и цивилима српске националности на том подручју.

Махмуљин је, наводи се у оптужници, имао информације да се припадници овог одреда спремају да почине злочин, а након почињеног злочина није предузео ништа да починиоци буду кажњени.

У оптужници се наводи да су припадници одреда "Ел муџахедин", међу којима су били борци из афро-азијских земаља, након заробљавања цивила и санитетског особља српске националности, убили више од 50 заробљеника од којих су неки убијени ритуалним одсијецањем глава које су након тога показиване другим заробљеницима.

У оптужници се додаје да су припадници овог одреда злостављали и мучили заробљенике, одсијецали им уши и боли их по тијелу, везали и премлаћивали разним предметима, примјењивали изузетно сурове облике мучења, односно везивање заробљеника у згрченом положају са омчом око врата која би се, усљед помјерања, стезала и гушила жртву и тако су их остављали више сати.

Од злостављања и премлаћивања многе жртве имају трајне посљедице и инвалидитет.

Након рата, посмртни остаци десетак жртава пронађени су, идентификовани и сахрањени, а за тијелима осталих жртава се још трага.

Махмуљина оптужница терети да је знао за убиства и злостављања затвореника, која су трајала више од 15 дана у периоду јул-август и у другом случају током септембра 1995. године, те да није ништа учинио да ове злочине спријечи, заустави или да казни починиоца.

На рочишту одржаном 4. фебруара Махмуљин се изјаснио да није крив по оптужници која га терети за злочин против српског цивилног становништва и ратних заробљеника почињен 1995. године на подручју Возуће.

Махмуљин је ухапшен по налоду Тужилаштва и Суда БиХ почетком децембра прошле године, након чега је, уз мјере забране, пуштен да се брани са слободе.

Почетак статусне конференције заказан је за 13.00 часова.

Коментари / 0

Оставите коментар