Живе без школе, месаре а ускоро и апотеке
Рушевине и сабласни алтернативни смјештаји у којима живе стари и болесни, слика је данашње Љубије.
Република Српска 15.02.2016 | 21:15
Становницима ове, некада општине, а данас приједорске мјесне заједнице, највећи проблем је храна. Има их који ни по три дана ништа не поједу.
Више гладна него сита Љубица Комљеновић живи у трошној кући старој преко 100 година. Радила је прије рата у Чајевцу, а са 12 година стажа нема право на пензију.
"Три дана нисам ништа јела. Узела сам соли и осолила воде себи и то попила. Видима ја или убити се или звати некога да помогне. Тада сам назвала Дару и она ми је три пута дошла и донијела хране", рекла је Комљеновић.
Нема потомке нити друге родбине и здравље је издаје. Жали се на бол у ногама и рукама, а губи и равнотежу. Међутим, доктору не иде јер је Дом здравља удаљен 10 километара, па за аутобуске карте, да оде и да се врати, треба издвојити четири марке.
Из истих разлога не иде ни у јавну кухињу. А, питање је да ли би и ту добила оброк.
У јавној кухињи се храни 35 корисника, а постоји потреба за 75.
"Сваки дан двоје, троје, који нису на списку, долазе питају ме има ли шта да неће остати да понесу да једу", открива Каролина Вруна из Друштвеног центра Љубија.
У Љубији живе стари, немоћни, али и избјегли и расељени из двадесетдвије општине бивше Југославије. Са распуштањем колективног центра добили су алтернативне смјештаје али не и посао или редовна примања.
Због тога су у реду у јавној кухињи већ у 10 ујутро. Промрзли је чекају нестрпљиво. Иако храна из Приједора долази тек око 13 часова,
"Немам никавих примања. Живим од ове кухиње. Довољан ми је само један оброк", тврди Демири Сафез, избјеглица из Србије.
Са затварањем Рудника Љубија, одлазе инежењери и радници, општина постаје мјесна заједница. Данас без средње школе, без библиотеке, без месаре. А ускоро према најавама и без апотеке.
"Са 2014. на 2015. умрло је 72, а родило се само троје. Сада вам је јасно шта је Љубија", истиче Миле Инђић, предсједник МЗ Љубија.
Није увијек тако било. Весна Шолаја памти период од 60-их до 90-их када је ту живјело преко 20 хиљада становника и око 5.000 радника.
"Љубија је тад имала средњу школу, ђачки дом, базен, болницу", каже Весна Шолаја из УГ “Рударке” Љубија.
Из околних градова су овдје долазили да раде, да се школују, али и да се забаве.
Шолаја нам показује рушевину која је била Дом културе. Ништа не указује на то да је овдје некада наступао тенор свјетског гласа Луциано Паваротти.
Извор: Н1
Коментари / 12
Оставите коментардивља јабука
15.02.2016 20:30Гласајте опет за Милу Додика, СНСД, ДНС и СП и овај њихов "систем". Вама се само чини да вам је тешко и да сте гладни. Оно прије није ваљало. Оно је била тешка превара. Ово је право. Гледате ли РТРС. не гледате. Обавезно купите себи телевизор.
ОДГОВОРИТЕРе јабука
16.02.2016 05:48А ти гледај сто си гледао и узивај! Надам се да цес остати без памети ако вец ниси!
О
15.02.2016 20:36ТО ЈЕ ПРИМЈЕР УСПЈЕШНЕ ЛОКАЛНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ КОЈУ ВОДИ МАРКО И ДНС
ОДГОВОРИТЕ- -
16.02.2016 06:54Ко је гладан нек се обрати у рудник Љубија: има топлог оброка (за високе функционере)--
Горан БЛ
15.02.2016 20:39Нека задњи не заборави угасити свјетло,а то је ускоро,само да напоменем.
ОДГОВОРИТЕМихаило Микић
15.02.2016 20:54Што смо тражили то смо добили. Имате државу у којој појединци обрћу милионе евра а не марака и на другој страни СИРОТИЊУ рају која нема ни шта да једе. Решење се налази у томе да они који немају шта би да једу милом или силом узму од оних који имају!
ОДГОВОРИТЕмаја 16 02 2016
16.02.2016 06:15Где вам је оних 500 долара? Милорад казе да сви имамо по 500 долара, богатији смо од Америке
Хаха
15.02.2016 23:20Овдје се не ради о Додику Павицу или неком трецем, него о глобалном проблему, за пропаст ове опстине је крива Кина, и њен субвенционисан извоз целика који затвара зелезаре и руднике сиром свијета, а и народ је подједнако крив као и Кина, када је последњи пут купио нешто домаће, или макар из региона????Знате ли ви колико ми воде и хране увеземо поред оволико необрађене земље.... Сви оцекују фабрике, а нико неће домаће да купи, сво су као ултра националисти неки, а дразе им је Њемацко него наше....сјетите се Југославије и тадасњих продавница, је ли било шта увозно у њима, није...е зато су и радиле фабрике....Тако да људи ставите мало прст на цело и запитајте се зашто живимо јадно, на шта тросимо нас новац и гдје тај новац оде и ко нам је крив сто немамо??? И када додик изадје и каже јавно треба увести царине, он је непријатељ број један, кад постоји домаца банка, онда је под хитно треба угасити, не би ли досла нека страна и износила милијарде из земље, затим ако Радисиц и Аваз праве зграду и уплацују милионе пореза на имовину онда је то криминал, а када Арапи у Сарајеву направи схопинг центар пун увозне робе и изнесе бесповратно милионе у Кувајт...онда то није криминал...очигледно нам је судјено да будемо тудји робови јер нисмо боље ни заслузили...Јос нешто, цитао сам студију која каже да када би само годину дана сваки становник Бих куповао искљуциво домаћи производ и користио домаће услуге, плате би свима скоциле за 50% минимално, а незапосленост би се дупло смањила, јер имамо огроман девизни прилив од дијаспоре...
ОДГОВОРИТЕПендула
15.02.2016 23:20Ма дај нам неки референдум ,није ово истина ми зивимо супер
ОДГОВОРИТЕправда
16.02.2016 05:24Ста ова власт уради, није само Љубија таква, има јос опстина Кнезево, Сипово итд.умјесто да направе мање фабрике у тим опстинама.паре се улазу у зграду владе и запслене.да је умјесто изградње зграде владе улозио у сваку опстину по 5 мил.за поједну фабрику.у сваку мање развијену опстину.видје ли би како је народ задоваљан..немам користи од мојих схватања.згрозен сам.
ОДГОВОРИТЕкаже миле
16.02.2016 06:26У Републици Српској се живи боље него у Америци. Ово је само један примјер,а има их пуно у РС
ОДГОВОРИТЕкомсија
17.02.2016 09:03Па ста се свадјате направите црвку иставите цјеновник а сутра други Дзамију, па се волите.
ОДГОВОРИТЕ