Žive bez škole, mesare a uskoro i apoteke
Ruševine i sablasni alternativni smještaji u kojima žive stari i bolesni, slika je današnje Ljubije.
Republika Srpska 15.02.2016 | 21:15
Stanovnicima ove, nekada opštine, a danas prijedorske mjesne zajednice, najveći problem je hrana. Ima ih koji ni po tri dana ništa ne pojedu.
Više gladna nego sita Ljubica Komljenović živi u trošnoj kući staroj preko 100 godina. Radila je prije rata u Čajevcu, a sa 12 godina staža nema pravo na penziju.
"Tri dana nisam ništa jela. Uzela sam soli i osolila vode sebi i to popila. Vidima ja ili ubiti se ili zvati nekoga da pomogne. Tada sam nazvala Daru i ona mi je tri puta došla i donijela hrane", rekla je Komljenović.
Nema potomke niti druge rodbine i zdravlje je izdaje. Žali se na bol u nogama i rukama, a gubi i ravnotežu. Međutim, doktoru ne ide jer je Dom zdravlja udaljen 10 kilometara, pa za autobuske karte, da ode i da se vrati, treba izdvojiti četiri marke.
Iz istih razloga ne ide ni u javnu kuhinju. A, pitanje je da li bi i tu dobila obrok.
U javnoj kuhinji se hrani 35 korisnika, a postoji potreba za 75.
"Svaki dan dvoje, troje, koji nisu na spisku, dolaze pitaju me ima li šta da neće ostati da ponesu da jedu", otkriva Karolina Vruna iz Društvenog centra Ljubija.
U Ljubiji žive stari, nemoćni, ali i izbjegli i raseljeni iz dvadesetdvije opštine bivše Jugoslavije. Sa raspuštanjem kolektivnog centra dobili su alternativne smještaje ali ne i posao ili redovna primanja.
Zbog toga su u redu u javnoj kuhinji već u 10 ujutro. Promrzli je čekaju nestrpljivo. Iako hrana iz Prijedora dolazi tek oko 13 časova,
"Nemam nikavih primanja. Živim od ove kuhinje. Dovoljan mi je samo jedan obrok", tvrdi Demiri Safez, izbjeglica iz Srbije.
Sa zatvaranjem Rudnika Ljubija, odlaze ineženjeri i radnici, opština postaje mjesna zajednica. Danas bez srednje škole, bez biblioteke, bez mesare. A uskoro prema najavama i bez apoteke.
"Sa 2014. na 2015. umrlo je 72, a rodilo se samo troje. Sada vam je jasno šta je Ljubija", ističe Mile Inđić, predsjednik MZ Ljubija.
Nije uvijek tako bilo. Vesna Šolaja pamti period od 60-ih do 90-ih kada je tu živjelo preko 20 hiljada stanovnika i oko 5.000 radnika.
"Ljubija je tad imala srednju školu, đački dom, bazen, bolnicu", kaže Vesna Šolaja iz UG “Rudarke” Ljubija.
Iz okolnih gradova su ovdje dolazili da rade, da se školuju, ali i da se zabave.
Šolaja nam pokazuje ruševinu koja je bila Dom kulture. Ništa ne ukazuje na to da je ovdje nekada nastupao tenor svjetskog glasa Luciano Pavarotti.
Izvor: N1
Komentari / 12
Ostavite komentardivlja jabuka
15.02.2016 20:30Glasajte opet za Milu Dodika, SNSD, DNS i SP i ovaj njihov "sistem". Vama se samo čini da vam je teško i da ste gladni. Ono prije nije valjalo. Ono je bila teška prevara. Ovo je pravo. Gledate li RTRS. ne gledate. Obavezno kupite sebi televizor.
ODGOVORITERe jabuka
16.02.2016 05:48A ti gledaj sto si gledao i uzivaj! Nadam se da ces ostati bez pameti ako vec nisi!
O
15.02.2016 20:36TO JE PRIMJER USPJEŠNE LOKALNE ZAJEDNICE KOJU VODI MARKO I DNS
ODGOVORITE- -
16.02.2016 06:54Ko je gladan nek se obrati u rudnik LJubija: ima toplog obroka (za visoke funkcionere)--
Goran BL
15.02.2016 20:39Neka zadnji ne zaboravi ugasiti svjetlo,a to je uskoro,samo da napomenem.
ODGOVORITEМихаило Микић
15.02.2016 20:54Што смо тражили то смо добили. Имате државу у којој појединци обрћу милионе евра а не марака и на другој страни СИРОТИЊУ рају која нема ни шта да једе. Решење се налази у томе да они који немају шта би да једу милом или силом узму од оних који имају!
ODGOVORITEmaja 16 02 2016
16.02.2016 06:15Gde vam je onih 500 dolara? Milorad kaze da svi imamo po 500 dolara, bogatiji smo od Amerike
Haha
15.02.2016 23:20Ovdje se ne radi o Dodiku Pavicu ili nekom trecem, nego o globalnom problemu, za propast ove opstine je kriva Kina, i njen subvencionisan izvoz celika koji zatvara zelezare i rudnike sirom svijeta, a i narod je podjednako kriv kao i Kina, kada je poslednji put kupio nešto domaće, ili makar iz regiona????Znate li vi koliko mi vode i hrane uvezemo pored ovoliko neobrađene zemlje.... Svi ocekuju fabrike, a niko neće domaće da kupi, svo su kao ultra nacionalisti neki, a draze im je Njemacko nego naše....sjetite se Jugoslavije i tadasnjih prodavnica, je li bilo šta uvozno u njima, nije...e zato su i radile fabrike....Tako da ljudi stavite malo prst na celo i zapitajte se zašto živimo jadno, na šta trosimo nas novac i gdje taj novac ode i ko nam je kriv sto nemamo??? I kada dodik izadje i kaže javno treba uvesti carine, on je neprijatelj broj jedan, kad postoji domaca banka, onda je pod hitno treba ugasiti, ne bi li dosla neka strana i iznosila milijarde iz zemlje, zatim ako Radisic i Avaz prave zgradu i uplacuju milione poreza na imovinu onda je to kriminal, a kada Arapi u Sarajevu napravi shoping centar pun uvozne robe i iznese bespovratno milione u Kuvajt...onda to nije kriminal...očigledno nam je sudjeno da budemo tudji robovi jer nismo bolje ni zasluzili...Jos nešto, citao sam studiju koja kaže da kada bi samo godinu dana svaki stanovnik Bih kupovao iskljucivo domaći proizvod i koristio domaće usluge, plate bi svima skocile za 50% minimalno, a nezaposlenost bi se duplo smanjila, jer imamo ogroman devizni priliv od dijaspore...
ODGOVORITEPendula
15.02.2016 23:20Ma daj nam neki referendum ,nije ovo istina mi zivimo super
ODGOVORITEpravda
16.02.2016 05:24Sta ova vlast uradi, nije samo LJubija takva, ima jos opstina Knezevo, Sipovo itd.umjesto da naprave manje fabrike u tim opstinama.pare se ulazu u zgradu vlade i zapslene.da je umjesto izgradnje zgrade vlade ulozio u svaku opstinu po 5 mil.za pojednu fabriku.u svaku manje razvijenu opstinu.vidje li bi kako je narod zadovaljan..nemam koristi od mojih shvatanja.zgrozen sam.
ODGOVORITEkaže mile
16.02.2016 06:26U Republici Srpskoj se živi bolje nego u Americi. Ovo je samo jedan primjer,a ima ih puno u RS
ODGOVORITEkomsija
17.02.2016 09:03Pa sta se svadjate napravite crvku istavite cjenovnik a sutra drugi Dzamiju, pa se volite.
ODGOVORITE