Препреке: За књижење куће 11.000 КМ

Србима у општини Коњиц на све начине покушавају да отежају повратак на породична огњишта. Митру Куљанину из Брадине, чију је кућу обновила Влада Српске, само за ренту траже 5.000 марака

Босна и Херцеговина 01.02.2016 | 09:57
Препреке: За књижење куће 11.000 КМ

 

НА какве све препреке у настојањима да обнове опљачкану и порушену имовину наилазе Срби, који су до 1992. године живели на подручју општине Коњиц, најбоље сведочи пример Митра Куљанина из Брадине, коме општински органи траже више од 11.000 КМ за укњижење куће, чију је обнову 2009. године платила Влада Републике Српске.

Како нам је рекао Куљанин, 6. јануара ове године добио је решење из Службе за просторно планирање и грађење општине Коњиц, у којем му је наложено да 5.000 марака уплати као ренту и исто толико на име трошкова уређења грађевинског земљишта. Из исте службе траже да се на име накнаде за поступак легализације објекта уплати додатних хиљаду марака.

"Кад сам добио решење по захтеву да се легализује овај објекат, нисам могао да поверујем шта пише. Толики новац ми траже за ренту и уређење земљишта које је у мом власништву, а нису прстом мрднули да ми помогну да саградим кућу, која је порушена крајем маја 1992. године. Наша породична кућа изграђена је још шездесетих година прошлог века и постојала је све док је јединице територијалне одбране из Коњица нису најпре опљачкале, а онда је и запалиле", рекао нам је Куљанин.

Наду да ће овај проблем бити позитивно решен добили смо од Есада Омеровића, помоћника начелника општине Коњиц за послове просторног планирања и грађења, који нам је у телефонском разговору рекао да проблем лежи у чињеници што је кантоналним Законом подручје Брадине проглашено првом агрозоном.

"Тај Закон подразумева претварање пољопривредног у грађевинско земљиште, због чега и јесу одређене толике таксе. Међутим, ми смо у новом просторном плану општине Коњиц, који је у изради, предложили измене и Брадина више неће бити у тој првој групи. Упознат сам са целим случајем и наложио сам да се та ствар провери, тако да верујем да ће тај износ бити смањен", рекао нам је Омеровић.

За Зорана Пологоша, председника Удружења Коњичана Републике Српске, посланика у Народној скупштини Републике Српске и до 1992. године становника Коњица, овакво решење представља још један пример спречавања коњичких Срба у повратку на своја ранија огњишта.

"Посебну димензију овом примеру даје чињеница да се ради о Србима из Брадине, који су прошли невероватну голготу у овом рату, будући да је ово једно од најстрадалнијих српских села у Херцеговини. Крајем маја 1992. године убијено је око 60 житеља Брадине, а преживели, више од 400, прошли су невероватна страдања у логорима Челебићи и Коњиц. Нажалост, ни након 24 године од тог злочина, правде за жртве нема", рекао нам је Пологош.

Кућа за чију легализацију општина Коњиц тражи уплату око 11.000 марака једна је од четири српске куће које су на подручју општине Коњиц 2009. године обновљене средствима Владе Републике Српске.

Иначе, од близу 7.000 Срба колико је живело до 1992. године на подручју општине Коњиц данас живи нешто више од 200 становника српске националности.

ПИТАЊЕ

МИТАР Куљанин који је након протеривања из Брадине ново гнездо свио у Слепчевићу код Шапца пита актуелну коњичку власт колико је познати сарајевски глумац Харис Бурина платио легализацију такође обновљене куће, коју је након рата купио од Митровог стрица Драгољуба, на имању које се налази у непосредној близини.


СТРАДАЊЕ, ПЉАЧКАЊЕ И РУШЕЊЕ

СТАНОВНИЦИ Брадине у последњем рату заиста су претрпели невиђено страдање, пљачкање и рушење. Од Драгана Суботића, председника Удружења Срба повратника у Коњиц сазнали смо да је од 150 српских кућа у Брадини, 20 година након рата, само 11 обновљено.

Свих 150 српских кућа, као и бројни помоћни објекти су у мају и јулу 1992. године заједно са целокупном покретном имовином најпре опљачкани, а затим запаљени. За злочин над Србима из овог највећег српског села на подручју општине Коњиц још нико није одговарао.

(Вечерње новости)

Коментари / 10

Оставите коментар
Name

камелеон

01.02.2016 09:05

Брадина је класичан примјер геноцида над Србима почињеног 1992. године.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Деса

01.02.2016 09:13

Ово није кућа, него вила. По којој линији је влада њему подигла оволику куцу?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

01.02.2016 09:24

Ова ''вила'' никада не може бити замјена за патње и страдања житеља Брадине. Ти ниси Деса ти си пакосница.

Name

Босанац

01.02.2016 09:45

Ништа не може замијенити људски живот, ни све куће свијета. Али морам признати да је Деса добро примјетио, ово је 7 пута већи објекат, направљен од донације владе, од свих осталих које сам ја видио до сада. Колико знам правили су људима неких 7x7 метара кучице, гараже нису ни постојале. Овога је неко из владе добро припазио...

Name

Ре Деса

01.02.2016 09:53

Добро си Приметила, треба ово испитати , неко је некоме кум у овом случају.

Name

Размисли

01.02.2016 10:31

Изглед зна да превари!!! За неку куцу мозес реци да је вила само кад погледас њено унутрасње уредјење па тек онда вањско а све то кад имамо онда је потребна нека познатија локација у неком граду или периферном приградском насељу .... моја куца има пвц столарију и 'бресква' боју фасаде а унутра је јос увјек намјестај из 90 године....

Name

Деса

01.02.2016 10:41

Ево мене опет и мислим у суштини да је лијепо да су добили лијепу кућу и вјероватно су и имали сличну. Искрено и од срца нека им је сретно. Тацно је да ништа не може замјенити толика страдања, толику сеобу и године без куће. Некако ми је смо засматала неједнакост у овом приступу и она је упућена више онима који одлучују. Да је мало више разума фо сада би ови проблеми били у потпуности ријешени.

Name

за ре Деса

01.02.2016 09:28

Јел мислис и на Прњавор?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

01.02.2016 09:34

Само мислим на тебе.

Name

ре Босанац

01.02.2016 11:43

У овом случају нико никога не треба да припази, само је тртебало да онај ко је порушио и попалио куће све доведе у првобитно стање. Пошто, очито у Федерацији БиХ нема воље да се Срби врате у Брадину, ви сада коментаришете ко је једном невољнику, који је срећом остао жив пред најездом злотвора,помогао да направи кућу.Да не буде забуне, овако мислим кад су сви народи у питању, а не само Срби.Али људи, постоји план да се што мање Срба врати у мјеста гдје су били прије овог несрећног рата. Ево један примјер: На три километра од Сарајева према Палама, у близини Козије ћуприје,још увијек зјапе зидине порушених српских кућа. То очито никога у Федерацији не забрињава.Насупрот томе, у више села у околини Пала, обновљене су све бошњачке куће, и то на начин да су много боље и веће од оних које су они имали.Сада те куће већина користи као викендице јер су се настанили у Сарајеву.Сличних примјера је на претек.Да је правде у овој назови држави, сви би били обештећени након рата, а не само један народ.

ОДГОВОРИТЕ