За кога су опасне промјене времена?

Температурне дневне осцилација од 15 и 20 степени и здравим особама доносе главобоље, раздражљивост, несаницу, узнемиреност, умор, недостатак концентрације.

Србија 11.01.2016 | 19:41
За кога су опасне промјене времена?

Главобоља, Мигрена, ПМС, Прехлада, Болови, Стомак, Врат, Укоченост, Депресија, Стрес, Премор Фото-илустрација: Профимедиа
Нагла промена времена из хладног у топло или обрнуто, лоше утиче и на здраве, а камоли на болесне људе, који највише реагују на временске осцилације. Најугроженији су срчани болесници, астматичари и психички лабилне особе, међутим, температурне дневне осцилација до 15 и 20 степени и здравим особама доносе главобоље, раздражљивост, несаницу, узнемиреност, умор, недостатак концентрације…

Међу метеоролошке прилике које највише утичу на погоршање болести убрајају се велика врућина, и то поготово ако се догоди нагло и у време које за њу није уобичајено. Такво време је управо сада. Затим, велика хладноћа, нагла промена ваздушног притиска, ветар, магла и смог.

На овакво време реагује 13 група болесника – реуматичари, астматичари, срчани болесници, особе са чиром на дванаестопалачном цреву и желуцу, пацијенти који пате од психичких тегоба, а група обољења на чије погоршање може да утиче време, обухвата више од 50 болести.

Како нагле промене температуре утичу на здравље и коме највише сметају најбоље говоре извештаји Хитне помоћи. Наиме, упоредо са скоком температуре у Србији, које су изнад просечних вредности за ово доба године, расте и број интервенција.

– Хитна помоћ је претходне ноћи интервенисала 121 пут од чега је шест интервенција било на јавном месту. Током јучерашњег дана имала је 123 интервенције, од чега су 22 на јавном месту, а десиле су се и три саобраћајне незгоде. За помоћ су се јављали хронични болесници са хипертензијом, асматичари и срчани болесници – рекла је портпарол београдске Хитне помоћи Нада Мацура.

Пораст температуре лоше утиче и на особе које пате од болести плућа попут бронхитиса, јер услед топлијег времена, они теже дишу. Непогодује ни особама које имају екцем, јер се погоршава свраб и љуштење коже.

У Србији се и сутра, према прогнози Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), очекује облачно с кишом, током дана претежно сунчано али са највишом дневном температутом до 14 степени.

С обзиром на то, свима се саветује довољно сна, јер он лучи супстанце које снижавају ниво хормона стреса, регулишу крвни притисак и јачају све одбрамбене механизме. Свакодневно је потребно проводити макар мало времена на свежем ваздуху. Ако особа има низак притисак неопходно је да се редовно тушира наизменично топлом и хладном водом.

Тешку, слану и зачињену храну, треба заменити лаганом, свежим воћем и поврћем, и течношћу. Ако имате хроничну болест, избегавајте стрес и строго се придржавајте прописане терапије.

(Телеграф. рс)

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Главобоља

11.01.2016 20:30

За власт.

ОДГОВОРИТЕ