Положено цвијеће на спомен-обиљежје Милану Јелићу
У Модричи су данас положени вијенци и прислужене свијеће на Спомен-обиљежје некадашњем предсједнику Републике Српске Милану Јелићу, поводом Дана и крсне славе Републике Српске, 9. јануара, Светог архиђакона и првомученика Стефана.
Република Српска 08.01.2016 | 21:19
Вијенце на споменик шестом предсједнику Републике Српске положили су изасланици предсједника Републике Српске и Народне скупштине, Миладин Драгићевић и Миле Дмичић, посланици у Народној скупштини Бојан Видић и Славко Глигоревић, начелник општине Модрича Младен Крекић, те чланови Јелићеве породице.
"Ове године, више него досадашњих година Дан Републике славимо и свечаније и многољудније са намјером да дамо свима до знања, и онима који желе да овај датум оспоре, да се Дан Републике Српске не може оспорити", изјавио је Миладин Драгичевић, изасланик предсједника Републике Српске Милорада Додика.
Он је нагласио да ће сутрашњи дан, 9. јануар, бити најсвечанији од 1992. године.
Драгичевић је рекао да се грађани и руководство Републике Српске нису ни надали, нити били свјесни да ће се ударити и на највећу светињу Републике Српске, њен Дан.
Миле Дмичић, изасланик предсједника Народне скупштине Недељка Чубриловића, рекао је да је Дан Републике Српске оспораван неутемељено одлукама које се заснивају на политичким, а не правним аргументима.
"Дан Српске рођендан је државноправне јединице Републике Српске у БиХ и он се се не може промјерати, укинути било којим међународним актом, па тиме, и поготово, не одлуком уставно-судског органа који не може да мијења историјске и правне чињенице у БиХ", рекао је Дмичић.
Према његовим ријечима, Дан Републике треба прхватити не само као трајан догађај у цивилизацијском и демократском животу БиХ, него и као тековину савременог свијета који потпуно идентично, а Република Српска то чини на секуларан начин, обиљежава своје историјске догађаје.
Говорећи о некадашњем предсједнику Милану Јелићу, Дмичић је истакао да га грађани Републике Српске памте као савременог политичара, привредника, универзитетског професора и хуманисту, као човјека и предсједника који је имао визију о стратегијском развоју, о финансијској консолидацији Српске као и бризи за човјека и његовом економском и социјалном положају.
Милан Јелић преминуо је 30. септембра 2007. године у 51. години од посљедица срчаног удара.
Послије потписивања Дејтонског споразума, Јелић је биран за посланика у Народној скупштини Републике Српске. Од марта 2006. године био је министар привреде, енергетике и развоја Републике Српске, а од 9. новембра 2006. до смрти био је предсједник Републике Српске.
Извор: Истинито
Коментари / 0
Оставите коментар