Položeno cvijeće na spomen-obilježje Milanu Jeliću
U Modriči su danas položeni vijenci i prislužene svijeće na Spomen-obilježje nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske Milanu Jeliću, povodom Dana i krsne slave Republike Srpske, 9. januara, Svetog arhiđakona i prvomučenika Stefana.
Republika Srpska 08.01.2016 | 21:19
Vijence na spomenik šestom predsjedniku Republike Srpske položili su izaslanici predsjednika Republike Srpske i Narodne skupštine, Miladin Dragićević i Mile Dmičić, poslanici u Narodnoj skupštini Bojan Vidić i Slavko Gligorević, načelnik opštine Modriča Mladen Krekić, te članovi Jelićeve porodice.
"Ove godine, više nego dosadašnjih godina Dan Republike slavimo i svečanije i mnogoljudnije sa namjerom da damo svima do znanja, i onima koji žele da ovaj datum ospore, da se Dan Republike Srpske ne može osporiti", izjavio je Miladin Dragičević, izaslanik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
On je naglasio da će sutrašnji dan, 9. januar, biti najsvečaniji od 1992. godine.
Dragičević je rekao da se građani i rukovodstvo Republike Srpske nisu ni nadali, niti bili svjesni da će se udariti i na najveću svetinju Republike Srpske, njen Dan.
Mile Dmičić, izaslanik predsjednika Narodne skupštine Nedeljka Čubrilovića, rekao je da je Dan Republike Srpske osporavan neutemeljeno odlukama koje se zasnivaju na političkim, a ne pravnim argumentima.
"Dan Srpske rođendan je državnopravne jedinice Republike Srpske u BiH i on se se ne može promjerati, ukinuti bilo kojim međunarodnim aktom, pa time, i pogotovo, ne odlukom ustavno-sudskog organa koji ne može da mijenja istorijske i pravne činjenice u BiH", rekao je Dmičić.
Prema njegovim riječima, Dan Republike treba prhvatiti ne samo kao trajan događaj u civilizacijskom i demokratskom životu BiH, nego i kao tekovinu savremenog svijeta koji potpuno identično, a Republika Srpska to čini na sekularan način, obilježava svoje istorijske događaje.
Govoreći o nekadašnjem predsjedniku Milanu Jeliću, Dmičić je istakao da ga građani Republike Srpske pamte kao savremenog političara, privrednika, univerzitetskog profesora i humanistu, kao čovjeka i predsjednika koji je imao viziju o strategijskom razvoju, o finansijskoj konsolidaciji Srpske kao i brizi za čovjeka i njegovom ekonomskom i socijalnom položaju.
Milan Jelić preminuo je 30. septembra 2007. godine u 51. godini od posljedica srčanog udara.
Poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma, Jelić je biran za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Od marta 2006. godine bio je ministar privrede, energetike i razvoja Republike Srpske, a od 9. novembra 2006. do smrti bio je predsjednik Republike Srpske.
Izvor: Istinito
Komentari / 0
Ostavite komentar