Страх од напада на територији Америке

Центар за превентивну акцију утицајног америчког Савета за спољне односе као највеће претње националној безбедности и интересима САД у 2016. години истиче могућност напада на тлу Сједињених Држава, који би за последицу имао велики број жртава. Помиње се да је овакав сценарио замислив и у земљама савезницама Америке.

Свијет 22.12.2015 | 08:30
Страх од напада на територији Америке

Предвиђа се и могућност "разорног сајбер напада" на кључну америчку инфраструктуру.

Центар који је пре две године као "највећу претњу" издвојио опасност од ширења сиријског сукоба, и за наредну годину предвиђа да ће управо на овом ратишту доћи до интензивирања борби.

У овом осмом годишњем истраживању, први пут се међу највећим претњама за САД издваја и политичка нестабилност у Европи. Та претња је, како се наводи, последица "прилива миграната, јачања социјалне нестабилности, напада терориста или насиља према избеглицама и мигрантима".

Значајна претња у 2016. је, кажу, и могућност велике кризе са Северном Корејом.

Како је навео један од главних аутора истраживања Пол Стејрс, на списку првостепених претњи "већина је на овај или онај начин повезана с Блиским истоком". Очекује се даља фрагментација Либије и Ирака, повећане тензије између Израелаца и Палестинаца, интензивирање политичког насиља у Турској и Авганистану, нестабилност у Египту.

Могући сукоб Русије и неке од земаља НАТО је, међутим, претња од умереног значаја. И ширење сукоба Русије и Украјине је, уместо прошлогодишњег високог, добило средњи приоритет, после постизања примирја у Донбасу. Са списка првостепених претњи, на списак средњих "пала" је могућност сукоба Кине са суседима у Јужном кинеском мору.

Међу најмање озбиљним претњама су могући сценарији политичке нестабилности у Саудијској Арабији или Конгу, као и потенцијалне активности исламиста у Русији.

Основан 1921. године, са седиштем у Њујорку, и нацеларијом у Вашингтону, Савет за спољне односе окупља 4.900 чланова. Искусни политичари, бивши државни секретари, директори ЦИА, банкари, адвокати, професори, новинари, овај институт чине једном од најутицајнијих спољнополитичких организација у САД. Велики финансијери после оснивања Савета били су фондације "Рокфелер" и "Форд", а чланови Управног одбора укључују Медлин Олбрајт и Колина Пауела.

Извор: Вечерње НОВОСТИ

Коментари / 0

Оставите коментар