Доказ да је Ињац знала за дешавања у Балкан Инвестмент банци
Директорица Агенције за банкарство Републике Српске Славица Ињац била је службено упозната са катастрофалним стањем у Балкан Инвестмент Банци, али је избјегла да у складу са законским овлаштењима уведе привремену управу или јој одузме дозволу за рад чиме би се спријечило извлачење новца грађана Републике Српске. Ово је закључак тајне интерне документације која је у посједу пословног портала ЦАПИТАЛ.ба
Република Српска 10.12.2015 | 10:45
Портал ЦАПИТАЛ је у посједу Записника о обимној контроли Балкан Инвестмент банке коју је од 29. новембра 2012. до 21. фебруара 2013. године провео петочлани тим Агенције за банкарство РС, на којем стоји напомена „СТРОГЕ ТАЈНОСТ И ПОВЈЕРЉИВОСТИ“, као и „ЗАБРАНА његовог објављивања и откривања података“.
У Записнику, на 61. страници, наводи се чак 27 закључака о утврђеним крупним кршењима закона, подзаконских аката и Статута банке, који показују толерисање осмишљене акције извлачења новца преко пласирања ненаплативих кредита повезаним правним лицима, до неадекватних резервација, неефикасне организације и пада нето капитала знатно испод законског минимума.
"Банка је према групи повезаних лица имала изложеност од преко 40 одсто основног капитала, као и збир великог излагања кредитном ризику од 97 милиона КМ или 348 одсто основног капитала."
Контрола Агенције је још 2013. године открила оно што ће тек двије и по године касније открити МУП РС и поднијети извјештај Специјалном тужилаштву РС о давању ризичних кредита чиме је банка оштећена за више од 56 милиона КМ, а о чему је ЦАПИТАЛ недавно писао.
У Записнику о обимној контроли наводи се да је НО БИБ супротно економским интересима банке и без кредитне анализе одобравао ризичне кредите фирмама „Кваско“, „Балканика“ Бањалука, „Капитални пројекти“ Брчко, „Инерга“ Бихаћ и „Енсцо 165 Лимитед Сцотланд“.
Ово је банку изложило значајном ризику ненаплативх кредитних пласмана, односно губитку, што је кршење Закона о банкама и Одлуком о минималним стандардима за управљање кредитним ризиком и класификацијом активе банке.
Записником се констатује да у банци нема потпуне документације о кредитима и гаранцијама, да није извршена идентификација групе међусобно повезаних лица, да није постојао систем идентификације, праћења и извјештавања о повезаним лицима.
Контрола Агенције је утврдила да је БИБ на крају 2012. године имао нето капитал од 6,7 милиона КМ те да је адекватности капитала 3,18 одсто, што је знатно мање од прописаног минимума Законом о банкама РС.
Откривено је да је банка у пословни простор уложила 17,3 милиона КМ или чак 62 одсто основног капитала, што је за 12 одсто више од прописаног максимума.
Кредитни губици 150 милиона КМ!!!
У Записнику, који је Славица Ињац имала у рукама, наводи се да Банка није обрачунала адекватне резерве, те да недостајуће резерве за кредитне губитке банке по извршеној контроли износе 9,8 милиона КМ.
„Потенцијални кредитни губици износе 149,8 милиона КМ или 59 одсто ризичне активе, док невалидна актива (категорија Ц,Д и Е) износи 123,6 милиона КМ или 40 одсто укупне активе“, алармантан је податак из Записника.
Наводи се да кредитни ризичар ни у једном случају није давао мишљење, иако је оно обавезно и служи као основ за доношење коначне одлуке за одобравање кредита на вишим нивоима.
Банка није вршила мониторинг имовине која је узета у залог за одобрене кредите, нити је успоставила ефикасну организацију врло важних сектора у пословању попут Сектора средстава, Сектора за људске ресурсе и Сектора за контролу ризика.
„План капитала банке је уопштен и нереалан…Интерна ревизија кадровски непотпуна….Стратешки и годишњи Пословни план Банке су нереални, нису усклађени нити прилагођени стању и потребама Банке“, наводи се у Записнику о обимној контроли Балкан Инвестмент Банке.
Повезане фирме и Фармланд
Банке је одобрила 19,8 милиона КМ кредита страним компанијама „Еxцлусива Генерал Рода Тоwн“ Британска Дјевичанска острва, „Милсон Цапитал Цорпоратион“ Тортола, Британска Дјевичанска острва, „Форсите Бенефитерс“ Панама Цитy, „Суперстоне Цорпоратион“ Цхарлстоwн, „Норхлинк“ Јунеау УСА, а за куповину акција фирми које су биле у власништву Банке.
Банка је, наводи се у Записнику, са укупно 27,4 милиона КМ кредитирала и домаћа правна лица а која су у власништву страних фирми, попут „Алумине“ Зворник и „Енерголиније“, те „Балканика“ Бањалука и „Фармланд“ Нова Топола.
Контрола открива да Управа Банке није испунила чак 29 препорука накнадне контроле Сектора средстава које је утврдила интерна ревизија, „што показује неефикасности управе банке“.
„Банка је предузела одређене мјере да би ојачала позицију капитала, али то је недовољно у односу на висок ниво кредитног ризика, којем је банка изложена. Висок ниво неквалитетне активе је проузроковао значајно смањење нето капитала и адекватности капитала, знатно испод прописаног минимума, што даље изискује ходно предузимање мјера од стране одговорних лица Банке“, наводи се у Записнику.
Како је Агенција толерисала кршење закона најбоље показује посљедњи закључак у Записнику.
„Банка није у потпуности извршила ни претходне налоге по рјешењима Агенције који се односне на претходну обимну и циљану контролу извршења налога, те и даље не поступа у складу са законским и подзаконским актима Агенција, што није у складу са чланом 125. Закона о банкама РС“, наводи се у Записнику.
Узалудан аларм: „Стање је критично лоше!“
„Управљање и рукођење банком од стране Надзорног одбора и Управе банке (коју од августа 2011. када је разријешен Жилвинас Милериус“ чини само један члан-директор банке) је КРИТИЧНО ЛОШЕ“, констатује се у Записнику.
Контролори су ово закључили на основу сљедећих кршења закона и прописа:
– Адекватности капитала и нето капитал испод законског минимума
– Висок ниво недостајућих резерви
– Значајно повећање излагање кредитном ризику
– Евидентан одлив депозита
– Непостојање система праћења повезаних лица
– Концентрација кредитног ризика изнад законског ограничења,
– Не постојање система управљања кредитним ризиком пословања са нерезидентима и лицима повезаним са банком
– Кршење ограничења Агенције за банкарство
– Нејасно дефинисане надлежности и одговорности у појединим сегментима пословања
– Идентификовани значајни проблем у сегменту ликвидности и управљања средствима
– Неодговарајући систем интерних контрола
– Неефикасна интерна ревизија
– Стратешки и пословни план нереални
Бања за прање новца
Бањско рекреативни центар Шехер Бањалука је био прави извор за извлачења милиона.
Банка је Бању Шехер добила наплатом потраживања од „Инвент стана“ Бањалука и евидентирала је као стална средства за продају у износу од 4,6 милиона КМ. Но, оно што је занимљиво да је у тај износ укључила и 403.000 КМ за консултантске услуге које су плаћене физичком лицу. За износ консултанских услуга контроли Агенције је презентована Одлука директора и Уговор о дјелу, закључен између Банке и физичког лица који је уопштен и на основу које није потпуно јасно какве консултанске услуге је Банка користила“, наводи се у Записнику.
Бања Шехер је послужила и за нове комбинације.
Банка је „Инерги“ Бихаћ дала кредит од 3,3 милиона КМ, а залог је била Бања Шехер која је у моменту закључивања уговора већ била продата предузећу „Балканика“ Бањалука.
Банка је „папрено“ платила консултанске услуге и случају преузимања пословне зграде фиме „Велепромет“ која је била гаранција за потраживање од фирме „Јањош“ Приједор. Физичком лицу је за консултантске услуге је исплаћено 309.000 КМ, на основу уговора о дјелу, који је такође уопштен и на основу којег није јасно какве је његове консултантске услуге користила.
Поред тога што је само у два ова случаја исплатила више од 700.000 КМ за консултантске услуге, Банка је за овај износ увећала вриједност стечене материјалне активе, што је супротно Одлуци о мимималним стандардима управљања кредитним ризиком.
(Цапитал)
Коментари / 27
Оставите коментарискрено
10.12.2015 09:51Све је исто знала и за Бобар банку. Сав криминал који се десио у ове двије банке кривац је Славица...
ОДГОВОРИТЕЕ
10.12.2015 10:38ЈЕСТ ЗНАЛА ,КАО и МНОГИ ДРУГИ А НИСУ РЕАГОВАЛИ ПО "ЗАКОНУ",ЈЕР СУ ИМАЛИ КОРИСТ ОД ТОГА ;СВЕ САМИ КРИМИНАЛЦИ !
Мики
10.12.2015 11:19Крив је Милорад и његови Кумови
МИХАИЛО МИКИЋ
10.12.2015 17:55ИСКРЕНО речено крив је народ који је своју будућност препустио "политичарима" у руке и дозволио лоповима да се умноже у јавном и државном сектору као гљиве после кише!
Хм
10.12.2015 09:54Па наравно да је знала, а знали су и многи други, да не кажем сви остали. Нема лицемјера као у РС. Овим ентитетом управља мафијаш а народ се изборио за то. Према томе шта сад хоћете?
ОДГОВОРИТЕСиме
10.12.2015 09:56Ма јок није знала као и ови сви горе .... хехехехе мој народе, овцо за сисање!
ОДГОВОРИТЕблука
10.12.2015 10:02Све је јасно као и до сада. Гдје су афере и гдје се краде, увијек све води на једну (и само једну) адресу..јест политика добра ствар. Хапас стотине милиона а никад ником не одговарас, вец те сматрају способним и сналазљивим. Богатис се на несреци сопственог народа и плацу његове дјеце, које се и тако све мање радја.
ОДГОВОРИТЕПРОПАСТ
10.12.2015 10:08ЗБОГ ОВАКИХ СНСД ОВИ ЛОПОВА НАРОД НЕМА КРУВА ДА ЈЕДЕ И НЕК НЕМА ТО ЈЕ НАРОД И КРИВ
ОДГОВОРИТЕуг
10.12.2015 10:11Нормално све се зна само сто политикс игра улогу
ОДГОВОРИТЕВасилије
10.12.2015 10:12У затвор багру!
ОДГОВОРИТЕп
10.12.2015 10:12ООООПАААА! ИДЕМО!СНСД КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА...
ОДГОВОРИТЕштедиша
10.12.2015 10:37На крају свега ће за многе бити јако залосно и тузно. Ништа вјечно не траје, све има свој крах!
ОДГОВОРИТЕкусо
10.12.2015 10:38Ма ста це јадна Славица. Она вјероватно није ни сконтала ста јој је посао.
ОДГОВОРИТЕОн рефлецтион
10.12.2015 10:49Оваквих као Славица има на стотине. На свим битним позицијама у РС су такве. Потпиши и ћути ако нећеш да те шутнемо. Што не би она примала ту масну плату а не нека друга. Све исто би било да је ту била нека друга а она умјесто те неке друге. Змију се туче у главу а не по репу.
Драган
10.12.2015 14:30Људи гласају за странку или неког појединца...а онда ставе на одређене позиције људе који одлучују о државном богатству и ресурсима, за које нико није гласао.
Таксират
10.12.2015 10:43У стабилним и развијеним демократским системима, гдје политицари (у сирем смислу – партије) измедју осталог имају здрав ниво етицке и моралне одговорности, ово знаци ’с музиком или без ње’ аутоматски склањање људи са одредјених функција. Засто? Па људи знају да ако се то (на вријеме) не уради, онда долази до свих прескупих посљедица које су видне у осталим системима дрцних људи (када тонем, тонем до краја итд.).
ОДГОВОРИТЕСИПА
10.12.2015 10:50Сацекајте јос мало, истраге су при крају. А онда УХАПСИТИ!
ОДГОВОРИТЕАцо
10.12.2015 10:52Па након овога банка је докапитализован. Реално није Славица дјелила новац..
ОДГОВОРИТЕпеле
10.12.2015 11:24Да,све је знала,али није смјела ништа подузимати јер изнад себе имала је Владу РС,премијера,и главног Бају.Ништа се није смјело радити без втха СНСД-а са Бајом на челу.Питате се откуд Баји 750.000 еура дА КУПИ ВИЛУ У бЕОГРАДУ.пЉАЧКА ТРАЈЕ ОД 2006.Г0ДИНЕ.
ОДГОВОРИТЕxxx
10.12.2015 12:47Под хитно обавити прерасподјелу радних мјеста све"лаксе"криминалце,обијаце трафика итд из туњица и фоце замијенити са овим дрзавним слузбеницима дрзава би била далеко нормалнија.
ОДГОВОРИТЕИГОКЕА
10.12.2015 13:00ИГОКЕА ЈЕ ТАЈНА СЛУЖБА. СВЕ СУ ЗНАЛИ И НИШТА НИСУ ПРЕДУЗЕЛИ.
ОДГОВОРИТЕСНСД-е ЈЕ СЕКТА
10.12.2015 13:13НЕМА НАМА СПАСА.
ОДГОВОРИТЕборац ВРС
10.12.2015 14:12Када би они који морају зељели лако је све распетљати .Славици Ињац треба запријетити казну затвора од 20 година сто је и заслузила.А онда јој дати сансу да за несто мању казну СВЈЕДОЦИ . И ето и Баје , Тегелтије,Зељке,Џомбица,. . . и јос десетак из организоване групе која унисти овај ЦАСНИ НАРОД. Или да тај марод због нерада институција узме ствари у своје руке. Онда би КАЗНА БИЛА МНОГО ВЕЦА.
ннн
10.12.2015 14:31А гадј је пецат, ово мозе свако написати
ОДГОВОРИТЕборг
10.12.2015 14:51Ово ће одјекнути у Европи а можда и на сусједним континентима.
ОДГОВОРИТЕПатриота
10.12.2015 22:36Славица је узела огромне паре ститеци и покривајуци незаконите радје Бобар, Балкан и Ниве банке.., у торби су јој носене паре за то.... Срам је било, одговараце за то кад тад...
ОДГОВОРИТЕГоја
11.12.2015 15:00Срм Вас било борца прве категорије,кои је отисао у Славониу 91оперисане кицме,а после рата заменио три кука и артерију крвни судова.Сад је нареду операција срца.Рви,а скинули су ми 3 категорије инвалидности и од пензије ми отели 160 км Укупно 220 км. Нека купе зато себи последње.