Покрадени милиони - Вучетић на слободи

Јавно предузеће „Никола Тесла“ Бањалука због немогућности да плаћа постојећи пословни простор распродаје канцеларијски намјештај.

Република Српска 23.11.2015 | 15:27
Покрадени милиони - Вучетић на слободи

На улазним вратима предузећа истакнуто је обавјештење да продају канцеларијски намјештај и да заинтересовани све потребне информације могу добити у њиховим канцеларијама које напуштају, на 4. спрату зграде у којој је смјештена и Инвестиционо-развојна банка Републике Српске.

Директорица „Николе Тесле“ Перса Климента рекла је за портал ЦАПИТАЛ да су се одлучили на продају вишка канцеларијског намјештаја јер се пресељавају у мањи и јефтинији пословни простор.

„Садашњи пословни простор нам је прескуп и превелик. Три постојеће канцеларије замијенићемо са само једном, али на другој локацији“, рекла је Климента.

У сједишту Николе Тесле у Бањалуци запослено је четворо, а у Билећи заједно са производњом ради 135 радника.

Климента која је недавно преузела директорску позицију није жељела откривати детаље о тренутном пословању „Николе Тесле“, додајући да се нада ће „успјети да покрену неке ствари и да већ има договорене одређене послове о чему ће моћи више рећи за 20 дана“.

Покрадени милиони – Вучетић на слободи

Јавно предузеће „Никола Теслу“ од почетка оснивања прате афере.

Влада Републике Српске је 2012. године Вучетића поставила за директора новооснованог државног предузећа „Никола Тесла“ које је требало да „запосли 2.000 радника“ у текстилној индустрији и „препородити Херцеговину“, али све је на крају остало на „празној причи“. Предузеће је направило милионске губитке, ИРБ је Вучетићу дао кредит од пет милиона КМ, а радници у Билећи су мјесецима штрајковали због неисплаћених плата. Влада се послије није оглашавала, а Вучетић је нестао без трага.

Народна скупштина Републике Српске је по хитном поступку, на приједлог Владе, у априлу 2013. године дала безусловне гаранције Републике Српске за кредитно задужење предузећа „Никола Тесла“ код банака за износ од 12 милиона КМ.

Влада је 25. марта прошле године смијенила Вучетића са директорске позиције у предузећу „Никола Тесла“. Никада нису објављени званични разлози за његову смјену, нити финансијски извјештаји „Николе Тесла“.

Бивши савјетник за инвестиције предсједника Републике Српске Драган Вучетић користио је сваку прилику да украде државни новац користећи јавно предузеће „Никола Тесла“ у којој је био директор, пројекат Електромобил и своју приватну фирму у Њемачкој „проф. Вучетић ГМБХ“, показује то допуна извјештаја о кривичном дјелу коју је МУП Републике Српске доставио Специјалном тужилаштву Републике Српске.

Интерпол тражи Драгана Вучетића

Припадници Управе криминалистичке полиције (УКП) МУП-а Републике Српске у сарадњи с њемачким Интерполом и даље воде истрагу против бившег вршиоца дужности директора јавног предузећа „Никола Тесла“ Драгана Вучетића који покушава да заметне трагове својих махинација.

Током истраге, сазнаје Пресс, утврђено је да је Вучетић у марту прошле године, када је смијењен с мјеста директора, практично угасио предузеће „Никола Тесла ГМБХ“ које је регистровао у Келну и које му је служило за извлачење новца из Републике Српске.

Подсјећамо, кривична пријава против Вучетића због сумње да је злоупотријебио службени положај и извршио пословну превару којом је предузећу „Никола Тесла“ узроковао штету од 1.104.878 КМ поднесена је почетком јуна ове године.

Отказао закупнину

Према тврдњама извора нашег листа упућеног у истрагу, Драган Вучетић је предузеће „Никола Тесла ГМБХ“ регистровао у суду у Келну, а као сједиште предузећа наведена је адреса у градићу Бедбург који броји око 25.000 становника.

– Мјесто његовог пребивалишта је у Бернхајму, а закупнина за простор у Бедбургу у којем је било пријављено Вучетићево предузеће отказана је прије 18 мјесеци, што значи да је Вучетић одавно почео да замеће трагове. Полиција Српске сарађује с Интерполом, а истрага ће се морати водити путем међународне правне помоћи, што је због своје процедуралне природе прилично споро – рекао је саговорник Пресса.

Он подсјећа да се Драган Вучетић одрекао држављанства БиХ још 2010. године, дакле прије него што је дошао у БиХ и прије него што је именован за директора јавног предузећа „Никола Тесла“, за које је република Српска гарантовала кредит од 12 милиона КМ. Почетком јуна ове године, када је против Вучетића поднесена кривична пријава Специјалном тужилаштву Републике Српске, из МУП-а Републике Српске прецизирано је да Вучетића сумњиче да је злоупотребу службеног положаја и пословну превару извршио у периоду од 9. октобра 2012. до 24. марта 2014. године и омогућио стицање противправне имовинске користи фирми „Никола Тесла ГМБХ“ из Келна од 500.175 КМ.

Одговорно лице у два предузећа

Из МУП-а Српске тада је појашњено да је Вучетић противправну имовинску корист стекао тако што је по пројекту „Електромобил“ извршио испоруку робе и услуга предузећу „Никола Тесла ГМБХ“ Келн, а истовремено предузеће „Никола Тесла“ Бањалука оптеретио издајући мјенице у њено име и на њен терет као гаранцију да ће предузеће из Келна, тј. из Бедбурга испунити преузете обавезе.

– Драган Вучетић био је одговорно лице у оба предузећа, а противно статуту и одлуци Владе Републике Српске као већинског власника „Николе Тесле“ д.о.о. Бањалука, основао је истоимено предузеће у Њемачкој – објашњено је тада из МУП-а Републике Српске.

Из Министарства цивилних послова БиХ почетком априла ове године потврђено је медијима да се Драган Вучетић одрекао држављанства БиХ још 2010. године.

Бивше раднице „Николе Тесле“ у Билећи су недавно испред овог текстилног предузећа тражиле да им се исплате топли оброк и 20 мјесеци пореза и доприноса на плату, колико им у просјеку ово предузеће дугује, рачунајући и период прије промјене његовог назива.

Извор: Цапитал

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

сноуден

23.11.2015 15:02

Брацо мила па ово нема нигдје .Вуцетиц,Литванци ко год додје несто марне дрпи и украде у српској.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хровоје

23.11.2015 22:09

Хехехехехехехехехехеххе

Name

Мики

23.11.2015 16:12

Сво зло по РС долази од Баје и његових кадрова.

ОДГОВОРИТЕ
Name

миливоје

23.11.2015 19:14

Молим да нам се дају подаци опширни ко је и одакле Вучетић Драган, да ли их има више са истим именом и презименом?

Name

Крајишник

23.11.2015 18:18

Само их све похапсити. До ујутру.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ана

23.11.2015 18:24

Свако јавно предузеће има Надзорни одбор, ко су ти људи,зашто они не одговарају, јер су морали све знати шта се у Тесли ради, они нису побјегчи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Микаило

23.11.2015 19:37

Мозда да га потразе на послу, у кабинету предсједника РС? Та особа је председников савјетник.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брле

23.11.2015 19:40

Вучетић је радио све по закону који је усвојила наша ненародна скупштина.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тесла

23.11.2015 19:59

Заштитите име Николе Тесле!

ОДГОВОРИТЕ
Name

папак

23.11.2015 20:00

Лик и име "Никола Тесла" умјесто да се са постовањем помиње, доводи се на залост у везу са актуелним криминалним радњама и корупцијом. То јос једног говори о послијератној "култури" која иде у корак са стилом вербалних обрацуна насих "лидера". Срамота једна за српски род, који уопсте не зна цијенити властите великане. А камоли стране?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре Свима

24.11.2015 06:18

Ето колико постујете Николу Теслу са тим да је Србин, а укаљали сте му име... Не узимајте висе имена постених и добрих Срба висе никада у своје лоповске намјере...

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

24.11.2015 10:14

Паре су заврсиле код оних који су одобили кредите,а Вуцетиц је добио неки постотак. То им је сема како зграбе себи милионе.таквих фирми има у сваком граду коме је ИРБ одобрила милионске кредите а они нису ни покренули производњу или су је преселили у Србију. Сад ти власници јавно прицају колико су они задрзали за себе,колико су министри узели себи. Ово висе не мозе под козу.

ОДГОВОРИТЕ