Не штитимо дјецу на прави начин, стварамо има препреке

Иако је БиХ потписник конвенција УН о правима дјеце и правима лица са инвалидитетом, дјеца и њихове породице немају или им је веома отежан приступ основним службама за остваривање тих права, упозорила је данас у Сарајеву замјеник представника Уницефа у БиХ Ана Риати.

Република Српска 20.11.2015 | 14:28
Не штитимо дјецу на прави начин, стварамо има препреке

Она је изразила наду да ће конференција под називом "Јер и ја постојим", која је у организацији Заједничке комисије за људска права и у сарадњи са Уницефом данас одржана у Парламентарној скупштини БиХ, помоћи предузимању неких конкретних корака како би се дјеци са посебним потребама и њиховим породицама помогло да остваре своја права.

Члан Комисије за људска права Парламентарне скупштине БиХ Маја Гасал Вражалица указала је на проблем породица, нарочито самохраних мајки са дјецом са посебним потребама јер немају институционалну подршку нити заштиту.

Посебан проблем, према њеним ријечима, представља непостојање дневних центара, односно системског рјешења за дјецу са посебним потребама и њихове родитеље.

"Није циљ само да слушамо, ово је први корак да се сви - и владин и невладин сектор умрежимо и помогнемо у рјешавању проблема", истакла је Вражалица, констатујући да ни невладин сектор сам између себе није увезан.

Омбудсман за људска права БиХ Јасминка Џумхур изјавила је да се на данашњи дан, када се обиљежава годишњица усвајања Конвенције о правима дјетета, може рећи да заштита дјеце као посебно угрожене категорије у сваком друштву није достигла онај ниво који захтијева Конвенција.

"Подијељене надлежности, поготово у сфери социјалних права, доводе до тога да је отежан приступ правима попут социјалних и права на образовање, а то се свеукупно одражава не само на дијете као јединку друштва него на породицу као цјелину", истакла је Џумхурова.

Она је подсјетила да Институција омбудсмана БиХ годинама у својим специјалним извјештајима указује на нејачање капацитета центара за социјални рад, за које каже да су постали институције које се баве папирима.

"Без јаких институција, без обзира на то како квалитетни били закони, не може се обезбиједити примјена права и ми у БиХ то имамо на дјелу", навела је Џумхурова.

Данашња конференција окупила је представнике бројних институција и удружења која се баве питањем заштите дјеце како би се поспјешило рјешавање проблема на које наилазе, те указало на искуства родитеља дјеце са посебним потребама у погледу друштвено-административних препрека, дискриминација, нетолеранције и занемаривања.

Коментари / 0

Оставите коментар