Ne štitimo djecu na pravi način, stvaramo ima prepreke
Iako je BiH potpisnik konvencija UN o pravima djece i pravima lica sa invaliditetom, djeca i njihove porodice nemaju ili im je veoma otežan pristup osnovnim službama za ostvarivanje tih prava, upozorila je danas u Sarajevu zamjenik predstavnika Unicefa u BiH Ana Riati.
Republika Srpska 20.11.2015 | 14:28
Ona je izrazila nadu da će konferencija pod nazivom "Jer i ja postojim", koja je u organizaciji Zajedničke komisije za ljudska prava i u saradnji sa Unicefom danas održana u Parlamentarnoj skupštini BiH, pomoći preduzimanju nekih konkretnih koraka kako bi se djeci sa posebnim potrebama i njihovim porodicama pomoglo da ostvare svoja prava.
Član Komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Maja Gasal Vražalica ukazala je na problem porodica, naročito samohranih majki sa djecom sa posebnim potrebama jer nemaju institucionalnu podršku niti zaštitu.
Poseban problem, prema njenim riječima, predstavlja nepostojanje dnevnih centara, odnosno sistemskog rješenja za djecu sa posebnim potrebama i njihove roditelje.
"Nije cilj samo da slušamo, ovo je prvi korak da se svi - i vladin i nevladin sektor umrežimo i pomognemo u rješavanju problema", istakla je Vražalica, konstatujući da ni nevladin sektor sam između sebe nije uvezan.
Ombudsman za ljudska prava BiH Jasminka Džumhur izjavila je da se na današnji dan, kada se obilježava godišnjica usvajanja Konvencije o pravima djeteta, može reći da zaštita djece kao posebno ugrožene kategorije u svakom društvu nije dostigla onaj nivo koji zahtijeva Konvencija.
"Podijeljene nadležnosti, pogotovo u sferi socijalnih prava, dovode do toga da je otežan pristup pravima poput socijalnih i prava na obrazovanje, a to se sveukupno odražava ne samo na dijete kao jedinku društva nego na porodicu kao cjelinu", istakla je Džumhurova.
Ona je podsjetila da Institucija ombudsmana BiH godinama u svojim specijalnim izvještajima ukazuje na nejačanje kapaciteta centara za socijalni rad, za koje kaže da su postali institucije koje se bave papirima.
"Bez jakih institucija, bez obzira na to kako kvalitetni bili zakoni, ne može se obezbijediti primjena prava i mi u BiH to imamo na djelu", navela je Džumhurova.
Današnja konferencija okupila je predstavnike brojnih institucija i udruženja koja se bave pitanjem zaštite djece kako bi se pospješilo rješavanje problema na koje nailaze, te ukazalo na iskustva roditelja djece sa posebnim potrebama u pogledu društveno-administrativnih prepreka, diskriminacija, netolerancije i zanemarivanja.
Komentari / 0
Ostavite komentar