Патријарх Иринеј је саслушавао свештенике

Нови детаљи о позадини смене свештенства цркве и Храма Светог Саве. Смењени клирици се бранили да новац није прошао кроз њихове руке.

Србија 15.11.2015 | 11:20
Патријарх Иринеј је саслушавао свештенике

Свештенике Цркве и Храма Светог Саве на Врачару саслушавао је лично патријарх Иринеј. Током разговора захтевао је да му предају мобилне телефоне. Саслушању је присуствовао само његов викар, епископ топлички Арсеније. Постављао нам је питања о црквеном новцу. Како се финансијама баве свега два свештеника, на већину његових питања нисмо имали одговоре.

Истрагу о злоупотреби новца у малој Цркви и Храму Светог Саве на Врачару овако описује један од свештеника смењених због сумње да је заједно са осталим клирицима присвојио више од 30.000 евра. Ова свота наводно је сакупљена током васкршње литургије и обреда дочека Благодатног огња из Јерусалима априла ове године. Оволики износ је, како наводе смењени свештеници, "надуван", јер је тога дана у Храму Светог Саве било сакупљено неупоредиво мање новца.

Сав новац прикупљен од верника одлази у касу Патријаршије и свештенство са њим нема никаквог додира - објашњава саговорник "Новости". - Постоји црквена благајна у коју се сливају сви доборовољни прилози. О томе се води документација и немогуће је да га било ко тек тако узме и стави у џеп. У нечијем је интересу било да сви ми будемо не само уклоњени, већ и обрукани. Зато је овај случај преседан који Цркви не служи на част.

Бивше свештенство Храма Светог Саве сматра да су жртве намештене афере у режији одређених кругова у Патријаршији. Они су огорчени што су кажњени, иако њихова кривица није утврђена. Уместо образложења добили су само налог о премештају у парохије у села у околини Београда.

Смени готово комлетног клира највеће српске цркве, по налогу патријарха Иринеја, претходила је вишенедељна истрага о начину располагања црквеним парама. У малој Цркви Светог Саве постављено је шест камера, исто толико у Храму, као и у канцеларијама Парохијског дома. На њиховом оку биле су иконе, места где народ оставља доборовољне прилоге, као и парохијске касе. У оба храма од ујутру до увече, чак и током литургија, дежурали су и људи са задатком да прате изношење новца.

Иако Патријаршија званично ћути о овом случају, у црквеним круговима се говори да је посреди једна од најозбиљнијих афера које су потресле СПЦ последњих година. Она задире у токове црквеног новца, али и у сукоб моћних лобија који постоје у Архиепископији београдско-карловачкој. У несвакидашњој смени врачарског свештенства многи виде и намеру појединих кругова да свештенике традиционалисте замене млађима, којима су блиске реформаторске идеје.

Извор: Вечерње НОВОСТИ

 

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Михаило Микић

15.11.2015 14:02

Свештеници у храму Светог Саве у Београду су смењени због неплаћања на време свог црквеног пореза или црквеног харача. Зато смењени свештеници служе само као примјер другим пастирима Дома СРБинова шта свештенство може снаћи ако оно буде имали дуге прсти и ако свештеници небуду на вријеме свој црквени порез у облику харача надлежним Епископима редовно плаћали. Вријеме Новог свјетског поретка је почело полако и Цркву да осваја јер паре врте где бургија неће!

ОДГОВОРИТЕ
Name

комуниста

16.11.2015 07:58

Чек људи каква репресија?"То су наше методе"по вама!Зар се Бога не бојите!?Или и ви не вјерујете?

ОДГОВОРИТЕ