6 година од смрти омиљеног духовника

Данас се навршило шест година од смрти патријарха српског Павла, који је био омиљен међу народом због своје скромности и истинољубивости.

Република Српска 15.11.2015 | 14:03
6 година од смрти омиљеног духовника

Патријарх Павле /свјетовно име Гојко Стојчевић/ преминуо је у 95. години на Војно-медицинској академији у Београду, гдје је провео посљедње дане на лијечењу, а сахрањен је у манастиру Раковица, према сопственој жељи.

На посљедњи починак патријарха Павла испратило је више од 600.000 људи, државни врх Србије и Републике Српске, државне делегације Русије, Грчке, Ватикана, Кипра, БиХ, Црне Горе и других земаља, као и представници православних цркава и вјерских заједница.

На трону Светог Саве као патријарх српски налазио се 19 година, а у његово вријеме основана је Академија Српске православне цркве /СПЦ/ за умјетност и конзервацију, враћена је вјеронаука у јавне школе, а Богословски факултет у окриље Универзитета.

Патријарх Павле бавио се и научним радом, а његова најзначајнија објављена дјела су Монографија о манастиру Девичу, бесједа „"Живот по Јеванђељу" и "„Молитве и молбе", које су штампане и као допуњена издања.

Лична библиотека патријарха Павла припала је фонду Библиотеке српске Патријаршије и има статус културног добра, а чува се у просторијама конака Манастира Светог архангела Михаила у Раковици.

Патријарх Павле рођен је 11. септембра 1914. године у селу Кућанци код Доњег Михољца у Славонији, у породици земљорадника, а ту је завршио основну школу.

Нижу гимназију завршио је у Тузли, вишу гимназију и шесторазредну Богословију у Сарајеву, а Богословски факултет у Београду. Двије године је студирао медицину у Београду, а прије одласка у гимназију боравио је у манастиру Ораховица на припремама за школу.

Испит зрелости положио је у Шестој мушкој гимназији у Београду, коју је похађао ванредно да би могао упоредо да упише и Медицински факултет.

Други свјетски рат затекао га је у родној Славонији, одакле је пребјегао у Београд, гдје је, да би се могао издржавати, радио физичке послове на грађевинама и доковима.

У прољеће 1942. године његов школски друг јеромонах Јелисеј одвео га је у Манастир Свете тројице у Овчару, а од 1944. радио је као вјероучитељ и васпитач у Бањи Ковиљачи, у дому за дјецу избјеглу из Босне.

Те године је оболио од туберкулозе. Одатле је, из здравствених разлога, отишао у манастир Вујан, у селу Прислоница, између Чачка и Горњег Милановца, гдје је био до 1946. године и гдје се излијечио од туберкулозе.

Замонашио се 1948. године у манастиру Благовештење у Овчарско-кабларској клисури и добио име Павле, које му је дао игуман Јулијан Кнежевић. Те године је рукоположен у чин јерођакона.

Био је сабрат манастира Рача у Подрињу, а радио је и као помоћни наставник Богословије "Светог Кирила и Методија" у Призрену. Јеромонах постаје 1954, убрзо протосинђел, а 1957. године архимандрит. Од 1955. године двије године је био на постдипломским студијама у Атини.

За епископа рашко-призренског изабран је 29. маја 1957. године и на Косову и Метохији је провео 33 године.

На ванредном засједању Светог архијерејског сабора 1. децембра 1990. биран је нови патријарх између тројице кандидата тајним гласањем, али пошто ниједан од кандидата није добио довољан број гласова, избор је обављен жријебом на такозвани "апостолски начин" тако што је архимандрит троношки Антоније извукао име будућег патријарха.

Тако је Павле постао 44. поглавар СПЦ. Устоличен 2. децембра 1990. године у Саборној цркви у Београду, а том чину је присуствовало 12 епископа, 12 свештеника и 13 ђакона.

Патријарх Павле је тада истакао да му је једини програм рада - Јеванђеље.

Посјетио је бројне православне цркве - цариградску, александријску, јерусалимску, руску, бугарску, румунску, грчку, грузијску, као и српске епархије и парохије у Америци, Канади, Аустралији, Мађарској и Румунији.

Објавио је двије књиге - "Питања и одговори чтецу пред производство" и "Девич, манастир Светог Јоаникија Девичког". Заслугом Патријарха Павла објављено је и допуњено издање "Србљака".

Почасни је доктор Богословског факултета и Академије Светог Владимира у Њујорку.

Говорио је грчки, руски и њемачки језик.

Влада Србије је 13. јануара 2005. именовала патријарха Павла за почасног предсједника Фонда за Косово и Метохију.

Током посјете Русији у јануару 2002. године партријарху Павлу су уручене двије значајне награде - Међународног фонда за унапређење јединства православног народа и Фонда Светог апостола Андреја првозваног.

Одликован је државним Орденом Немање првог степена, Орденом Карађорђеве звијезде првог степена и руским орденом "Достојанство" због "значаја који је имао у данима искушења кроз које су српски народ и Црква прошли".

Од 13. новембра 2007. године патријарх Павле био је на лијечењу у Војно-медицинској академији у Београду, а 8. октобра 2008. поднео је молбу Светом архијерејском Сабору СПЦ да му "због здравствених разлога и немоћи" дозволи да се повуче из активне службе.

Молба патријарха Павла на Сабору СПЦ 11. новембра 2008. није усвојена.

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Скромност је врлина

15.11.2015 09:52

Сјецам се када је стигао у Саборну цркву у Сарајево (није била реклама да ће доћи), није имао пратњу (сем једног свештеника), изашао је из аутомобила и преко тротоара, поред пролазника, ушао у двориште цркве. Нас 15-ак смо се ту затекли и имали смо част бити са њим неко вријеме, а потом је отишао у просторије митрополије. Скромно, без обезбјеђења, ротационог свјетла и халабуке. Ех, како је дивно бити скроман човјек! Слава му и милост!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Аа

15.11.2015 13:09

Никад нећу разумјет зашто је патријаршију из Пеци преселио у Београд

Name

кондор

15.11.2015 10:28

Нека Господ у блаженства своја,прими новога светитеља,којега Срби нису ни свјесни док је био жив,шта су и кога имали.Ваша светости и светитељу молите Господа за спасење србскога рода.Вјечна вам памјат

ОДГОВОРИТЕ
Name

Батман

15.11.2015 10:30

Упокојеног Патријарха прогласити за свеца,јер је за зивота то био.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Микаило

15.11.2015 13:50

Био је прави пастир, духовни водја каквог нецемо имати за дуго времена.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Велики

15.11.2015 15:23

Велики цовјек и духовник.Сада су бизнис свестеници.Ниста од људске и духовне громеде не примјењују.Нису ми ни близу ни по цему духовном и народском!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Исмет

15.11.2015 15:38

Засто сви људи нису као Павле, слава му!

Name

Свештеник Михаило Микић

15.11.2015 15:52

Хвала пуно Редакцији новинарске куће и телевизије БН што је она са овим дивним чланком о блажено упокојеном Патријарху Павлу освежила код Православних СРБа Светог Саве и сви други поштени људи на Балкану сећања и успомене на овог дивно слугу Божијег Олтара. Његовим одласком из овог прелазних свијета у свијет вечности из које смо дошли и којој се поново враћамо послије своје смрти Стари СРБски Рођак Господ наш Исус Христос је наговестио и одлазак из Цркве Божије својих богослужитеља старог и једино спасоносног начина богослужења који су били испуњени СРБским светосавским народним духом попут Патријарха Павла који беше испуњен својом великом личном скромношћу која је пленила његове саговорника и љубављу према ближем своме па чак и према непријатељима Бога и СРБства. Због тих својих Православни хришћански особина Патријарх Павле је био вољен од својих СРБа а поштован од њихових непријатеља. Највише од свега на земљи Павле је поред Христа волио своје СРБе Светог Саве за које се Патријарх Павле непрестално Богу молио са племенитом жељом да СРБи увијек и на сваком мјесто у добру и злу буду само ЉУДИ КОЈИ ЋЕ ЖИВЈЕТИ ПО ЗАКОНУ БОЖИЈЕМ И УЧЕЊЕМ НАШЕ СВЕТЕ СРБСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ СВЕТОСАВСКЕ ЦРКВЕ ХРИСТОВЕ, ПО УЧЕЊУ НАШЕГ МИЛИГ И БОГУ ДРАГОГ СВЕТОСАВЉА КАО ВРХУНЦА ХРИШЋАНСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ НАЦИОНАЛНЕ ИДЕОЛИГИЈЕ И СРБСКОГ НАЧИН ЖИВОТА. Због тога и много чега другог вредног И дветлог нека је Патријарху Павлу вечни спомен међу нама. СЛАВА МУ И ХВАЛА ЗА СВЕ ДОБРО КОЈЕ БЛАЖЕНО УПОКОЈЕНИ ПАТРИЈАРХ СРБСКИ ПАВЛЕ У ЖИБОТУ СВОМЕ УЧИНИ ЗА СПАС И ВАСКРС СРБСТВА И САВИНЕ СВЕТЕ ЗЕМАЉСКЕ СРБИЈЕ. Патријарх Павле је био и остао свјетли примјер како треба СРБско православно светосавско свештенство скромно да живи са чврстом вјером у истину Христову и правду Божију. Својим примјером Патријарх Павле је цијелог свог монашког живота млађим од себе служио за примјер како СРБско православно свештенство треба са великом оданошћу и предношћу да служи Богу кроз службу своме ДЕМОНократијом, комунизмом и другим сатанским идејама сада грехом опчињеном и сатанским злом кроз југословенство заведеном СРБском Народу. ИМАО СЕ ПАТРИЈАРП ПАВЛЕ ЗАШТО И РОДИТИ! ДА БУДЕ ЛУЧНОША У ТАМИ ОВОГ СВИЈЕТА СВОМЕ БОГОЉУБИВОМ, СЛОБОДОЉУБИВОМ И РОДОЉУБИВОМ СРБСКОМ НАРОДУ СВЕТОГ САВЕ. Амин! Слава му!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србин атеиста

15.11.2015 17:43

Е ово је био цовјек којега сам као атеиста изузетно постовао. Скроман, духован и одмјерен, бас онакав какав треба да буде сваки цлан јавног предузеца званог СПЦ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Михаило Микић

15.11.2015 21:32

СРБИНЕ, атеиста по ничему није СРБин осим по свом СРБском пореклу. Таквих СРБа без Светосавског СРБскох духа у СРБском Народу данас имаш пуно као и СРБски волова који увијек и на сваком мјесто остају волови, људи остају људима а СРБи остају СРБима. Разлика измећу СРБски волова и СРБа атеиста је велика. Крава се отели и на свијет донесе теле које кад порасте постане ВО који ВОЛОМ остаје цијелог свог живота а СРБкиња када се породи роди СРБче који постаје кад порасте све друго али никада или веома ретко СРБин остаје СРБином. Обично СРБи постају кад порасту југословени који умиру као атеисти попут волова под устсшким ножем а Хрвати се рађају као Хрвати и умиру као усташе! !

Name

Србин атеиста

16.11.2015 08:39

@Михаило Микић Бас овако хрисцански и продуховљен одговор једног вјерника... Колико се сјецам, по канону, ни један вјерник није достојан да суди другом цовјеку, вец је по прици само бог достојан тога? Исправите ме ако гријесим. У српском језику постоји несто сто се зове једнацење сугласника по звуцности, тако да је неправилно реци "срБски", вец се казе "срПски". Сад, друго је то сто ви квазивјерници, лицемјери и "велики Срби" поред тога сто узимате за право да неком одредјујете какав је и колико је тај неко Србин, трипујете да је "срБскије" писати неправилно... Е па није. Национална припадност и вјерска опредјељеност није никакав људски квалитет(као сто сте ви умислили), вец ствар слуцајности(могли сте се родити као Бусманин) и ствар избора(мој је избор да не будем овца ни једној вјерској фирми). Унапријед захвалан на објављивању коментара!