Напад у Паризу - увод у још већу катастрофу

Стручњаци за тероризам кажу да би атентати у Паризу могли да буду само „опипавање терена“ пред напад много већих размера.

Свијет 15.11.2015 | 12:45
Напад у Паризу - увод у још већу катастрофу

Овај напад је само почетак олује, поручила је организација Исламска држава која је преузела одговорност за крвави петак у Паризу.

Серија терористичких напада у самом центру француске престонице представља прекретницу у стратегији терористичке организације која је Француску прогласила главном метом.

Овога пута није у питању јединствен напад једног починиоца, који се у жаргону обавештајних служби назива „усамљени вук“, као што је био случај са Моамедом Мером у Тулузу 2012. године. Није личио ни на напад на сатирични лист Шарли ебдо почетком године који су извршила браћа Куаши, чији је саучесник Амеди Кулибали убио четири таоца у јеврејској радњи на истоку Париза.

Реч је о добро организованом и професионално изведеном симултаном нападу на шест локација, у којем је учествовало осам професионално обучених камиказа и непознати број помагача. Ниједан претходни напад у Француској није имао овакве размере.

Зашто Париз?

У очима организације која под контролом држи значајни део територије Ирака и Сирије, Француска је земља која предводи европске „крсташе“ у походу на Блиски исток.

Француска се више него било која друга земља залагала да се бомбардује Сирија, намера од које је невољно одустала у лето 2013. године, када је нису следили савезници. Ову намеру је остварила у септембру 2015. године, када се придружила коалицији коју предводе Сједињене Америчке Државе и заливске монархије на челу са Саудијском Арабијом.

Бомбардовање Сирије представљало је ескалацију француске војне интервенције на Блиском истоку, где већ више од годину дана учествује у ваздушним нападима на Ирак.

Ову стратегију председника Франсоа Оланда и савезника са Запада и из Персијског залива критикују многи француски политичари из опозиције као неуспешну и неодговорну. Она не само што није сузбила напредовање Исламске државе, већ је допринела да се рат који бесни на Блиском истоку пренесе на европски континент у форми терористичких напада.

Напад у јануару на Шарли Ебдо, лист који је „увредио Пророка“, није ништа променио у стратегији француског врха. Он је, међутим, постигао циљ који су желели стратези Исламске државе.

Французи су осетили укус ужаса који свакодневно осећају становници Сирије и Ирака. Оснажио је утисак да је у питању верски и цивилизацијски рат, рат за „наше вредности“, које су радикално супротстављене „њиховим вредностима“. На овај антагонизам покушавају да наведу идејни творци Исламске државе, чији је циљ да у Европи створе климу перманентног страха и продубе поделе по верској, расној и етничкој основи.

Ову стратегију су изучили од колонизатора Блиског истока, Британаца и Француза, који су на Блиском истоку тако владали својим протекторатима.

Напад на Ирак 2003. године и сукцесивни ратови који су од Блиског истока направили буре барута, призвали су у сећање историју понижења којима су народи Блиског истока били изложени од западних колонизатора. У овим новим интервенцијама видели су наставак борбе за утицај великих сила у којој су они само пиони. У томе је тајна успеха Исламске државе, којој је један од главних циљева да избрише границе које су повукле империјалне силе тајним споразумом из 1916. године, којим су Велика Британија и Француска одредиле сфере утицаја у овом делу света.

Исламска држава је у јуну 2014. године прогласила калифат на територији Ирака и Сирије, између Мосула и Багдада на истоку, и Алепа и Дамаска на Западу, а у наредних годину дана њихова зона утицаја није престала да расте. Ова организација је постала главни актер на огромној територији која функционише попут праве државе.

У њене редове је приступио велики број страних џихадиста, из северне Африке, Марока, Туниса и Либије, са Блиског истока, пре свега из Саудијске Арабије и из Европе. Њихове „ћелије“ код куће, често окупљене око радикалних верских лидера, логистичка су база за планирање и спровођење терористичких напада у Европи.

За разлику од џихадиста из Босне и Херцеговине, који су припадали различитим радикалним групама које су се почетком деведесетих слиле у Босну, „земљу џихада“, да се боре против „неверника“, џихадисти Исламске државе имају иза себе моћну организацију, са неупоредиво већим средствима. Њихово деловање је софистицираније, а њихов домет далекосежнији.

Рат у Босни и Херцеговини је, међутим, послужио као лабораторија „џихадистичке интернационале“, чија је једна од главних карактеристика етничка разноликост и покретљивост, често захваљујући лажним пасошима помоћу којих прелазе границе.

Овај „интернационални“ аспект организације је чини неухватљивом за обавештајне службе. Исламска држава је у стању да мобилише присталице на свим меридијанима и пошаље их у самоубилачке походе. Тако је било у случају неуспелог атентата у возу Талис, између Амстердама и Париза, чијег су извршиоца, младог Мароканца, савладали путници.

Иако истрага тек треба да покаже ко су аутори најновијег атентата у Паризу, хапшења осумњичених у Немачкој, Белгији, Британији и Француској указују на интернационални аспект напада. Поред тела камиказе који се разнео у близини фудбалског стадиона Стад де Франс пронађен је сиријски пасош (полиција још треба да утврди да ли је то његов пасош). У Британији је ухапшен француски, а у Немачкој црногорски држављанин.

Немачка штампа чак говори о Црној гори као о „земљи која је позната по томе да се у њој регрутује Исламска држава на Балкану“. У Паризу испитују да ли је Француз, „од раније познат обавештајним службама“, чије је тело пронађено у Батаклану, један од нападача.

Бивши судија за антитероризам Марк Тревидик у интервјуу за лист „Фигаро“ рекао је да оперативни модел подсећа на повратнике из Сирије. Атентат је, према мишљењу француских обавештајаца, припреман месецима и организован је споља, уз помоћ унутрашњих саучесника. На то указују и брижљиво одабране мете, као и саопштење чија прецизност указује да га је писао неко ко одлично познаје Француску.

У редовима Исламске државе се бори стотине француских држављана који су се радикализовали у Француској. Један број не потиче из муслиманских породица, већ су сами изабрали муслиманску веру, која је често само изговор за идеолошку и политичку радикализацију. Сведоци који су преживели масакр у концертној сали испричали су да су џихадисти одлично говорили француски.

Стручњаци за тероризам кажу да би атентати у Паризу могли бити само „опипавање терена“ пред напад много већих размера који је, по њима, неминован. Они сматрају да треба озбиљно схватити упозорење Исламске државе да је ово тек почетак и упозоравају да је потребно припремити Французе за рат.

Извор: Спутник Србија

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Питам се питам

15.11.2015 10:17

А какве везе са овим има Милорад,молићу лијепо?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Батман

15.11.2015 10:28

Трагедија која је била за оцекивати.Ово је урадило 10-20 људи,замислите колико таквих је досло на Европско тло усло задњих годину дана.Смисљен план пред којим су Европски лидери затварали оци,једино је Орбан јавно проговорио и био је у праву кад казе да је 70% војно способних и да це бити свега ако их пусте у земљу.На залост политика коју проводе Америцки лицемјери добија свој ефекат а Њемацка,Француска и Енглеска не смију ни писнути ,нити се супроставити њиховим директивама. Европп нека ти је бог на помоци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоран

15.11.2015 10:35

Ево већ други дан размишљам о овоме ста се десило у Паризу и саосецам са породицама настрадалих и недузних људи који су тамо погинули,али исто ево годинама саосецам и са недузним жртвама које гину по Сирији ,Либији ,Ираку ,Авганистану,Украјини а поготово са оним које су биле на овим нашим просторима бивсе Југе сто је и нормално оне су ми некако најблизе. Са жртвама које је произвела и проузроковала Америцка демократија уз подршку запада на целу са Француском,Њемацком и Енглеском које су проузроковале и произвеле овај сав ужас смењујуци насилно легално изабране владе тих земаља само сто те владе нису се слагале са том њиховом демократијом (односно њиховим колонијалном демократијом).Не мозе неко да буде примјер демократије неко ко не признаје другоме да има своје видјење и неко ко стоји кроз цијелу историју војницком цизмом иза врата малима и нејакима и искористава их под пластом своје демократије демократије лицног интереса. Да не дузим превише све сто је дозвољено нпр у бивсој Југи(референдуми и цијепање државе) није дозвољено у западној демократији зато сто то погадја њих и то је њихова демократија једна у свом двористу а друга у тудјом. Та западна демократија се мало пресла и прерацунала када је врсила терор над српским народом који нису никада били склони тероризму (они називају Гаврила Принципа терористом цовјека који је убио директног производјаца терора а не ниједног недужног градјанина тадасњег аустроугарског царства)па су кренули на оне којма то није страно.Мозда це неки реци да ја подрзавам овај начин борбе сто није тачно. Како не подрзавам тероризам као једно од највећих зла данасњице исто тако не подрзавам ову дволицну западну демократију која је по мени проузроковала ово зло које имамо данас,а када неко посијано сјеме пусти клицу тешко га је искоријенити. Зато не бацајмо коров у туђу њиву који не зелимо у својој јер коров се сири и не познаје међе.И јос несто свака зетва је прилично касније него сјетва па зато треба пазити ста се сеје.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЗАЛОСНО

15.11.2015 10:37

САД И САВЕЗНИЦИ ВЕЦ ГОДИНАМА РАЗВЛАЦЕ РАТ БОРБОМ ИЗ ЗРАКА ГДЕ ГИНУ ЦИВИЛИ САМО БОГ ЗНА КОЛИКО ЈЕ ДЕЦЕ ПОГИНУЛО У ИРАКУ СИРИЈИ,ЕВО САД И РУСИ СВИ ОНИ ТО РАДЕ КУКАВИЦКИ ИЗ ЗРАКА ТРЕБ ПОСЛАТИ ПЕСАДИЈУ ДВЕСТО ХИЉАДА ДОБРО НАОРУЗАНИХ И УБИЈАЊУ НЕВИНИХ ЈЕ КРАЈ.И ТЕРОРИЗМУ ЈЕ КРАЈ,

ОДГОВОРИТЕ
Name

Михаило Микић

15.11.2015 13:33

Спрем'те се спремите ЧЕТНИЦИ тешка нан борба предстоји!

ОДГОВОРИТЕ
Name

соад

16.11.2015 08:24

Попиј лијек,шовинисто!