ПЛ: Арсенал на врху, Челси тоне, црвени Матићу и Мурињу!

Екипа Вест Хема наставила је са феноменалним резултатима ове сезоне, савладавши актуелног шампиона Челси на отварању десетог кола Премијер лиге – 2:1 (1:0). Екипа Арсенала стигла је до четвртог узастопног тријумфа у Премијер лиги, савладавши Евертон у последњем суботњем мечу десетог кола – 2:1 (2:1).

Фудбал 25.10.2015 | 11:40

Дуел на 'Бојленд Граунду' обележио је српски репрезентативац Немања Матић, добивши два жута картона у само девет минута, па су 'Плавци' уписали већ пети пораз.

'Чекићари' су повели преко Маура Саратеа 17. минуту, тим резултатом отишло се на одмор, да би Гари Кејхил успео да врати свој тим у меч у 56. минуту.

Ипак, Енди Керол у десет минута пре краја сусрета доноси шести тријум екипи Славена Билића и скок на друго место, са бодом мање од лидера Манчестер Ситија.

У преосталим мечевима, са одличним резултатима наставио је и Лестер Сити, који је десетим голом Џејмија Вордија у сезони поразио Кристал Палас, Вест Бромич Албион је истим резултатом однео бодове из Норича, Вотфорд је славио на Британија стадиону против Стоука 2:0, док је Свонси после преокрета био бољи од Астон Виле у Бирмингему.

Челси је у дерби Лондона ушао с намером да напокон веже два тријумфа у националном шампионату, али је Вест Хем показао да није случајно погодио готово све 'великане' острвског фудбала – после Ливерпула, Арсенала и Манчестер Ситија.

Заиграли су 'Чекићари' у свом стилу од самог старта, да би до предности против 'успорених' гостију стигли већ у 17. минуту. Димитри Паје извео је корнер, двојица дефанзиваца Челсија промашила су 'комплетан' фудбал, а Мауро Сарате са ивице казненог закузао лопту у даљи угао гола Асмира Беговића.

У наредних двадесетак минута није било превише узбуђења, да би се Жозе Мурињо нашао у још већем проблему у самом финишу полувремену. Наш Немања Матић зарадио је за девет минута два жута картона, оба због повлачења ривала с леђа, а 'Специјални' Португалац је због приговора на полувремену морао такође да напусти терен и пресели на трибине.

Ипак, бројчано слабији Челси успео је некако да изједначи у наставку. Најпре је Курта Зуму неколико центиметара делило од поготка, али је све то исправио Гари Кејхил после корера у 56. минуту – закуцавши лопту између Адријана и штопера у мрежу.

Покушао је Челси да сачува бод и из контре можда и стигне до три бода, али је Енди Керол имао друге планове. Бивши нападач Њукасл Јунајтеда и Ливерпула сјајно је скочио на другој стативи у 79. минуту, после очајног испуцања Џона Терија, и преко Цесара Аспиликуете послао лопту у даљи горни угао за велико славље домаћих и нова три бода.

Проблеми Муриња су се тако наставили, а 'Плавци' су остали у доњем делу табеле, тачније на 15. позицији са само 11 бодова, десет мање од лидера. Португалац је забележио свој шести неуспех у сезони, више имају само Астон Вила и Сандерленд, исто колико и у претходних 64 у Премијер лиги.

Осим сада већ стандардног Вест Хема, коло је обележио је невероватни Џејми Варди, доневши нова три бода екипи Клаудија Ранијерија. Нападач 'Лисица' наставио је да игра као у трансу, постао је тек седми играч који је постизао поготке на седам узастопних мечева, а сада је само Руд ван Нистерлој испред њега са десет. Овога пута је у 59. минуту био кобан по Кристал Палас, за 19. бод и пето место на табели.

Исту улогу као Варди имао је и Саломон Рондон, решивши сусрет Норича и ВБА у корист гостију, док је у дуелу браће Ају, на мечу Астон Вила – Свонси, успешнији био старији Андре за славље 'Лабудова' и највероватније отказ Тиму Шервуду.

'Тобџије' су овом победом избиле на прво место на табели са 22 бода, једним више од Манчестер Ситија који у недељу игра са градским ривалом Јунајтедом, док су 'Карамеле' остале десете са девет бодова мање.

Сви голови виђени су у првих 45. минута, али је мало недостајало да гости из Ливерпула у самом финишу казне промашаје домаћина и ипак однесу бод са Емирејта.

Тим Арсена Венгера преузео је иницијативу од самог старта, али у уводних пола часа није успео озбиљније да угрози Тима Хауарда.

Мало је недостајало да Евертон први стигне до предности, међутим, штопер Џон Стоунс послао је лопту поред десне стативе са само неколико метара.

Казна је стигла осам минута касније, у 36. минуту, а серију погодака наставио је Оливије Жиру. Месут Езил, који такође у последње време игра у сјајној форми, послао је идеалан центаршут на петерац, а Жиру само скренуо лопту преко америчког голмана.

Наставио је домаћин са нападима, да би и само 120 секунди било 2:0. Овога пута се улози асистента нашао Санти Касорла, пронашавши после прекида са левог бока Лорана Кошћелног на метар од гола. Чинило се да ће се тим резулатом отићи на одмор, али је Рос Баркли успео да врати свој тим у игру.

Ђерар Делофеу је повукао конру гостију и проиграо Барклија на 30 метара од гола, а репрезентативац Енглеске наместио лопту на леву ногу и уз помоћ ноге штопера Арсенала преварио Петера Чеха.

На самом старту наставка Алекс-Окслејд Чемберлен запрети је Хауарду, да би голман гостију још једном изашао као победник, после шута Жируа у 56. минуту. Француз је наставио да прети, погодивши пречку на двадеесет минута до краја, да би Ромелу Лукаку девет минута касније одговорио на исти начин.

Опустио се Арсенал и одлучио да чува стечену предност, а то је могло скупо да га кошта, да на голу не стоји Чех. Феноменални чувар мреже је три минута пре краја зауставио одличан ударац Делофеуа и спасао бодове свом тиму.

Гости су меч завршили са десет играча на терену, пошто је Гарет Бари у четвртом минуту надокнаде зарадио други жути картон.