PL: Arsenal na vrhu, Čelsi tone, crveni Matiću i Murinju!

Ekipa Vest Hema nastavila je sa fenomenalnim rezultatima ove sezone, savladavši aktuelnog šampiona Čelsi na otvaranju desetog kola Premijer lige – 2:1 (1:0). Ekipa Arsenala stigla je do četvrtog uzastopnog trijumfa u Premijer ligi, savladavši Everton u poslednjem subotnjem meču desetog kola – 2:1 (2:1).

Fudbal 25.10.2015 | 11:40

Duel na 'Bojlend Graundu' obeležio je srpski reprezentativac Nemanja Matić, dobivši dva žuta kartona u samo devet minuta, pa su 'Plavci' upisali već peti poraz.

'Čekićari' su poveli preko Maura Saratea 17. minutu, tim rezultatom otišlo se na odmor, da bi Gari Kejhil uspeo da vrati svoj tim u meč u 56. minutu.

Ipak, Endi Kerol u deset minuta pre kraja susreta donosi šesti trijum ekipi Slavena Bilića i skok na drugo mesto, sa bodom manje od lidera Mančester Sitija.

U preostalim mečevima, sa odličnim rezultatima nastavio je i Lester Siti, koji je desetim golom Džejmija Vordija u sezoni porazio Kristal Palas, Vest Bromič Albion je istim rezultatom odneo bodove iz Noriča, Votford je slavio na Britanija stadionu protiv Stouka 2:0, dok je Svonsi posle preokreta bio bolji od Aston Vile u Birmingemu.

Čelsi je u derbi Londona ušao s namerom da napokon veže dva trijumfa u nacionalnom šampionatu, ali je Vest Hem pokazao da nije slučajno pogodio gotovo sve 'velikane' ostrvskog fudbala – posle Liverpula, Arsenala i Mančester Sitija.

Zaigrali su 'Čekićari' u svom stilu od samog starta, da bi do prednosti protiv 'usporenih' gostiju stigli već u 17. minutu. Dimitri Paje izveo je korner, dvojica defanzivaca Čelsija promašila su 'kompletan' fudbal, a Mauro Sarate sa ivice kaznenog zakuzao loptu u dalji ugao gola Asmira Begovića.

U narednih dvadesetak minuta nije bilo previše uzbuđenja, da bi se Žoze Murinjo našao u još većem problemu u samom finišu poluvremenu. Naš Nemanja Matić zaradio je za devet minuta dva žuta kartona, oba zbog povlačenja rivala s leđa, a 'Specijalni' Portugalac je zbog prigovora na poluvremenu morao takođe da napusti teren i preseli na tribine.

Ipak, brojčano slabiji Čelsi uspeo je nekako da izjednači u nastavku. Najpre je Kurta Zumu nekoliko centimetara delilo od pogotka, ali je sve to ispravio Gari Kejhil posle korera u 56. minutu – zakucavši loptu između Adrijana i štopera u mrežu.

Pokušao je Čelsi da sačuva bod i iz kontre možda i stigne do tri boda, ali je Endi Kerol imao druge planove. Bivši napadač Njukasl Junajteda i Liverpula sjajno je skočio na drugoj stativi u 79. minutu, posle očajnog ispucanja Džona Terija, i preko Cesara Aspilikuete poslao loptu u dalji gorni ugao za veliko slavlje domaćih i nova tri boda.

Problemi Murinja su se tako nastavili, a 'Plavci' su ostali u donjem delu tabele, tačnije na 15. poziciji sa samo 11 bodova, deset manje od lidera. Portugalac je zabeležio svoj šesti neuspeh u sezoni, više imaju samo Aston Vila i Sanderlend, isto koliko i u prethodnih 64 u Premijer ligi.

Osim sada već standardnog Vest Hema, kolo je obeležio je neverovatni Džejmi Vardi, donevši nova tri boda ekipi Klaudija Ranijerija. Napadač 'Lisica' nastavio je da igra kao u transu, postao je tek sedmi igrač koji je postizao pogotke na sedam uzastopnih mečeva, a sada je samo Rud van Nisterloj ispred njega sa deset. Ovoga puta je u 59. minutu bio koban po Kristal Palas, za 19. bod i peto mesto na tabeli.

Istu ulogu kao Vardi imao je i Salomon Rondon, rešivši susret Noriča i VBA u korist gostiju, dok je u duelu braće Aju, na meču Aston Vila – Svonsi, uspešniji bio stariji Andre za slavlje 'Labudova' i najverovatnije otkaz Timu Šervudu.

'Tobdžije' su ovom pobedom izbile na prvo mesto na tabeli sa 22 boda, jednim više od Mančester Sitija koji u nedelju igra sa gradskim rivalom Junajtedom, dok su 'Karamele' ostale desete sa devet bodova manje.

Svi golovi viđeni su u prvih 45. minuta, ali je malo nedostajalo da gosti iz Liverpula u samom finišu kazne promašaje domaćina i ipak odnesu bod sa Emirejta.

Tim Arsena Vengera preuzeo je inicijativu od samog starta, ali u uvodnih pola časa nije uspeo ozbiljnije da ugrozi Tima Hauarda.

Malo je nedostajalo da Everton prvi stigne do prednosti, međutim, štoper Džon Stouns poslao je loptu pored desne stative sa samo nekoliko metara.

Kazna je stigla osam minuta kasnije, u 36. minutu, a seriju pogodaka nastavio je Olivije Žiru. Mesut Ezil, koji takođe u poslednje vreme igra u sjajnoj formi, poslao je idealan centaršut na peterac, a Žiru samo skrenuo loptu preko američkog golmana.

Nastavio je domaćin sa napadima, da bi i samo 120 sekundi bilo 2:0. Ovoga puta se ulozi asistenta našao Santi Kasorla, pronašavši posle prekida sa levog boka Lorana Košćelnog na metar od gola. Činilo se da će se tim rezulatom otići na odmor, ali je Ros Barkli uspeo da vrati svoj tim u igru.

Đerar Delofeu je povukao konru gostiju i proigrao Barklija na 30 metara od gola, a reprezentativac Engleske namestio loptu na levu nogu i uz pomoć noge štopera Arsenala prevario Petera Čeha.

Na samom startu nastavka Aleks-Okslejd Čemberlen zapreti je Hauardu, da bi golman gostiju još jednom izašao kao pobednik, posle šuta Žirua u 56. minutu. Francuz je nastavio da preti, pogodivši prečku na dvadeeset minuta do kraja, da bi Romelu Lukaku devet minuta kasnije odgovorio na isti način.

Opustio se Arsenal i odlučio da čuva stečenu prednost, a to je moglo skupo da ga košta, da na golu ne stoji Čeh. Fenomenalni čuvar mreže je tri minuta pre kraja zaustavio odličan udarac Delofeua i spasao bodove svom timu.

Gosti su meč završili sa deset igrača na terenu, pošto je Garet Bari u četvrtom minutu nadoknade zaradio drugi žuti karton.