ЕП: Енглези максимални! И Словачка у Француској!

Фудбалери Словачке обезбедили су пласман на Европско првенство 2016. године испред Украјине која је поражена од Шпаније у мечу групе Ц.

Фудбал 12.10.2015 | 23:15

Словачка је победила Луксембург у гостима са 4:2, док је Шпанија у Кијеву савладала Украјинце минималним резултатом и потврдила прво место.

Утакмицу на ’Олимпијском стадиону’ у Кијеву судио је најбољи српски судија Милорад Мажић и посао је одрадио перфектно, још једном показавши зашто има толики кредибилитет код ФИФА и УЕФА.

Македонија нашег Љубинка Друловића ремизирала је у Белорусији 0:0 и тако остала последња у групи Ц.

У групи Е сва три меча била за престиж јер је ситуација на табели позната од прошле недеље. Енглеска је са 3:0 победила Литванију у гостима и тако постала једина репрезентација са максималним учинком у овим квалификацијама.

Швајцарска је аутоголом у 94. минуту добила Естонију у гостима, док је Словенија у другом полувремену сломила отпор Сан Марина у Серавалеу – 0:2.

Словенци су на гостовању Луксембургу били неуспешни у првих 25 минута, али су онда експесно постигли три гола и чинило се решили меч. Предност гостима донео је најбољи играч Марек Хамшик који је прихватио лопту у казненом простору, наместио је на леву и погодио супротни угао.

Словаци су наставили да нападају и после неколико минута дошли до 3:0 из два узастопна напада. У оба наврата Владимир Вајс био је асистент – прво је Немецу наместио да из петерца убаци лопту у мрежу, да би исто урадио и Маку само тридесетак секунди касније.

Међутим, друго полувреме донело нам је изненађење и два брза гола Луксембурга. Муч је имао много среће у 62. минуту када је његов ударац са дистанце погодио једног одбрамбеног играча гостију и преварио голмана Козачика, да би три минута касније Герсон погодио са креча за 2:3.

Међутим, у финишу сусрета Хамшик је својим другим голом најавио велико славље Словака.

Украјинцима је у Кијеву био неопходан тријумф, али су их играчи Шпаније који не добијају превише минута у репрезентацији притисли од самог почетка и запретили преко Фабрегаса. Ипак, домаћи су били ти који су имали прву прилику – Давид Де Хеа је у два наврата зауставио ударце Креветса и Ротана, а казна је убрзо уследила.

Нолито је кренуо у продор по левој страни, одлично пронашао Тијага Алкантару који центирара на другу стативу где усамљени дебитант Гаспар главом тресе небрањену мрежу. Само неколико минута касније ’Фурија’ је имала најбољу прилику за 2:0 – Милорад Мажић оправдано је показао на белу тачку после фаула над Фабрегасом, али је везиста Челсија промашио и четврти пенал из исто толико покушаја у националном дресу.

Тим резултатом отишло се на одмор, а Шпанци су нападали и у другом полувремену, а Мажић је поново дошао у центар пажње у 58. минуту. После феноменалне акције Тијага и Иска голман Пјатов је зауставио покушај Алкасера, али је у наставку акције Ечеита дао гол. Ипак, српски судија оправдано га је поништио због претходног фаула Нача.

Последњих петнаестак минута протекло је у великој офанзиви момака у жутим дресовима – покушавали су Рибалка и Селезњов, али нису имали среће и мораће да се задовоље баражом.

У групи Е у којој је све решено Енглеска је остварила и десету победа и постала једина репрезентација са максималним учинком у овим квалификацијама. Енглези су славили са 3:0 у Литванији, а први гол постигао је Рос Баркли у 29. минуту.

Шест минута касније Арлаускис је у своју мрежу спровео шут Харија Кејна, да би Алекс Окслејд-Чемберлен средином другог дела игре потврдио тријумф. Уз Енглеску ће на ЕУРО још и Швајцарска која је аутоголом у 94. минуту добила Естонију у гостима, док је Словенија једва сломила отпор Сан Марина.

Словенци су савладали Сан Марино са 2:0 у гостима, погоцима Цесара и Печника у другом полувремену.