EP: Englezi maksimalni! I Slovačka u Francuskoj!

Fudbaleri Slovačke obezbedili su plasman na Evropsko prvenstvo 2016. godine ispred Ukrajine koja je poražena od Španije u meču grupe C.

Fudbal 12.10.2015 | 23:15

Slovačka je pobedila Luksemburg u gostima sa 4:2, dok je Španija u Kijevu savladala Ukrajince minimalnim rezultatom i potvrdila prvo mesto.

Utakmicu na ’Olimpijskom stadionu’ u Kijevu sudio je najbolji srpski sudija Milorad Mažić i posao je odradio perfektno, još jednom pokazavši zašto ima toliki kredibilitet kod FIFA i UEFA.

Makedonija našeg Ljubinka Drulovića remizirala je u Belorusiji 0:0 i tako ostala poslednja u grupi C.

U grupi E sva tri meča bila za prestiž jer je situacija na tabeli poznata od prošle nedelje. Engleska je sa 3:0 pobedila Litvaniju u gostima i tako postala jedina reprezentacija sa maksimalnim učinkom u ovim kvalifikacijama.

Švajcarska je autogolom u 94. minutu dobila Estoniju u gostima, dok je Slovenija u drugom poluvremenu slomila otpor San Marina u Seravaleu – 0:2.

Slovenci su na gostovanju Luksemburgu bili neuspešni u prvih 25 minuta, ali su onda ekspesno postigli tri gola i činilo se rešili meč. Prednost gostima doneo je najbolji igrač Marek Hamšik koji je prihvatio loptu u kaznenom prostoru, namestio je na levu i pogodio suprotni ugao.

Slovaci su nastavili da napadaju i posle nekoliko minuta došli do 3:0 iz dva uzastopna napada. U oba navrata Vladimir Vajs bio je asistent – prvo je Nemecu namestio da iz peterca ubaci loptu u mrežu, da bi isto uradio i Maku samo tridesetak sekundi kasnije.

Međutim, drugo poluvreme donelo nam je iznenađenje i dva brza gola Luksemburga. Muč je imao mnogo sreće u 62. minutu kada je njegov udarac sa distance pogodio jednog odbrambenog igrača gostiju i prevario golmana Kozačika, da bi tri minuta kasnije Gerson pogodio sa kreča za 2:3.

Međutim, u finišu susreta Hamšik je svojim drugim golom najavio veliko slavlje Slovaka.

Ukrajincima je u Kijevu bio neophodan trijumf, ali su ih igrači Španije koji ne dobijaju previše minuta u reprezentaciji pritisli od samog početka i zapretili preko Fabregasa. Ipak, domaći su bili ti koji su imali prvu priliku – David De Hea je u dva navrata zaustavio udarce Krevetsa i Rotana, a kazna je ubrzo usledila.

Nolito je krenuo u prodor po levoj strani, odlično pronašao Tijaga Alkantaru koji centirara na drugu stativu gde usamljeni debitant Gaspar glavom trese nebranjenu mrežu. Samo nekoliko minuta kasnije ’Furija’ je imala najbolju priliku za 2:0 – Milorad Mažić opravdano je pokazao na belu tačku posle faula nad Fabregasom, ali je vezista Čelsija promašio i četvrti penal iz isto toliko pokušaja u nacionalnom dresu.

Tim rezultatom otišlo se na odmor, a Španci su napadali i u drugom poluvremenu, a Mažić je ponovo došao u centar pažnje u 58. minutu. Posle fenomenalne akcije Tijaga i Iska golman Pjatov je zaustavio pokušaj Alkasera, ali je u nastavku akcije Ečeita dao gol. Ipak, srpski sudija opravdano ga je poništio zbog prethodnog faula Nača.

Poslednjih petnaestak minuta proteklo je u velikoj ofanzivi momaka u žutim dresovima – pokušavali su Ribalka i Seleznjov, ali nisu imali sreće i moraće da se zadovolje baražom.

U grupi E u kojoj je sve rešeno Engleska je ostvarila i desetu pobeda i postala jedina reprezentacija sa maksimalnim učinkom u ovim kvalifikacijama. Englezi su slavili sa 3:0 u Litvaniji, a prvi gol postigao je Ros Barkli u 29. minutu.

Šest minuta kasnije Arlauskis je u svoju mrežu sproveo šut Harija Kejna, da bi Aleks Okslejd-Čemberlen sredinom drugog dela igre potvrdio trijumf. Uz Englesku će na EURO još i Švajcarska koja je autogolom u 94. minutu dobila Estoniju u gostima, dok je Slovenija jedva slomila otpor San Marina.

Slovenci su savladali San Marino sa 2:0 u gostima, pogocima Cesara i Pečnika u drugom poluvremenu.